Kommunikációkutató, tanár. Jelenleg PTE Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének oktatója. Oktatásban, kutatásban megjelenő érdeklődési területei: hálózati kommunikáció, az ember és a számítógép kapcsolata, multimédia, kutatás-módszertan.
Írásai:
A web mögött [2009 nyár]
Irodalomtörténész, kandidátus; művelődéstörténetet, valamint sajtó- és médiaismereteket oktató egyetemi tanár a Pécsi Tudományegyetemen. Jelenleg a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának elnökhelyettese. 15 saját könyv, s több mint 400 egyéb publikáció szerzője.
Írásai:
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – dr. Bayer Judit – Cseh Gabriella – Gellért Kis Gábor – Haraszti Miklós – Molnár Péter – dr. Nahlik Gábor – Szalai Annamária – Szekfű András) [2003 tél]
A Magyar Rádió utolsó 15 éve [2004 ősz]
Irodalomtörténész, tanár. 1994-ben végzett az ELTE Bölcsészkarán, világirodalmi témájú disszertációját ugyanott 2001-ben védte meg. Jelenleg magyar irodalmat, valamint mozgógép- és médiaismeretet oktat.
Írásai:
Stahl konyhája [2004 ősz]
Szociológus. 2002-ben végzett az ELTE Szociológiai Intézetében. Jelenleg a Központi Statisztikai Hivatal Társadalomstatisztikai Főosztályának munkatársa. Kutatási témái: a jövedelmi egyenlőtlenségek empirikus vizsgálata, életmód az időmérleg tükrében.
Írásai:
A kritikus tömeg és a kritikusok tömege (társszerző: Dányi Endre) [2003 ősz]
2013-ban végzett a Pécsi Tudományegyetem kommunikáció- és médiatudományi szakán, jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskola hallgatója. Érdeklődési területe az erdélyi magyar kisebbségi (székely) nemzeti identitás kutatása. A Doktoranduszok Országos Szövetsége Kommunikációés Médiatudományi Osztályának elnöke.
Írásai:
„A liberális sajtótörténet mint politikai mitológia” [2016 tavasz]
Történész. A PPKE BTK olasz-történelem szakán szerzett diplomát 2001-ben, majd PhD-fokozatot az ELTE BTK Új- és Jelenkori Egyetemes Történelem Doktori Iskolájában.
Írásai:
Az államosítás és a Magyar Távirati Iroda működése a Tanácsköztársaság alatt [2009 tél]
A Magyar Távirati Iroda története a második világháború alatt [2011 nyár]
Professzor az ELTE Szociológia Tanszékén. Fontosabb művei: Kommunikáló társadalom (Gondolat, 1983); Félig-meddig (KJK, 1989) Optikai csalódások (Pesti Szalon, 1996), A láthatóság görbe tükrei (Új Mandátum, 2000), Pártok között szabadon (Tardos Róberttel, Osiris, 2000).
Írásai:
Közvéleménykutatások és a pluralizmus ignoranciája [2002 ősz]
Szociológus, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem docense, az MTA Politikai Tudományok Intézetének tudományos főmunkatársa, a Magyar Szociológiai Társaság Művészetszociológia Szakosztályának elnöke. PhD-fokozatát és diplomáit (történelem-népművelés-szociológia) a Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerezte. Bolyai Ösztöndíjas (2001-2004) és Bolyai Plakett (2005) tulajdonosa. A Médiakutató tanácsadó testületének tagja. Legutóbbi könyve: Szomszédok közt. Szappanoperák az ezredforduló Magyarországán (2006).
Írásai:
A szappanoperák genezise és analízise I. [2001 nyár]
A szappanoperák genezise és analízise II. [2001 ősz]
Fókuszban a Fókusz [2008 tavasz]
Szociológus, 1985-ben végzett az ELTE BTK-n. 1993-1997 között az ELTE BTK filozófia Ph.D. program fenomenológiai szakirányának hallgatója volt. Jelenleg az állambiztonsági iratokat őrző Történeti Hivatal sajtófőnöke. 1993-2000 között a médiát folyamatosan monitorozó Nyilvánosság Klub Monitor Csoportjának tagja. Kutatási témája: az életvilág fenomenológiája, média- és sajtóelemzések.
Írásai:
A politikai karikatúrák a rendszerváltás után [2003 tavasz]
Munkácsi Márton, a „magyar származású” fotóriporter [2012 nyár]
Az Université de Paris VIII-en, az ELTE Szociológiai Intézetében és a párizsi École des Hautes Études en Sciences Sociales-ban végezte szociológiai tanulmányait. A Szonda Ipsosnak, az Ipsos France-nak és a Marketing Centrumnak dolgozott piac- és közvélemény-kutatóként. Jelenleg útikönyvek írásával és kiadásával foglalkozik.
Írásai:
Újságírók és újságolvasók (társszerző: Bajomi-Lázár Péter) [2001 tél]
A Budapesti Gazdasági Főiskola Társadalomtudományi vezetője, Kommunikáció és Média Intézeti Tanszékének főiskolai tanára, lapunk főszerkesztője, a Euromedia Research Group tagja. Legutóbbi monográfiája: Party Colonisation of the Media in Central and Eastern Europe (The Central European University Press, 2014).
Írásai:
Média, hatalom. A Médiaimperializmus tézise [2001 tavasz]
Újságírók és újságolvasók (társszerző: Bajomi-Lázár Dávid) [2001 tél]
BBC vagy RAI? A közszolgálati média jövője [2001 tél]
Közszolgálati televíziózás Közép- Kelet- Európában [2002 nyár]
Robert L. Stevenson az iraki háború médiareprezentációjáról [2003 nyár]
Az objektivitás-doktrína nyomában [2003 nyár]
A Magyarországi helyi rádiók működése, támogatásuk lehetséges irányai és hatása [2004 tél]
A politika mediatizálódása és a média politizálódása [2005 tavasz]
A sajtószabadság konszolidációja [2005 ősz]
Manipulál-e a média? [2006 nyár]
Esti főműsoridős híradók a magyarországi televíziókban (társszerző: Monori Áron) [2007 ősz]
A politikai propagandától a politikai marketingig [2009 nyár]
Hírközlés tegnap és ma [2009 ősz]
Közszolgálati televíziózás az Európai Unióban (társszerzők: Vaclav Stetka – Sükösd Miklós) [2010 tél]
Homokot a sivatagba? [2012 nyár]
Közszolgálati média: a feneketlen kút [2013 ősz]
Rendhagyó szerkesztői jegyzet [2015 tavasz]
A Magyar Nemzet, a Transindex és az Erdélyi Napló munkatársa, valamint több erdélyi gyűjtőportál szerkesztője. Tanulmányait a Budapesti Kommunikációs Főiskolán (BKF) és a nagyváradi Ady Endre Sajtókollégiumban végezte. A BKF és a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem-féle Kárpát-medencei Kommunikációs Nyári Egyetem alapítója. Sajtófőnökként és werkfotósként dolgozott az első Nagyváradon készített nagyjátékfilm, a Bolondok éneke forgatásán. Erdélyi fotográfiái többek között az Erdély útikönyvben (Kelet-Nyugat Útikönyvek, 2005) is megjelentek.
Írásai:
A határon túli magyar online médiumok tartalomfejlesztési trendváltozásai [2006 tél]
Történész. 2008-ban szerzett doktori fokozatot a párizsi École des Hautes Études en Sciences Sociales-on és az ELTE-én. A Kodolányi János Főiskola kommunikáció- és médiatudományi tanszékének docense, lapunk szerkesztője. Érdeklődési területe a társadalom-, a kultúr- és a médiatörténet, illetve ezeken belül értelmiségtörténet. Könyvei: Les Héros de Budapest (2006, Phil Casoarral), „Az intellektualitás vezérei.” Viták az irodalmi autonómiáról a Nyugatban és a Nyugatról (2009).
Írásai:
Káprázattól az illúzióvesztésig: a háború jelentései a Nyugatban [2010 tavasz]
Szexuális kultúra, színház, cenzúra a 19. századvégi Budapesten [2014 nyár]
Az ELTE BTK társadalom- és gazdaságtörténet-szakos PhD-hallgatója, emellett történeti muzeológia szakon abszolvált hallgató. Kutatási témája a 19. és a 20. századi szegénység, hajléktalanság.
Írásai:
A tiszazugi arzéngyilkosságok reprezentációi (társszerző: Győri Anna) [2014 ősz]
1986-ban szerzett fizikusi oklevelet. 1987 óta dolgozik a Nemzeti Hírközlési Hatóságnál, illetve jogelődeinél, frekvenciagazdálkodási szakterületen. 1995 óta foglalkozik a földfelszíni digitális rádiózás hazai bevezetésének műszaki és frekvenciagazdálkodási kérdéseivel, részt vett a digitális műsorszórás bevezetését szabályozó nemzetközi tervek és megállapodások kidolgozásában. 1995 óta képviseli a magyar igazgatást a különböző nemzetközi távközlési szervezetek szabványosítási és frekvenciagazdálkodási munkabizottságaiban. A földfelszíni digitális rádió- és televízió-műsorszórás bevezetését támogató több hazai és nemzetközi szakmai projekt tagja.
Írásai:
Digitális földfelszíni rádió-műsorszórás: a T-DAB bevezetése és a digitalizáció hatása a hangzótartalom-szolgáltatásra (társszerzők: Hargitai Henrik – Tímári Sándor – Sütő László – Balla Éva – Biró József – Szombathy Csaba) [2006 tél]
2011 szeptemberétől az ELTE BTK kommunikáció- és médiatudomány mesterszakos hallgatója, 2009-től jelennek meg írásai. Dolgozott gyakornokként a Merlin Színházban és a Fidelio Online szerkesztőségében, 2010 óta írt a Szellemkép Művészeti Folyóirat, illetve a Moha Online számára, jelenleg a Fidelionál dolgozik szerkesztőként.
Írásai:
A Beatles-innováció [2012 nyár]
A győri Széchenyi István Főiskola informatikai és villamosmérnöki fakultásán szerzett diplomát rádióhírközlés szakirányon. 1999-től az Antenna Hungária Zrt.-nél dolgozik, a földfelszíni digitális rádiózás témafelelőse. Tagja az EBU B/LMS munkacsoportjának (digitális műsorszórás a hosszú-, közép- és rövidhullámú sávokban).
Írásai:
Digitális földfelszíni rádió-műsorszórás: a T-DAB bevezetése és a digitalizáció hatása a hangzótartalom-szolgáltatásra (társszerzők: Hargitai Henrik – Tímári Sándor – Sütő László – Bálint Irén – Biró József – Szombathy Csaba) [2006 tél]
közösségimédia-kutató, 2011-ben szerzett diplomát a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán.
Írásai:
Adatbiztonság, adattudatosság a közösségi hálózatokban (társszerző: Gayer Zoltán) [2011 ősz]
Online kommunikációs szakértő, újságíró. A Szegedi Tudományegyetem kommunikáció szakán szerzett diplomát, jelenleg az intézmény Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének oktatója, a Sanoma Media Budapest újságírója, több médiavállalat és projekt webes tanácsadója. Érdeklődési területei: webes kommunikáció, mobilkommunikáció, közösségi média, technológiai újdonságok, közélet.
Írásai:
A politika közösségiweb-használata Magyarországon [2011 nyár]
Történész, az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskola Társadalom- és Gazdaságtörténeti Programjának PhD-hallgatója, kutatási területe a dualizmus kori lapkiadóvállalatok története.
Írásai:
Apró hirdetések és apróhirdetések Magyarországon 1850–1900 [2005 tél]
Napilapok és pénzintézetek kapcsolata a dualizmus korában [2007 nyár]
A Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karának tudományos főmunkatársa. Kutatási területe az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások szabályozása, valamint az online szerencsejáték.
Írásai:
Az adatvédelmi hatásvizsgálat módszertana (társszerzők: Böröcz István – Kiss Attila – Polyák Gábor – Szőke Gergely László) [2014 tél]
Szociológus, az ORTT tudományos munkatársa. A PPKE BTK szociológia és német szakán szerzett diplomát.
Írásai:
A kiskorúak védelme és a televízió (társszerző: Szilády Szilvia) [2002 ősz]
A Szegedi Tudományegyetem Angol és Amerikai Tudományok Intézetének oktatója. A nyelvhasználat és a hatalmi viszonyok kapcsolatának lehetséges értelmezéseivel foglakozik. Ezen belül elsősorban a szexizmus és a hetero-szexizmus ideológiáját mint a kirekesztés sajátos megnyilvánulási formáit vizsgálja.
Írásai:
Gyűlölködni szabad (?) (társszerzők: Pataki Kinga – Pócs Kata Rita) [2004 tavasz]
Az ELTE történelem és magyar szakának elvégzését (2003) követően ugyanott a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Doktori Program hallgatója. Jelenleg reklámszövegíróként dolgozik.
Írásai:
Revolver és vasvilla [2006 ősz]
A McDaniel Budapest amerikai egyetemen tanít alapozó kurzusokat, illetve az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Jelenleg a CEU Center for Media, Data and Society (CMDS) kutatói ösztöndíjasa.
Írásai:
„Ha nem megy ellenük, csináld velük!” [2007 ősz]
A szélsőjobboldali tematika kezelése a magyar médiában [2008 tél]
Az algoritmusok mint hibridek hatása az online újságírásra [2015 tél]
A Miskolci Egyetem Irodalomtudományi Doktori Iskolájának végzős hallgatója, emellett magyar nyelv és irodalmat, társadalomismeretet, valamint mozgókép- és médiaismeretet oktat.
Írásai:
A hazai radikális jobboldal térhódítása az interneten [2010 tél]
A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének Tudományos segédmunkatársa, az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék Doktori Programjának hallgatója. Kutatási területe a 19–20. századi magyar történelem, egyháztörténelem.
Írásai:
Lonovics József szentszéki delegációjának hazai sajtóvisszhangja [2014 nyár]
Az ELTE TÁTK kisebbségpolitika-szakos hallgatója.
Írásai:
Kit érdekelnek a programok? (társszerzők: Gyenge Zsuzsanna – Kovács Ádám) [2011 tavasz]
Történész, habilitált egyetemi docens (Debreceni Egyetem, Történelmi Intézet). Kutatási területe a modern kori egyetemes történelem, a diplomáciatörténet, a brit–magyar kapcsolatok, a Horthy-rendszer története. Önálló kötetei: A világháborúk képes története (2010), Az államférfi és a világpolgár. Winston S. Churchill és Emery Reves (2013).
Írásai:
Modern sajtópropaganda és információ-áramlás a nemzetközi politikában: Winston Churchill és Emery Reves [2014 nyár]
2011-ben végzett a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola rendező szakirányán. Érdeklődési területe az új média és a filmművészet kapcsolata.
Írásai:
Az interaktív film [2011 tél]
Szociológus. 2007-ben szerzett diplomát kommunikáció szakos bölcsészként, majd 2010-ben végzett a Budapesti Corvinus Egyetemen szociológusként. Jelenleg a BCE Szociológia és Társadalompolitika Tanszékén PhD-hallgató, valamint az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Gyerekesély-kutató Csoportjának tudományos segédmunkatársa.
Írásai:
Biotechnológiai kockázatok és előnyök a médiában és a közönség körében: őssejtkutatás és őssejtkezelések (társszerző: Vicsek Lilla) [2012 ősz]
A Zsigmond Király Főiskola tanszékvezető főiskolai docense, lapunk szerkesztője. PhD-fokozatát az internet tartalomszabályozásának tárgyából szerezte (ELTE ÁJK 2004). Nagyobb terjedelmű kutatásai: a szólásszabadság az interneten (OSI, 2002), az internetszolgáltatók tartalomért viselt felelőssége (VUW New Zealand, 2006). Könyve: A háló szabadsága (2005). Számos tanulmány, könyvfejezet és négy könyv szerzője.
Írásai:
A Panaszbizottság ügyei [2001 ősz]
A filter mint a tartalomszabályozás eszköze [2002 tél]
Személyiségijog-sértések kontra szólásszabadság a neten: eltávolítás vagy válaszadás? [2003 ősz]
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – Agárdi Péter – Cseh Gabriella – Gellért Kis Gábor – Haraszti Miklós – Molnár Péter – dr. Nahlik Gábor – Szalai Annamária – Szekfű András) [2003 tél]
Internetkorlátozás a kereskedelmi szféra eszközeivel: szűrők és felbukkanó ablakok [2005 nyár]
A közélet és a közszereplés fogalmának változásai a webes társadalomban [2005 ősz]
Átfogó [2007 ősz]
A szolgáltatók felelősségének szabályozása a legújabb alkalmazások és az amerikai tapasztalatok fényében [2007 tél]
A közszolgálati televíziózás újragondolása a digitális korszakban [2008 nyár]
Az új médiatörvény sajtószabadságot korlátozó rendelkezései [2011 tavasz]
A közszolgálatiság funkciójának, struktúrájának és finanszírozásának európai elvei és szabályai [2012 nyár]
A Bielefeldi Egyetem Interdiszciplinális Nőkutató Központjának tudományos munkatársa, a bochumi Ruhr Egyetem doktoráló hallgatója. Első diplomáját a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen szerezte.
Írásai:
A kritikai kultúrakutatás a médiaelemzés gyakorlatában [2000 ősz]
Szociológus. Az ELTE-n diplomázott angol és szociológia szakon, jelenleg a MATÁV-nál dolgozik. Könyve: Szociálpszichológiai gyakorlókönyv (2001)
Írásai:
Minerva komputerbe költözik [2002 nyár]
A BME Információs Társadalom- és Trendkutató Központ munkatársa. Tanulmányait előbb a Kossuth Lajos Tudományegyetem történelem és népművelés szakán végezte, majd ugyanott szociológus diplomát szerzett. A Debreceni Egyetem Neveléstudományi Doktori Programjának végzős hallgatója.
Írásai:
Az Alkonyzónától a Simpson családig [2001 nyár]
2007-től a Debreceni Egyetem Szociál- és Munkapszichológiai Tanszékének oktatója. Oktatási és kutatási területe a szociálpszichológia jelenségkörébe tartozik. PhD-fokozatát 2015-ben szerezte, témája a mentalizációra irányuló igény társas viselkedésben betöltött szerepe volt. Tanulmányai az alapvető szociálpszichológiai jelenségek (a mentalizáció, a mentalizációra irányuló igény, a sztereotípiák és az előítéletek) kutatásán túl az alkalmazott szociálpszichológia körét is érintik, a különböző intra- és interperszonális attitűdök mindennapi életben való hatásának vizsgálatára is kiterjednek.
Írásai:
Yaoi-jelenség a magyar anime szubkultúrában (társszerzők: Zsila Ágnes – Inántsy-Pap Judit) [2015 tél]
Az MTA Szociológiai Intézetének munkatársa. Messing Verával közösen több, a magyarországi romák médiaképét vizsgáló elemzés szerzője, korábban a Roma Sajtóközpont egyik alapítója, 2003-ig igazgatója.
Írásai:
Roma szereplő a „Barátok közt”-ben: Az első fecske (társszerző: Messing Vera) [2001 tavasz]
Szélre tolva (társszerző: Messing Vera) [2012 tavasz]
Harc a jelenlétért és a jelentésért [2014 ősz]
Bedarálva (társszerző: Messing Vera) [2015 tél]
2002 óta az MTI médiatudósítója. 2007-ben a Zsigmond Király Főiskola kommunikáció–művelődésszervező szakán szerzett diplomát.
Írásai:
Félig tele, félig vízió, avagy gondolatok a hazai médiarendszer reformjához (társszerző: Pál Gergő) [2007 tél]
Budapesten a VIII–IX. kerületekben élt. Történelem-filozófia és társadalmi tanulmányok és kriminológia szakokon végzett az ELTE-n. Jelenleg történelem (ELTE BTK) és kriminológia (ELTE ÁJK) doktori hallgató. A szervezett bűnözést és a gazdasági típusú bűnözői hálózatokat kutatja a 20. századi Magyarországon.
Írásai:
Mire jó egy gyilkosságsorozat? [2014 ősz]
A szervezett bűnözésre rászervezett a média – avagy mi történik, amikor a magyar alvilág prominensei megszólalnak [2015 tél]
Újságíró, filmkritikus. Az esztergomi Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Főiskola kommunikáció-művelődésszervező szakán, film- és nyomtatottsajtó-specializáción végzett. 2002 óta a Mozinet filmes portál, 2004-től a Mozinet Magazin állandó munkatársa, 2006-tól a Panel (Magyarország első képregényes szaklapja) szerkesztője. Film- és képregényelméleti témákban publikál.
Írásai:
Releváns jegyek a képregényfilmekben [2007 tavasz]
Doktorandusz a BME-VIK Szélessávú Hírközlő Rendszerek és Villamosságtan Tanszékén. Villamosmérnöki diplomáját 2003-ban szerezte a Műegyetemen. Szakterülete: műsorszóró és távközlési rendszerek.
Írásai:
Digitális földfelszíni rádió-műsorszórás: a T-DAB bevezetése és a digitalizáció hatása a hangzótartalom-szolgáltatásra (társszerzők: Hargitai Henrik – Tímári Sándor – Sütő László – Bálint Irén – Balla Éva – Szombathy Csaba) [2006 tél]
Szervezeti kommunikátor, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának Kommunikáció- és médiatudomány mesterszakos végzős hallgatója. Kutatási területe Marina Abramović performanszai, illetve a vallás és az egyház helyzete a tömegmédiában.
Írásai:
A performansz vége? [2015 tél]
A BGF Külkereskedelmi Karán szerzett kommunikáció- és médiatudományi alapdiplomát PR szakirányon. MA-diplomáját a BKF-en szerezte 2013-ban, nemzetközikommunikáció-szakirányon. Diplomadolgozatának témája a digitális másolhatóság és a közösségi média zeneiparra gyakorolt hatása volt.
Újságíró, lapunk szerkesztője. 1995-ben diplomázott a GATE Mezőgazdaságtudományi Karán, szakdolgozatát molekuláris genetikából írta. 1996 és 2001 között szabadúszó újságíró, a Magyar Narancs és az Internetto internetes újság tudományos-technológiai szerkesztője, a Magyar Televízió Médiamix című műsorának szerkesztő-riportere és az azonos című havilap rovatvezetője. 2001-től az Index.hu hírportál tudományos-technológiai rovatvezetője, főszerkesztő-helyettese, jelenleg főmunkatársa. 2003 óta a PTE BTK Társadalmi Kommunikáció programjának doktorandusz hallgatója, kutatási területe az új média.
Írásai:
A hírportál mint tömegmédium [2005 nyár]
Többet retusálunk, mint négy éve [2006 nyár]
„Nincs tévém, nem olvasok papírújságot” [2007 nyár]
Támad a civilmédia: minden ötödik Index-olvasó blogol [2008 nyár]
Kommunikációkutató, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Kommunikáció Doktori Programjának hallgatója, a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatástudományi Karán és a Magyar Üzletemberképző Akadémián oktat. Legfőbb érdeklődési területe az új média, főképpen az online kommunikációs színterek vizsgálata, különös tekintettel a nyilvánosság és a közösség változásaira és online formációira.
Írásai:
Nem mese ez, gyermek! [2010 ősz]
Társadalmi nyilvánosság az online közigazgatásban [2013 tavasz]
Az ELTE BTK filmszakos egyetemi hallgatója. Érdeklődési területei: filmelmélet, digitális kultúra, új média.
Írásai:
A közösségi média mint a diáktüntetések üzenete [2013 nyár]
Újságíró, jogász. Jelenleg a Heti Válasz főszerkesztő-lapigazgatója, korábban a Nemzeti Sport szerkesztője (1985–1995), az Új Magyarország főmunkatársa (1995–1996), a Reform főszerkesztője (1996–1998), kormányszóvivő (1998–2002), a HírTV alapító vezérigazgatója (2002–2004). Műfajelméletet oktatott a Berzsenyi Dániel Főiskolán, kommunikációt a Budapesti Kommunikációs Főiskolán és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Könyve: Mennyország és pokol határain (Kondor Katalinnal és Sajgó Szabolccsal, 2005).
Írásai:
Fogyasztói média, avagy lufifújás reggeltől estig [2008 tél]
2009-ben fejezte be a tanulmányait az ELTE kommunikáció- és médiatudomány alapszakán. 2007 óta műsorvezető-szerkesztő az Első Pesti Egyetemi Rádiónál. 2008 óta jelennek meg cikkei az ELTE Online-on.
Írásai:
Pro-anorexia fórumok [2009 ősz]
Közgazdász, szakértő, a Bottom Line Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Fő tevékenységi köre a hírközlés, a média, az IKT és az innovációs politika területén a stratégiaalkotás, vállalati és közigazgatási projektek megalapozása, stratégiai támogatása és minőségbiztosítása, jogszabályok és közpolitikai programok előzetes gazdasági hatásvizsgálata, fejlesztéspolitikai programok kidolgozása, tervezése, moniotoringja és értékelése. Korábban a Napi Gazdaság főszerkesztőjeként, majd az econet.hu Informatikai Nyrt. és a DS Consulting Zrt. vezérigazgatójaként dolgozott. Több évig a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének elnöke, illetve elnökségi tagja volt.
Írásai:
Három kérdés a digitális átállásról (társszerző: Ludányi Arnold) [2012 tél]
A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának PhD-hallgatója. Kutatási területe a Big Data-jelenség, valamint a profilalkotás adatvédelmi jogi vonatkozásai.
Írásai:
Az adatvédelmi hatásvizsgálat módszertana (társszerzők: Balogh Zsolt György – Kiss Attila – Polyák Gábor – Szőke Gergely László) [2014 tél]
2010-ben szerzett politológus diplomát a Zsigmond Király Főiskolán. Érdeklődési területei: információs társadalom, online politikai kampány, az amerikai politikai rendszer. 2010-től az ELTE-ÁJK mesterképzésében vesz részt.
Írásai:
Internetes politikai kampány [2010 ősz]
Internetes politikai kampány 2. [2010 tél]
2012-ben szerezte mesterszakos diplomáját az ELTE kommunikáció- és médiatudomány szakán. Érdeklődési területe az internet és az online média hatása a hagyományos tartalom-előállítási formákra, illetve a különböző iparágakra, különös tekintettel a zeneiparra. A Zenei Hálózatok Egyesület tagja, korábban több online kiadvány munkájában is részt vett. Jelenleg marketinggel foglalkozik.
Írásai:
Az utolsó bejegyzés: gyászmunka és digitális hagyaték a közösségi médiában [2012 tél]
Kandidátus, az Eszterházy Károly Főiskola főiskolai tanára, Pulitzer-emlékdíjas médiatörténész. Számos tanulmány és kötet szerzője, a Magyar Média című sajtótudományi folyóirat főszerkesztője (2000-2002). Legújabb kötetei: Magyar hírlaptörténet, 1848-1918 (2008), Hírharang, vezércikk, szenzációs riport. Magyar sajtótörténeti antológia, 1780-1956 (2009).
Írásai:
A trianoni békeszerződés és a magyar liberális sajtó [2011 tél]
Tudományos munkatárs az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Törteneti Tanszékén. Kutatási területe a dualizmus kori Magyarország politika- és társadalomtörténete.
Írásai:
A vizsgálóbizottság és a nyilvánosság [2005 nyár]
Egyetemi tanár a Pécsi Tudományegyetem Kommunikáció és Médiatudományi Tanszékén.
Írásai:
Az egészségnevelés reprezentációja a médiában [2004 tél]
A Mónika-show kulturális szociológiája [2005 ősz]
A televíziós talk show története és műfaji sajátosságai [2008 tavasz]
Médiakutatás a kulturális fordulat után [2008 ősz]
A valóságtelevíziózás társadalmi szerepe a késő modernitásban [2009 nyár]
Műfaj- és narratívaelemzés a médiakutatásban [2010 tavasz]
A Makrancos hölgytől a Big Brotherig (társszerző: Istvánffy András) [2010 nyár]
Segítség, a gyermekem pedofil áldozata lett! [2011 tavasz]
Másságok és azonosságok a médiában az aura elvesztése után [2014 tavasz]
1991-ben végzett az ELTE jogi karán, 1995-ben szerzett LLM-fokozatot a CEU Legal Studies karán. Ügyvéd, számos tanulmány, cikk szerzője az elektronikus médiumok működésével kapcsolatos jogterületeken. Legutóbbi könyve: Médiajog és Médiapolitika Magyarországon I. Médiajog (Sükösd Miklóssal, 1999).
Írásai:
A törvény ereje. A médiatörvény értékelése felé (társszerző: Sükösd Miklós) [2001 tavasz]
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – Agárdi Péter – dr. Bayer Judit – Gellért Kis Gábor – Haraszti Miklós – Molnár Péter – dr. Nahlik Gábor – Szalai Annamária – Szekfű András) [2003 tél]
A digitális műsorszolgáltatásra vonatkozó időszerű jogi kérdések Magyarországon [2004 ősz]
A közszolgálati műsorszolgáltatás finanszírozása [2008 nyár]
Környezetvédelmi tanácsadó, jelenleg egy társadalmi célú kommunikációval foglalkozó alapítvány létrehozásán dolgozik. A Közép-európai Egyetem Környezettudományi és Környezet-politkai Tanszékén szerzett M.A. fokozatot 1999-ben.
Írásai:
Környezetvédelem és média az ezredforduló Magyarországán [2000 ősz]
Szociálpszichológus, egyetemi tanár, az ELTE Szociolágiai Intézetének és a Miskolci Egyetem Szociológiai Tanszékének oktatája.
Írásai:
A Magyar betyár életei a médiában (társszerző: Mátay Mónika) [2001 ősz]
Közszolgálat a digitális korban (társszerzők: Dessewffy Tibor – Hammer Ferenc – Kitzinger Dávid – Magyar Gábor – Monory Mész András – Rozgonyi Krisztina) [2007 nyár]
Levéltáros, doktorandusz. Jelenleg Győr Megyei Jogú Város Levéltárában dolgozik levéltárosként és az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Történelem Doktori Program másodéves hallgatója. Kutatási területe a dualizmus korszakának második szakasza (főként az 19061910 közötti ún. koalíciós időszak), illetve Győr várostörténete az 1880-as évektől 1918-ig.
Írásai:
A koalíciós kormány hatalomra kerülése és a Nemzeti Munkapárt létrejötte (1906-1910) a Budapesti Hírlap és Az Újság valóságkonstrukciójában [2011 tavasz]
Újságíró, végzős hallgató a Kodolányi János Főiskola angol-kommunikáció szakán. A főiskola első évének elvégzése után a Magyar Nemzet újságírójaként dolgozott (2000–2003). A Localinfo című önkormányzati havilap munkatársa, emellett a 2003-as Budapesti Őszi Fesztivál internetes oldalára írt a kulturális eseménnyel kapcsolatos cikkeket. Jelenleg a Budapest Portálnál (www.budapest.hu) webszerkesztő, valamint annak angol nyelvű verzióját készíti.
Írásai:
Sms: a valóságshow – któl a politikai választásokig (társszerző: Sengel Ferenc) [2004 nyár]
Újságíró, 2001-ben végzett a Kodolányi János Főiskolán.
Írásai:
Amerikai álom, amerikai valóság. Csillag András „Joseph Pulitzer és az amerikai sajtó” című könyvéről [2001 tavasz]
Az elfogultság csapdái [2006 nyár]
2010-ben anglisztika alapszakon, 2013-ban történelem szakon szerzett mesterszakos diplomát a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. Jelenleg a PTE Interdiszciplináris Doktori iskolájának első éves hallgatója. Kutatási területe a századforduló polgári feminista sajtójának története, valamint az osztrák-magyar és a német nők munkavállalási struktúráinak összehasonlítása az 1880-as évektől az első világháború kirobbanásáig. Kétszeres Köztársasági Ösztöndíjas, Eötvös József hallgatói és Apáczai Csere János doktoranduszi ösztöndíjas, DAAD- ösztöndíjas.
Írásai:
„Kávéházakban, klubokban, olvasókörökben kérjük A Nő és a Társadalom lapot!” [2014 nyár]
Közgazdász, elemzőként dolgozik az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetnél (GVI) és a Budapesti Corvinus Egyetem Korrupciókutató-központjánál. Kutatási területei: munkaerő-piaci előrejelzések vállalati felvételek alapján; közbeszerzések vizsgálata kvantitatív módszerekkel; a korrupciós esetek megjelenése a sajtóban. E-mail: agnes.czibik@gvi.hu
Írásai:
Gazdasági fogalmak megjelenése a magyar online sajtóban a gazdasági válság előtt és után (társszerzők: Makó Ágnes – Türei Gergely) [2013 tél]
Szociológus. 2002-ben végzett az ELTE Szociológiai Intézetében és az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének kommunikáció szakán, 2003-ban a Közép-európai Egyetem politikatudomány szakán. 2003 szeptemberétől a London School of Economics and Political Science hallgatója. Kutatási témái: politikai kommunikáció, digitális egyenlőtlenségek, valamint az információs technológiák társadalmi-politikai hatásai. Lapunk szerkesztője.
Írásai:
A faliújság visszaszól [2002 nyár]
A beomló idő és a tecnológia szövedéke (társszerző: Dessewffy Tibor) [2002 ősz]
A kritikus tömeg és a kritikusok tömege (társszerző: Altorjai Szilvia) [2003 ősz]
Szociolágus, az ELTE Szociológiai Intézetének docense, a Demos Magyarorszag Alapítvány vezetője.
Írásai:
Az információs társadalom lehetőségei Magyarországon [2002 tavasz]
A beomló idő és a tecnológia szövedéke (társszerző: Dányi Endre) [2002 ősz]
Közszolgálat a digitális korban (társszerzők: Csepeli György – Hammer Ferenc – Kitzinger Dávid – Magyar Gábor – Monory Mész András – Rozgonyi Krisztina) [2007 nyár]
A University of Amsterdam kommunikáció szakának tanársegéde és az egyetem Amsterdam School of Communications Research (ASCoR) nevű szervezetének kutatója. M.Phil címét történelemből és kommunikációelméletből a Rand Afrikaans Egyetemen, Johannesburgban és társadalomtudományi Ph.D.-címét a University of Amsterdamon szerezte. Jelenleg a Univesity of Southern California Annenberg School for Communication Fulbright-ösztöndíjas hallgatója.
Írásai:
A web és a webes újságírás típusai [2003 ősz]
Közgazdász, a közgazdaságtudomány kandidátusa. A Közgazdaságtudományi Egyetem külgazdasági szakának elvégzése után az MTA Világgazdasági Kutató Intézetébe került, ahol jelenleg tudományos főmunkatárs. Az Európai Unió gazdasági és politikai kérdéseivel foglalkozik. Több egyetemen és főiskolán előadó.
Írásai:
A magyar médiatörvény a médiáról szóló európai vitákban [2011 ősz]
1994-ben végzett a JPTE Közgazdaságtudományi Karán, majd sokáig a piackutatás területén dolgozott. 2004-ben szerzett az ELTE Társadalomtudományi Karán szociológusi diplomát. Az internet kutatásával foglalkozik, jelenleg a KLM Holland Királyi Légitársaságnál dolgozik.
Írásai:
Társkeresés az interneten [2005 nyár]
Történész, történelem szakos bölcsész és középiskolai tanár, történelem és orosz szakos általános iskolai tanár, könyvtáros, művelődésszervező, újságíró, a Debreceni Egyetem doktorandusza. 1997 és 1999 között a Belvedere Meridionale társadalomtudományi folyóirat főszerkesztője, 2000 és 2004 között főmunkatársa, 2005-től szerkesztőbizottsági tagja, 2003 és 2007 között az SZTE Juhász Gyula Tanárképző Főiskola Történettudományi Tanszékének tanársegéde, 2007-től a Szegedi Tudományegyetem Szakképzési Továbbképzési és Távoktatási Központ igazgatója, adjunktus.
Írásai:
Sajtó és cenzúra a 18. és a 19. század fordulóján Magyarországon [2014 nyár]
A Prague Business Journal újságírója, a romániai PROTV külföldi tudósítója. Tanulmányait a Bukaresti Egyetem Héber Tanszékén, a szlovákiai Academia Istropolitana Nova posztgraduális újságíró-szakán, a brassói Transzilvánia Egyetem román és angol szakán, valamint a bukaresti Újságíró Főiskolán végezte.
Írásai:
Jogi szájkosár a román sajtón [2001 tél]
Újságíró. 2008-ban szerzett diplomát az ELTE BTK francia, illetve kommunikáció szakán. Korábban a Manager Magazin külsős munkatársa. 2007 óta jelennek meg cikkei a Figyelőben és a Journal Francophone de Budapestben.
Írásai:
Az elnök emberei – munka közben (társszerző: Wild Judit) [2008 tél]
A Szegedi Tudományegyetem negyedéves kommunikáció-történelem szakos hallgatója. A Panel című képregényes szaklap cikkírója.
Írásai:
Képregény Magyarországon [2007 tavasz]
Kommunikáció- és médiatudomány szakon végzett az ELTE-n, majd a BME-n. 2015-től a BME Tudományfilozófia és Tudománytörténet Doktori Iskola PhD-hallgatója. Kutatási területe a politikai kommunikáció és a médiaargumentáció. Szakmai gyakorlatát az ATV Start műsoránál végezte.
Írásai:
A racionalitás határai [2016 nyár]
A Politikatörténeti Intézet tudományos munkatársa, a Múltunk című politikatörténeti folyóirat szerkesztője. Kutatási területe a nemzetiségi kérdés a 1920. században.
Írásai:
Ércnél maradandóbb? Fleisz János Az erdélyi magyar sajtó története 1890–1940 című könyvéről [2007 tél]
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanítóképző Főiskolai karán művelődésszervező szakon szerzett diplomát, majd a Szegedi Tudományegyetem kommunikáció szakos hallgatója volt. Dolgozott egyebek mellett a Sláger Rádióban, a Független Hírügynökségnél, most az RTL Klub hírszerkesztőségében riporter.
Írásai:
Olaj a tűzre? [2008 tavasz]
2015-ben végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán és a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaságinformatikus alapszakán. 2015 szeptemberétől marketing- vagy zenei menedzsment-mesterszakon folytatja tovább tanulmányait, ahol a kutatási tárgya is marad a zeneipar.
Írásai:
A zenei üzleti modellek szerzõi jogi háttere [2015 ősz]
Az Engel befektetőcsoport marketingigazgatója. 1997-ben M.A. fokozatú Európa tanulmányok-képzésben vett részt a londoni Thames Valley egyetemen. 2000-ben végzett a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem gazdaságtudományi szakán. 2001-ben Master’s fokozatot szerzett nemzetközi menedzsment szakon a Bocconi egyetemen, Milánóban (CEMS MIM diploma). 2002–2003-ban a CEU Graduate School of Businessben dolgozott marketing területen.
Írásai:
Mobilmarketing, -hírszolgáltatás és -közösségépítés; az sms-tartalomszolgáltatás trendjei (társszerző: Sükösd Miklós) [2004 nyár]
A Budapesti Corvinus Egyetem hallgatója.
Írásai:
Az ingyenes napilapok térnyerése és hatása a sajtópiacra [2007 ősz]
1989-ben született Budapesten. 2014-ben végzett az ELTE TÁTK szociológia mesterszakán. Jelenleg szabadúszó kutatóként tevékenykedik, korábban az Excenter Kutatóközpont munkatársa volt. A Magyar Ifjúság 2012 adatai nyomán az ifjúsági életmód számos aspektusát kutatta, eredményeit több alkalommal publikálta. Főbb kutatási területei: ifjúságszociológia, szabadidő- szociológia, médiaszociológia, szociálpszichológia.
Írásai:
Offline helyett online szabadidő? (társszerző: Nagy Ádám) [2016 nyár]
Az ELTE tudományos segédmunkatársa, és ugyanitt a Társadalom- és gazdaságtörténeti doktori iskola hallgatója. Diplomáit Kolozsvárott szerezte könyvtár és levéltár szakon 2001-ben, illetve az ELTE kommunikáció szakán 2004-ben.
Írásai:
A szamos-parti Athén kincsei [2007 tavasz]
1999-ben diplomázott a Pécsi Tudományegyetem magyar és kommunikáció szakán. 1999 óta a PTE Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Intézetének (ma Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar) munkatársa, 2000-től a PTE Bölcsészettudományi Karán működő Alkalmazott Nyelvészet PhD-program Kommunikáció alprogramjának doktorandusza. Doktori témája a kommunikációfogalmak alakulása a felsőoktatásban.
Írásai:
Könyv, szöveg, dokumentun, e-könyv [2002 tél]
A társadalmi kommunikáció mint látásmód – alapkönyv kezdőknek és középhaladóknak [2008 nyár]
Kommunikációkép az ezredfordulós sajtószövegekben: politika, technológia, minőség [2010 tél]
Újmédia-kutató, digitálisstratégia-szakértő, a BGF Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, a Digital Identity Agency kutatási és fejlesztési vezetője, a malajziai Multimedia University és az erdélyi Sapientia Egyetem vendégoktatója, a UNESCO Információt Mindenkinek Program Információ-hozzáférés munkacsoport, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság delegáltja, a European Communication Research and Education Association, a European Society for Aesthetics és az Insomnia ThinkBank szakértői klubjának tagja, a Culture.Crane és a Tempus Közalapítvány szakértője, a Kürt Akadémia előadója. Kutatási területei: újmédia-trendek, digitális kultúra, közösségi média, hálózati társadalom és gazdaság. Legfrissebb publikációja: „Consumption of Metapatterns: A CDT Model for the Understanding of Patterns in New Media”, Journal of Information Architecture, vol. 5, nos. 1–2, pp. 9–19 (2014). További részletek: www.feherkatalin.hu. E-mail: info@feherkatalin.hu
Írásai:
A virtuális valóság elmélete és gyakorlata [2003 nyár]
Egy befejezetlen dzsessz-szimfónia [2005 ősz]
Kép, nyelv, nyelvi kép [2005 tél]
A virtuális valóság metaforái [2006 nyár]
A webcomic avagy az online képregény [2007 tavasz]
A virtuális valóság és az új média generációja [2008 tavasz]
Reklámhatás, problémamegoldás, intencionalitás [2008 ősz]
Milyen stratégiák mentén épül fel a digitális identitás? [2014 nyár]
Milyen stratégiák mentén épül fel a digitális identitás? [2015 nyár]
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Történelemtudományok Doktori Iskolájának másodéves ösztöndíjas hallgatója. Kutatási területe a filmhíradók története, különösen a filmhíradók társadalom-ábrázolása.
Írásai:
A Horthy-kori filmhíradók kutatása és használata az oktatásban [2014 tél]
Kultúrakutató, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum munkatársa, a Pécsi Tudományegyetem Komunikáció Doktori Programjának doktorandusza. A médiajelenségek kultúra- és társadalomelméleti kereteit, a szervezeti diskurzuselméleteket kutatja.
Írásai:
„Madonna brutális anorexiásnak tűnik nekem…” [2009 ősz]
A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola online újságírás szakirányon végzett hallgatója. 2010-ben a Népszava Twitter-oldalának alapítója és Facebook-oldalának szerkesztője, a Népszava Online szerkesztőségének munkatársa.
Írásai:
Közösségi hálózatok és médiadisztribúció: (társszerző: Rétfalvi Györgyi) [2011 ősz]
Szociológus. Rendszerszervező és üzemgazdász végzettsége mellett szociológiából másoddiplomázott. A Magyar Televízióban dolgozik szerkesztőként.
Írásai:
Hackerek [2002 ősz]
jogszociológus, az ELTE ÁJK Jogszociológia Tanszékének vezetője, egyetemi docens. Kutatási területe a jogszociológia elméleti fejlődése, az állami szabályozás megváltozott természete, a jogállami berendezkedés szociológiai vizsgálata, a bírói hatalom szervezeti, személyi és kulturális oldalainak szociológiai vizsgálata, a jogászfoglalkozások szociológiája.
Írásai:
A szólás szabadsága és a személyiség védelme a polgári jogi bírói gyakorlatban [2005 nyár]
a Debreceni Egyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének adjunktusa, az Alföld című folyóirat szerkesztője. Kutatási témája a médiasport, a sport emlékezetpolitikai szerepe és a népszerű kultúra.
Írásai:
Mennyben köttetett frigy [2016 nyár]
Mennyben köttetett frigy [2016 nyár]
A Berzsenyi Dániel Gimnáziumban érettségizett 2010-ben. Az ELTE BTK Modernkori Magyar Történeti MA-szakirány hallgatója, a tiszazugi kutatószemináriumon az eseménytörténeti áttekintés egyik résztvevője.
Írásai:
Arzén a Tiszazugban (társszerzők: Hamrák Dóra – Kenesei Zsófia – Lakatos Sára – Mravik Patrik – Mécs Bálint) [2014 ősz]
Az ELTE-BTK amerikanisztika-történelem szak IV. éves hallgatója, a Mathias Corvinus Collegium modern kori történelem szakirány hallgatója, a Történeti Kollégium tagja.
Írásai:
Szociológus. Diplomáját az ELTE Társadalomtudományi Karán szerezte, ahol jelenleg végzős PhD-hallgató. Az Ithaka Kht. vezető kutatója, a World Internet Project magyarországi kutatássorozatának tudományos koordinátora. Érdeklődési területe a technológia és társadalom kölcsönhatásai, az internet diffúziója és társadalmi formálásának folyamata.
Írásai:
Az erőszak képei a magyar médiában (társszerzők: Ságvári Bence – Pillók Péter) [2007 ősz]
Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán szerezte első diplomáját 2010-ben, majd a BKF Kommunikációs és Médiatudomány Karán végzett kommunikátorként. Jelenleg Publik Relations-zel foglalkozik a Morpho Communications kommunikációs ügynökségnél. Érdeklődési területei: társadalmi felelősségvállalás, közösségi média, énreprezentáció, kommunikáció.
Írásai:
Profilkép: többet mond minden szónál [2015 ősz]
2008 augusztusa óta a Figyelő újságírója, korábban a Kreatív kommunikációs szaklap rovatvezetőjeként dolgozott. Az Antagon újságíróblog egyik szerzője. 2007 októberétől tíz hónapig a Freie Universität Berlin European Journalism-Fellowships ösztöndíjasa volt. Tanulmányait az Egyesült Államokban, a McDaniel College kommunikáció és üzleti tudományok szakán végezte 2004-ben. Az ELTE szociológia szakán szakdolgozatát 2008 októberében adta le.
Írásai:
A német kiadók és a magyarországi újságírás [2008 tél]
Médiakutató, a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) professzor emeritusa, 2012. április 1-e és 2015. szeptember 30-a között a BCE Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskola vezetője.
Írásai:
A leggyengébb láncszem [2002 tavasz]
A médiatulajdon hatása a média függetlenségére és pluralizmusára Magyarországon [2004 ősz]
A hozzáférés és a médiakoncentráció túlszabályozása a digitális átállás hazai folyamatában [2008 nyár]
Az új médiakoncentráció–szabályozás első vizsgája: (társszerző: Vogl Artemon) [2011 ősz]
A közmédia (PSM) határai, formái jelentősége [2012 nyár]
Hozzászólás a kommunikáció- és médiatudomány magyarországi helyzetéről folyó vitához [2015 tél]
A Kodolányi János Főiskola Kommunikáció Tanszékének oktatója. Tanulmányait az ELTE Szociológia szakán végezte.
Írásai:
Szappanoperák [2000 ősz]
A befogadás útjain. [2005 tél]
Adatbiztonság, adattudatosság a közösségi hálózatokban (társszerző: Balog Barabás Tibor) [2011 ősz]
kommunikációs és médiaszakember. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikáció- és médiatudomány mesterképzésének abszolvált hallgatója, szakdolgozatát a párkeresés szociológiai hátteréről írta. Jelenleg egy társkereső iroda személyi tanácsadója, valamint socialmedia- és marketing-koordiátora. Érdeklődési területe a magány kulturális konstrukciója, valamint a párkeresés, a párkapcsolatok alakulásának szociológiai háttere.
Írásai:
Házasság, párkapcsolat, szexualitás az 1970-es és az 1980-as évek államszocialista normatív diskurzusában a Nõk Lapja és más források tükrében [2016 tavasz]
Újságíró, a Magyar Rádió, majd a Magyar Televízió munkatársa. 1988-tól 1991-ig félállásban az Élet és Irodalom társadalomtudományi rovatát szerkesztette. 1992-től az MSZP ügyvivője, médiapolitikusa. 1994-től 1998-ig országgyűlési képviselő, az Emberi jogi bizottság elnöke. 1998-ban visszatért az újságíráshoz. 2002 nyarától a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának elnökségi tagja.
Írásai:
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – Agárdi Péter – dr. Bayer Judit – Cseh Gabriella – Haraszti Miklós – Molnár Péter – dr. Nahlik Gábor – Szalai Annamária – Szekfű András) [2003 tél]
a SZTE Irodalomelmélet és Vizuális Kultúra Tanszékén doktorjelölt. Kutatási területe az internetes művészet, az újmédia, a cseh/szlovák film és a közép-európai animációs film. Jelen témához kapcsolódó fordításkötete és szerkesztése: Új, média, művészet (Szeged: Universitas Szeged, 2008).
Írásai:
myContent.swf [2016 nyár]
Diplomáját kommunikáció- és médiatudomány szakon a Budapesti Corvinus Egyetemen szerezte, jelenleg ugyanitt a Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskola hallgatója. A szemiotikai szövegtan kommunikációs lehetőségeit kutatja.
Írásai:
Betekintés a kulisszák mögé: A Kommunikációs terek című kötetről [2015 tél]
A Montreali Quebec Egyetem szerzett M.A. diplomát, jelenleg a Közép-európai Egyetem Ph.D. hallgatója. Szakterülete a helyi önkormányzatiság, a politikai kommunikáció és a kisebbségek helyzete.
Írásai:
Mi határozza meg a helyi médiumok számát? [2003 tavasz]
Jogász, médiakutató. 2003-ban végzett az ELTE ÁJTK-n, jelenleg ugyanott ösztöndíjas PhD-hallgató. Egy évet ösztöndíjasként Finnországban szociológiát és politológiát, fél évet Dániában médiajogot tanult. Kutatási területe az alternatív média és a nonprofit műsorszolgáltatás. 2000 és 2004 között a Szabad Rádiók Magyarországi Szervezetének irodavezetője, 20052006-ban a Civil Rádió ügyvezető igazgatója.
Írásai:
Kisközösségi rádiók Magyarországon [2007 ősz]
A közösségi médiaszolgáltatók a hatályos magyar jogi szabályozásban [2011 tél]
A London School of Economics and Political Science médiatanszékének oktatója, a Media and Communications Regulation and Policy MSc program vezetője. Kutatásai többek között a mobilkommunikációs technológiák és szolgáltatások által felvetett különleges elméleti és módszertani kihívásokkal foglalkoznak.
Írásai:
Mobilszórakozás és mindennapi élet [2004 tél]
2004-ben szerzett PhD-fokozatot a Debreceni Egyetem Klasszika-filológia doktori iskolájában. Adjunktusként dolgozik a Zsigmond Király Főiskolán. Kutatási területei: születésszabályozás az antik világban, antik orvoslás, művelődéstörténet és európai művészettörténet.
Írásai:
Phrüné keblei [2005 nyár]
2007-ben szerzett diplomát a PTE BTK-n angol nyelv és irodalom, valamint kommunikáció- és médiatudomány szakokon. 2007-től a PTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola Kultúratudományi Programjának hallgatója, a PTE IGYFK és a PTE BTK óraadója. 2009-től tanársegéd a PTE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén.
Írásai:
A Madonna-jelenség és a sztárság konstituálódása a posztmodern médiában [2009 tavasz]
Az emo egy poszt-szubkulturális közösség? [2011 tavasz]
A hangok útján [2011 nyár]
Beszéljük ki a kibeszélő műsorokat! [2012 tavasz]
A Canterbury Christ Church University Collage Média-és Kultúrakutatás Tanszékének oktatója. Diplomáját a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen szerezte, a Napier Egyetem doktori hallgatója.
Írásai:
Bulvárlapok a rendszerváltás utáni Magyarországon [2000 ősz]
Társadalomtörténész, az MTA Történettudományi Intézetének munkatársa, számos monográfia, társadalom- és kultúrtörténeti, historiográfiai tanulmány szerzője. Legutóbbi könyvei: Parlor and Kitchen. Housing and Domestic Culture in Budapest, 1870–1940 (Budapest–New York, 2002). Történészdiskurzusok (Budapest, 2002); Posztmodern kánon (Budapest, 2003); Social History of Hungary from the Refom Age Until the End of the Twentieth Century (Kövér Györggyel és Valuch Tiborral, New York, 2003). Identity and the Urban Experience: Fin-de-Siecle Budapest (New York, 2004).
Írásai:
Sajtótörténet a társadalomtörténész szempontjából [2006 tavasz]
Az ELTE TÁTK kisebbségpolitika szakos, valamit az ELTE PPK pszichológia szakos hallgatója. Fő érdeklődési területe: csoportközi konfliktusok, előítéletesség, romaintegráció.
Írásai:
Kit érdekelnek a programok? (társszerzők: Bársony Fanni – Kovács Ádám) [2011 tavasz]
1997-ben szerzett mesteri fokozatot a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Fizika Karán, majd 2000-ben magyar–angol szakos tanári oklevelet a BBTE Bölcsészkarán. Doktori értekezését 2007-ben védte a BBTE Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudomány Karán Cenzúra és propaganda a kommunista Romániában. A romániai magyar nyilvánosság korlátozása a kommunista Romániában címmel. Jelenleg ugyanitt egyetemi adjunktus.
Írásai:
Rituális elemek a romániai államszocialista sajtópropagandában [2009 nyár]
Történelem-szakos hallgató az ELTE BTK Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszékén. Kutatási területe a 20. századi Magyarország kultúr- és társadalomtörténete, valamint a gender studies.
Írásai:
A tiszazugi arzéngyilkosságok reprezentációi (társszerző: Bálint Angelika) [2014 ősz]
Diplomáit (angol, filozófia) majd PhD-fokozatát (Irodalomtudományi Doktori Iskola) a Debreceni Egyetem Bölcsészkarán szerezte, jelenleg a Debreceni Egyetem Angol–Amerikai Intézetének adjunktusa. A brit filmtörténetet, a szerzői filmelméleteket, illetve a film történelemábrázolását és emlékezetpolitikáját kutatja.
Írásai:
A kelet-európai televízió kutatásának „popkulturális” fordulata [2013 tél]
Esztéta, az ELTE docense, 1997 óta a kommunikáció szak vezetője. Rendszeresen publikál magyarul és idegen nyelven, számtalan monográfia és szakcikk szerzője. Az utóbbi években megjelent önálló kötetei egyebek mellett: Digitális Éden (1998), A néma hagyomány (2000), Az eltörölt hely - a Múzeum (2003).
Írásai:
Közszolgálat a globális technokultúra korában [2005 tavasz]
A Political Capital Institute elemzője, a Diszkurzív Műhely tagja. A Szegedi Tudományegyetemen kommunikációelmélet szakirányon végzett 2002-ben. Jelenleg az ELTE ÁJTK politológus hallgatója.
Írásai:
Esetleges bizonyosságok [2005 tavasz]
Az állam- és jogtudományok doktora, egyetemi tanár az ELTE ÁJK kihelyezett győri tagozatán, az Emberi Jogi Információs és Dokumentációs Központ igazgatója, a Soros Alapítvány Kuratóriumának elnöke, a Fundamentum főszerkesztője. Főbb művei: Az egyesülés szabadsága (1990), A véleményszabadság határai (Atlantisz, 1994).
Írásai:
A kommunikációs jogokról [2001 ősz]
szociológus, az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének adjunktusa, kutatásait a mindennapi élet kultúrája területén végzi.
Írásai:
Közbeszéd és társadalmi igazságosság [2004 tavasz]
Üzenet a képek között [2005 tavasz]
A közvetlen médiahatásokról való beszéd természetéről [2006 nyár]
A veszély archeológiája [2006 ősz]
Közszolgálat a digitális korban (társszerzők: Csepeli György – Dessewffy Tibor – Kitzinger Dávid – Magyar Gábor – Monory Mész András – Rozgonyi Krisztina) [2007 nyár]
Az éjszakai élet mint populáris nyilvánosság a szocializmusban [2009 tél]
Amiből nem engedhetünk, ami jó lenne és ami mindegy: a közmédia 2012-ben [2012 nyár]
„Újságíró bárki lehet” (társszerzők: Weyer Balázs – Horvát János – Szalai Zoltán – Tófalvy Tamás) [2015 tavasz]
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szociológia es Kommunikáció Tanszékének oktatója, lapunk szerkesztőbizottságának tagja. A kommunikáció nyelvi aspektusait, a kommunikációelmélet kutatja.
Írásai:
Pillanatkép – 1986 [2015 ősz]
2010-ben érettségizett a Szabó Lőrinc Kéttannyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban. Jelenleg az ELTE BTK történelemszakos hallgatója, szakdolgozatát a tiszazugi mérgezések sajtóreflexióiból készítette. A kutatócsoportban a sajtórészleg vezetője.
Írásai:
Arzén a Tiszazugban (társszerzők: Fülöp Márton – Kenesei Zsófia – Lakatos Sára – Mravik Patrik – Mécs Bálint) [2014 ősz]
Író, újságíró, emberi jogi aktivista, tanár, volt országgyűlési képviselő, jelenleg a Magyar Televízió kuratóriumi elnökségének tagja.
Írásai:
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – Agárdi Péter – dr. Bayer Judit – Cseh Gabriella – Gellért Kis Gábor – Molnár Péter – dr. Nahlik Gábor – Szalai Annamária – Szekfű András) [2003 tél]
Tanársegéd az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetben, doktorandusz az ELTE TTK Természetföldrajzi Tanszékén. Alapítója a Hullámvadász médiaportálnak és a Magyar Éter médiaévkönyveknek. Műsorszóró DX-er. Szakterülete az internetes rádiózás, a digitális rádiózás, a rádiózás történeti fejlődése. Az Első Pesti Egyetemi Rádió felelős szerkesztője.
Írásai:
Digitális földfelszíni rádió-műsorszórás: a T-DAB bevezetése és a digitalizáció hatása a hangzótartalom-szolgáltatásra (társszerzők: Tímári Sándor – Sütő László – Bálint Irén – Balla Éva – Biró József – Szombathy Csaba) [2006 tél]
Az ORTT tudományos munkatársa. Reklámelméleti és public relations kurzust tanít a KJF Kommunikáció Tanszékén. Diplomáit az ELTE magyar, bolgár és szociológia szakán, valamint a Közép-európai Egyetem politológia szakán szerezte.
Írásai:
Gondolatok a médiatörvény reklámszabályainak lehetséges módosításáról [2001 nyár]
Érez vagy gondolkodik a magyar választópolgár? [2002 nyár]
Az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának Politikatudomány MA szakos hallgatója, emellett az izraeli Yad Vashem Archives magyarországi kutatócsoportjának tagja. Kutatási területe a magyarországi holokauszt és a korabeli szélsőjobboldali sajtó propagandájának vizsgálata.
Írásai:
A magyar országgyűlési képviselők interaktivitás-kutatása (társszerzők: Merkovity Norbert – Major Stella) [2012 nyár]
Korábban a Szólás szabadsága, jelenleg a Friderikusz Most című műsor munkatársa. A Pécsi Tudományegyetem kommunikáció szakán végzett.
Írásai:
Interaktív műsorformák a tematikus televíziózásban [2005 tavasz]
A televíziós műsorformátumok természete a Friderikusz-show elemzése alapján [2006 tél]
Szociológus, a Magyarországi Európa Társaság elnöke. Tagja volt az első szabadon választott országgyűlésnek, 1990 és 1993 között a Külügyi Bizottság alelnöke. Jelenleg európai uniós ismereteket tanít és a politikai pártokkal foglalkozó Ph.D. tézisének védésére készül. Könyve: Media and Politics (társszerk., Bajomi-Lázár Péterrel, Új Mandátum, 2001).
Írásai:
Sajtó és irányítás a Kádár-korszak végén [2001 tavasz]
Csatlakozás, népszavazás, alkotmányozás, európai választások [2004 tavasz]
Politikai kommunikáció 2004 (társszerzők: Szilágyi-Gál Mihály – Sipos Balázs – Navracsics Tibor) [2005 tavasz]
Egyetemi oktató, kommunikációs tanácsadó, online kommunikációs szakértő. 2000-ben az Eszterházy Károly Főiskola vizuális kommunikáció szakán, 2002-ben a Budapesti Közgazdaság-tudományi és Államigazgatási (ma: Corvinus) Egyetem Államigazgatási Karán, 2006-ban pedig a Pécsi Tudományegyetem kommunikáció szakán szerzett diplomát. Korábban a Fővárosi Önkormányzat sajtóirodáján és az RTL Klub Online-nál szerzett gyakorlatot. Jelenleg a Morpho Communications kommunikációs tanácsadó ügynökségnél kommunikációs tanácsadó, a Web and Use online kutatócsoport alapító tagja, a PTE-BTK Kommunikáció Doktori Programjának hallgatója, illetve óraadó a Corvinus Egyetemen. Kutatási területe az online kommunikáció, az online felületekkel kapcsolatos vizuális, ergonómiai és navigációs kérdések vizsgálata.
Írásai:
Weboldalfejlesztés: hagyományos és innovatív módszerek [2008 tél]
Weboldal-fejlesztés: innovatív és hagyományos módszerek II. [2009 tavasz]
A kereső, a dokumentumok és a user [2010 tavasz]
Website usability a közigazgatásban [2012 tavasz]
Újságíró. Az ELTE-n magyar-kommunikáció szakán diplomázott. Pályáját a Kreatív marketingkommunikációs szaklapnál kezdte, írásai jelentek meg a HVG-ben és a Magyar Narancsban, valamint belpolitikai riporterként dolgozott az Inforádióban. Jelenleg a Figyelő című üzleti és gazdasági hetilap rovatszerkesztője.
Írásai:
Betegség vagy állapot? (társszerző: Wild Judit) [2007 tavasz]
A Magyar Rádió Hírszerkesztőségének felelős szerkesztője, a politikai tudományok egyetemi doktora. A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Szakán végzett. 1973-tól 17 éven át politikatörténetet és politikaelméletet tanított a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1971-től a Magyar Rádió külső, 1987-től főállású munkatársa.
Írásai:
A rádiós hírszerkesztés alapjai (társszerző: Mester Mónika) [2001 ősz]
Kritikus, PhD-hallgató. Az ELTE BTK magyar és összehasonlító irodalomtudomány szakjain végzett, jelenleg ugyanott a kommunikáció szak és az Irodalomtudományi Doktori Iskola hallgatója. Kutatási területe az identitás mint nyelvi tapasztalat a kortárs és a romantikus magyar irodalomban, valamint a kortárs magyar médiaművészet.
Írásai:
„The son of a bitch is the best doctor we have.” [2010 tavasz]
Japanológus, a Budapesti Gazdasági Főiskola egyetemi tanára. Kutatási területe az alkalmazott nyelvészet, kommunikáció. Több évet tanult, kutatott, majd egyetemi oktatóként dolgozott Japánban. Számos, a japán nyelvvel, valamint a nyelv és társadalom viszonyával foglalkozó könyv és tanulmány szerzője.
Írásai:
Japán identitáskeresési kísérletei és a digitális kommunikáció (társszerző: Varga Szabolcs) [2014 tavasz]
Hírszerkesztéssel, az újságírói tevékenység metodikájával, valamint a hírügynökségek médiarendszerbeli feladatával, etikettel és diplomáciai protokollal foglalkozik.
Írásai:
Újságíró-kutatás Szlovákiában (társszerzők: Andrej Tušer – Elena Hradiská – Jozef Vatrál – Imrich Jenča) [2003 nyár]
Egyetemi docens, a Budapesti Corvinus Egyetem Marketing és Média Intézet Média, Marketingkommunikáció és Telekommunikáció Tanszékének vezetője. Kutatási területei: termékdesign és termék-innováció: a jövő generáció információfeldolgozási preferenciáinak előrejelzése, új generációs technológiai eszközök szerepe a társadalmi kommunikáció átalakulásában; kvalitatív projektív technikák, posztmodern megközelítések. Oktatási területei: a marketingkommunikáció stratégiai és kreatív tervezése, a marketing művészeti kérdései és legújabb megnyilvánulásai; direktmarketing; a design mint marketing és kommunikációs eszköz vizsgálata.
Írásai:
Mindenki másképp vesz részt (társszerzők: Nyirő Nóra – Csordás Tamás) [2012 ősz]
Professor emeritus az Oslói Egyetem Média és Kommunikáció Tanszékén. Fontosabb angol nyelvű művei: Towards a Civil Society. The Baltic Media’s Long Road to Freedom (Tartu: Nota Baltica, 1993); The Politics and Economics of the Press. A Developmental Perspective (Beverly Hills: Sage, 1975).
Írásai:
Média a harmadik évezred küszöbén [2001 tél]
Kutatásvezető, pszichológiával, tömegkommunikációval, a média befogadóra gyakorolt hatásával foglalkozik. A Comenius Egyetem Szociális és Gazdasági karán ad elő.
Írásai:
Újságíró-kutatás Szlovákiában (társszerzők: Andrej Tušer – Svetlana Hlavčáková – Jozef Vatrál – Imrich Jenča) [2003 nyár]
Az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett diplomát angol és kommunikáció szakon. Érdeklődési területe a fordítás politikai és ideológiai aspektusa, főként a fordítás szerepe a konfliktusok leírásában és tudósításában, valamint a burkolt cenzúra – a közvetett manipuláció és a fordító/tolmács szerepe.
Írásai:
A 2005-ös franciaországi külvárosi zavargások magyar médiareprezentációja [2011 nyár]
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Történelemtudományok Doktori Iskolájának elsőéves hallgatója. Kutatási területe az agitáció és propaganda működése a Rákosi-korszakban, ezen belül a népnevelők tevékenysége.
Írásai:
Zenetörténész, zeneesztéta. Az MTA BTK Zenetudományi Intézetének tudományos munkatársa. 2013-ban védte meg az ELTE Bölcsészettudományi Karán Zeneszerző a színpadon. A művész ábrázolásának problémája Szkrjabin, Schönberg és Pfitzner művészoperáiban című doktori disszertációját. 2007 óta ad elő rangos hazai és külföldi konferenciákon, valamint rendszeresen publikál tanulmányokat, recenziókat és fordításokat.
Írásai:
A populáris zene megítélésének változásai a kádári Magyarország ifjúsági sajtójában – az első 15 év (1957–1972) [2013 tél]
A BGF Külkereskedelmi Főiskolai Karának külgazdasági szakos, médiamenedzsment szakirányos végzős hallgatója. Fő érdeklődési területe a televíziózás, jelenleg a SPORT1 Televízió munkatársa.
Írásai:
Kirobbanóban a digitális forradalom [2007 tavasz]
A University of Southern California School of Cinematic Arts intézményében tanít film- és médiatudományokat. A JATE bölcsészkaran végzett, majd a University of Washingtonon szerzett doktori fokozatot. Legutóbbi könyve: Identity Games: Globalization and the Transformation of Media Cultures in the New Europe (MIT Press, 2009).
Írásai:
A posztszocialista valóság(-show), avagy mit tanulhatunk Győzikétől? [2009 ősz]
A CE BTK Zsurnalisztika Tanszékének audiovizuális média cióját vezeti, rádiózással, ezen belül rádiós publicisztikával foglalkozik.
Írásai:
Újságíró-kutatás Szlovákiában (társszerzők: Andrej Tušer – Svetlana Hlavčáková – Elena Hradiská – Jozef Vatrál) [2003 nyár]
A Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének oktatója és kutatója. Doktori címét 2004-ben szerezte meg szintén a Debreceni Egyetemen. 2009 óta kinevezett egyetemi adjunktus. Szakterülete a fejlődéslélektan. A különböző életkori csoportok vonatkozásában megjelenő kötődést és a kortárskapcsolatok pszichológiai összefüggéseit kutatja.
Írásai:
Yaoi-jelenség a magyar anime szubkultúrában (társszerzők: Zsila Ágnes – Bernáth Ágnes) [2015 tél]
Az ELTE kommunikáció szakán végzett 2005-ben. Szakmáját aktivistaként is kamatoztatja: volt házfoglaló, önkéntes Dél-Amerikában, dolgozott a Védegyletnél, valamint egyik alapítója a 4K! –Negyedik Köztársaság mozgalomnak.
Írásai:
A Makrancos hölgytől a Big Brotherig (társszerző: Császi Lajos) [2010 nyár]
Közgazdász, publicista. Az Inter-Európa Bank alapító vezérigazgatója, 1994-ig elnöke, a Budapesti Tőzsde alapítója, a Budapesti Kommunikációs Rt/TV3 alapító elnöke. Válogatás publikációiból: http://www.es.hu/kereses/szerzo/IV%C3%81NYI%20GY%C3%96RGY.
Írásai:
Kérdések és válaszok [2012 nyár]
Arab filológus, közösségi médiakutató. Jelenleg PhD-tanulmányokat folytat a Corvinus Egyetem Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskolájában. Főbb érdeklődési területei: a közösségi médiának az arab világ társadalmi mozgalmaiban játszott feltételezett szerepe, valamint az online közösségi hálózatok és a radikalizmus viszonyrendszere.
Írásai:
Közösségi média: a nyilvánosság elektronikus agorája vagy posztmodern panoptikum? [2014 nyár]
Megtévesztés, színlelt attitűd és a közösségi média [2015 nyár]
A kolozsvári Babes Bolyai Tudományegyetem történelem-mesterszakán végzett, jelenleg az ELTE történelem-mesterszakos hallgatója.
Írásai:
Éhezik? Fázik? Egyen csokoládét, öblítsen Diana sósborszesszel! [2014 ősz]
2008-ban végzett a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán Marketing főszakirányon. 2005 és 2006 között az Egyesült Királyságban tanult és szerzett BA-diplomát a University of Glamorganen. A Széchenyi István Szakkollégium végzett tagja.
Írásai:
Közösségizene-forradalom? [2008 ősz]
Író, újságíró és egyetemi tanár a Montclair State University (New Jersey) Angol Tanszékén. Angol és amerikai irodalomból doktorált a Pennsylvaniai Egyetemen. Művészeti kritikái egyebek mellett a The New York Times és a The Los Angeles Times című napilapokban jelentek meg. Legutóbbi könyve: The Way In: Journal Writing for Self-Discovery (2001)
Írásai:
Szüntelen zaj [2002 ősz]
1951-ben született Mátészalkán. Tizenhárom éves koráig a közeli Hodász községben élt, majd Budapest közelébe, Vecsésre került. A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen elméleti tervező-elemző szakon végzett, majd 1979-től különböző vállalatoknál dolgozott közgazdászként. 1985 elején rúgták ki a Phylaxia nevű vállalattól, ahol közgazdasági osztályvezetőként dolgozott. 1985-től 1989-ig az Áramlat Szamizdat Kiadót vezette. A szamizdatos évek során két-három rövidebb írása jelent meg szamizdat újságokban, például 1956-ról, Magyarország gazdasági helyzetéről. Az életút további részleteit a visszaemlékező írás tartalmazza.
Írásai:
Szamizdatos emlékeim [2015 ősz]
A Szegedi Tudományegyetemen kommunikációt, politikaelméletet és Európa-politikát tanult. Szakmai tapasztalatokat szerzett a kereskedelmi hírműsorok (TV2 „Tények”, „Jó estét, Magyarország!” 2001/2002) és a politikai kommunikáció (MeH Kormányszóvivői Iroda 2004) területén. 2004-től a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara Doktori Iskolájának PhD-hallgatója. Ösztöndíjasként a német Universität Dresden Institut für Politikwissenschaft doktorandusza volt. 2005-től a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán és Bölcsészettudományi Karán politikai marketinget oktat.
Írásai:
A személyek jelentősége a politikában [2008 tavasz]
Irodalomtörténész, főiskolai docens, a Zsigmond Király Főiskola Kommunikáció- és Művelődéstudományi Intézetének vezetője. Szakterülete a művelődéstörténet, a felvilágosodás korának irodalma és a szabadkőművesség. Itt olvasható tanulmánya a „Reklám elmélete és gyakorlata” című, Kovács Barnával, a Szonda Ipsos kutatásvezetőjével közösen tartott, történeti tárgyú órája egyik előadásának bővített változata.
Írásai:
Az „öregek” nem is léteznek? [2008 ősz]
A Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Karán a Kommunikációs Tanszék adjunktusa, lapunk szerkesztője, a Közélet és kommunikáció című kötet szerkesztője (BKÁE Államigazgatási Kar, 2001), valamint a megjelenés elött álló Elektronikus média és közigazgatás (kiadó: E-Government Alapítvány a Közigazgatás Modernizációjáért) című kötet szerzője.
Írásai:
Miből lesz a hír? [2001 nyár]
Ellentmondások az olasz médiában: a törékeny rendszer [2001 tél]
Több, mint kukkolás [2002 tél]
A televízió [2005 nyár]
Kereskedelmi televízió és demokrácia
Televíziós közigazgatás Olaszországban [2006 tavasz]
Digitális interaktív televízió: az (anti)utópisztikus valóság [2007 tavasz]
A sztár változó fogalma [2008 tavasz]
Jogász-újságíró, a HVG „Társadalom” rovatának vezetője. Pulitzer-emlékdíjas. A sajtógazdaság mellett elsősorban a politikai szerveztek finanszírozásának kutatásával foglalkozik. Könyvei: Pénzképviselet (HVG Rt., 1996), Pártpénzügyek (Aula, 2001).
Írásai:
Az országos minőségi napilapok piaca, 1990–2002 [2003 tavasz]
A jobboldali hetilapok piaca 1989-2003 [2004 tavasz]
2006 szeptembere óta az ELTE BTK kommunikáció- és médiatudomány szakának hallgatója. 2007-ben és 2008-ban részt vett a Kamera Hungária Televíziós Műsorfesztivál diákversenyén. Az egyetem mellett a Magyar Televízió rendszerváltással foglalkozó műsorában szerkesztőgyakornok.
Írásai:
„Kétmilliós” vásárlások: képzőművészet és politika a Kádár-korszakban [2009 ősz]
2015-ben szerzett mesterdiplomát a Budapesti Corvinus Egyetem szociológia szakán. Érdeklődési területe a tudomány és technológia kommunikációja.
Írásai:
Lehetõség, kötelesség, kockázat [2016 tavasz]
Az ELTE-n szerzett angol-magyar szakos diplomát. Az irodalomtudomány kandidátusa (1997). Jelenleg a Kodolányi János Főiskola Angol Tanszékének munkatársa, amerikai irodalmat tanít.
Írásai:
A pusztába (sem) kiáltott szó [2001 nyár]
„Otthonod az uradé” [2002 tél]
Másodéves hallgató az ELTE angol–kommunikáció szakán.
Írásai:
Az erőszakosság relativitásának elmélete [2003 tél]
2002-ben szerzett diplomát az ELTE Amerikanisztika szakán. Jelenleg ugyanott PhD-hallgató. Kutatási területe média és a katonaság kapcsolata, valamint a műkincsek védelme katonai konfliktusok idején. 2003 óta újságíróként dolgozik.
Írásai:
Háború élő adásban [2012 tavasz]
Doktori hallgató a Közép-európai Egyetem Politikatudományi Tanszékén. A KLTE magyar-angol szakán végzett, majd a Goldsmiths Collage, University of London média és kommunikáció szakán szerzett M.A. fokozatot.
Írásai:
Sajtótámogatás [2000 ősz]
Napi Magyar Nemzet [2001 ősz]
A Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetének végzős hallgatója. Kazinczy-érmes. 1995 óta hírszerkesztő és bemondó a fővárosban és környékén működő kereskedelmi rádiókban, de külsős bemondó munkatársként dolgozott a közszolgálati rádióban is.
Írásai:
Közérthetőség a rádiós hírekben [2003 ősz]
nyelvész, a PTE BTK Nyelvtudományi Tanszékének, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem Média és Telekommunikációs Tanszékének adjunktusa. A szövegek természetével foglalkozó munkáiban a (belső és külső) kontextuális tényezők szerepét vizsgálja grammatikai, illetőleg kommunikációelméleti aspektusokból.
Írásai:
A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem társult oktatója, doktori címét 2013 őszén szerezte a BBTE Hungarológiai Tanulmányok Doktori Iskolájában. Szakterülete az animációs film. Az egyetemi tanulmányok elvégzése után a budapesti MOME animáció-szakán, majd a franciaoszrági La Poudriere animációs képzésén folytatta ösztöndíjas tanulmányait. 2008-tól több nemzetközi fesztiválon vett részt animációs rövidfilmjeivel, 2010-től a doktori tanulmányait az ELTE Médiatanszékével közreműködésben végezte. Kutatása során rajzfilmek közönségének interpretációit vizsgálta.
Írásai:
Nemi szerepek az elemi iskolások mesehős-reprezentációiban [2015 tavasz]
Szabadúszó újságíró. 2000-ben diplomázott az ELTE magyar–média szakán, 2001-ben MA-fokozatot szerzett a londoni Goldsmiths College média és kommunikáció programján. 2002-től 2006-ig a Kreatív főszerkesztője, majd az Origo munkatársa volt. Jelenleg az ELTE Film-, Média- és Kultúraelmélet programjának doktorandusz hallgatója.
Írásai:
Metafizikai mutáció és a magyar újságírás. Mi történt a hazai szerkesztoségekben szeptember 11-én? [2001 tél]
„Térkép e táj” [2008 nyár]
A zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnáziumban érettségizett 2009-ben. Jelenleg az ELTE BTK történelemszakos hallgatója, szakdolgozatának témája az 1950-es évek nőképe a Nők Lapja alapján. A tiszazugi arzénes mérgezéseket elemző kutatócsoport demográfiai és eseménytörténeti feldolgozásaiban vesz részt.
Szociológus, 2002-ben diplomázott az ELTE szociológia szakán, média és tömegkommunikáció szakirányon. Jelenleg a Központi Statisztikai Hivatal Életszínvonal és Emberi-erőforrás főosztályán dolgozik. Kutatási területei: háztartások közötti transzferek, háztartások jövedelmi helyzete, a háztartások infokommunikációs eszközellátottsága.
Írásai:
Kábítószerkép a nyomtatott sajtóban (társszerző: Mészáros Zoltán) [2005 ősz]
Irodalmár, a Szegedi Tudományegyetem Angol-Amerikai Intézetének adjunktusa, ugyanitt a Társadalmi Nemek Tudománya Kutatócsoport (TNT) tagja. Főbb kutatási területei a társadalmi nemek tudománya, a test elméletei, a feminista és posztstrukturalista irodalom- és szubjektumelmélet, a 19. századi és a posztmodern nőirodalom, gyermekirodalom és fantasztikus irodalom, valamint a kulturális reprezentációk intermediális aspektusai. A Body-Texts in the Novels of Angela Carter. Writing from a Corporeagraphic Point of View (Edwin Mellen, 2008) című könyv szerzője, szerkesztője a Postmodern Reinterpretations of Fairy Tales (Edwin Mellen, 2011) és társszerkesztője a What Contitutes the Fantastic? (JatePress, 2010), The Iconology of Law and Order (JatePress, 2012), és az Exploring the Cultural History of Continental European Freak Shows (Cambridge Scholars, 2012) című tanulmányköteteknek, illetve a készülő Feminist Interventions in Intermedial Studies című EJES-különszámnak (2017).
Írásai:
Hebrencs kisleányból kötelességtudó honleány [2015 nyár]
Az ELTE egyetemi adjunktusa, a Krolify Vélemény- és Szervezetkutató Intézet igazgatója. Kutatási témái: új munkavégzési formák, a megváltozott munkaképességűek munkaerő-piaci helyzete, a menekültek és a menedékkérők munkaerő-piaci helyzete és médiareprezentációja.
Írásai:
A menekültügy képe a magyarországi nyomtatott sajtóban 2005-ben és 2006-ban (társszerzők: Vicsek Lilla – Márkus Marcell) [2008 ősz]
Médiajogász, ügyvéd, a Sajtószabadság Központ alapító tagja. Tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végezte, jelenleg ugyanitt doktori tanulmányokat folytat.
Írásai:
A média szabályozása az Európai Unióban és Magyarországon. A jogharmonizáció folyamata az audiovizuális szektorban [2001 tavasz]
Jogharmonizáció az audiovizuális szektorban [2003 tél]
Kiegyensúlyozottság és pártatlanság az elektronikus médiában a Panaszbizottság 2004-es döntéseinek tükrében [2006 ősz]
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanársegédje. Kutatási területe a közterületi térfigyelő rendszerek szabályozásának kérdései, valamint a képmáshoz fűződő jogok védelme.
Írásai:
Az adatvédelmi hatásvizsgálat módszertana (társszerzők: Balogh Zsolt György – Böröcz István – Polyák Gábor – Szőke Gergely László) [2014 tél]
Az MTA Politikai Tudományok Intézetének főmunkatársa, az MTA Politikai Kommunikáció Kutatóközpont igazgatója, az ELTE Politikatudományi Intézetének docense. Legutóbbi könyvei: Politika az interneten (Boda Zsolttal, 2005), Távolabb a médiától! 2005 politikai kampányai (több szerzőtárssal, 2006).
Írásai:
Missziótól marketingig [2006 tavasz]
A PTE oktatója, korábban az MTAITI munkatársa. 2000-ben végzett a PTE bölcsészkarán, médiatudományi disszertációját 2007-ben védte meg Pécsett. Publikációi, fordításai az irodalom- és médiatudomány, a filmtörténet, a populáris kultúra és a ludológia tárgykörében jelentek meg.
Írásai:
A játszott képek láttatása [2010 tél]
1001 videojáték, amivel játszanunk kell? [2012 ősz]
Szociológus.
Írásai:
Közszolgálat a digitális korban (társszerzők: Csepeli György – Dessewffy Tibor – Hammer Ferenc – Magyar Gábor – Monory Mész András – Rozgonyi Krisztina) [2007 nyár]
Tibor PhD, történész, tudományos segédmunkatárs (MTA BTK TTI). Kutatási területe a 20. századi magyar katolikus társadalom- és egyháztörténet. Legutóbbi
Írásai:
Médiaháború 1919-ben: a Déli Hírlap ügye [2008 tavasz]
A tőrdöfés és az újságírók. [2010 nyár]
Két nagygyűlés Budapesten [2013 tavasz]
„A rendes mederben javul a miniszterelnök állapota.” [2014 nyár]
Az ELTE Bölcsészettudományi Karának magyar–kommunikáció szakos végzős hallgatója. 2008-ban ösztöndíjasként összehasonlító irodalomtudományi tanulmányokat folytatott a Bécsi Egyetemen, majd az RTL Klubnál teljesített szakmai gyakorlatot.
Írásai:
A média reprezentációi a videoklipekben [2009 nyár]
2009-ben szerzett mérnök-tanár mérnök informatikus diplomát a Dunaújvárosi Főiskolán, ahol jelenleg főiskolai tanársegédként dolgozik. Az ELTE Interdiszciplináris Társadalmi Kutatások Doktori Program harmadéves hallgatója. Oktatásban, kutatásban megjelenő érdeklődési területei: hálózati kommunikáció, webfejlesztés, az új média társadalmi hatása.
Írásai:
Herendy Csilla: Önkormányzatok online – a felhasználóbarát weboldalaktól a webkettes jelenlétig című könyvéről [2011 tél]
Jogász, diplomáját 2008-ban szerezte az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. Fő érdeklődési és kutatási területe a vélemeny-nyilvánitás és a sajtó szabadsága, ezen belül a médiajog, a személyiségi jogok védelme, a gyűlöletbeszéd és az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlata.
Írásai:
A magyar médiaszabályozás és az információforrások védelme [2013 tavasz]
A trágár nyelvhasználat korlátozása a magyar médiaszabályozásban [2013 ősz]
A politikai reklámok szabályozása a magyar jogrendszerben [2014 tavasz]
A PPKE BTK Elméleti Filozófia Tanszékén tanít. Fontosabb művei: Kiűzetés a Gutenberg téri galaxisból (Seneca, 1997); Hattyú a komputer vizén (PPKE BTK, 2000), Tót Endre (társszerzőkkel, Új Művészet, 2003).
Írásai:
A bullshit-ontológia kreatív rombolása [2009 nyár]
Tudományos segédmunkatárs (MTA ELTE Válságtörténeti Kutatócsoport), doktorandusz (ELTE Történeti Intézet, Társadalom- és gazdaságtörténeti program). Kutatási területe: a magyarországi születésszabályozás elterjedésének demográfiai, társadalmi és gazdasági aspektusai.
A TV2 Kereskedelmi Igazgatóságán a Digitális Média Kereskedelmi Csoport vezetője. 2001 óta a TV2 munkatársa, korábban riportokat készített a Tények és az Aktív című műsorok számára, valamint két éven keresztül a www.tv2.hu és a www.korridor.hu szerkesztési feladataiban vett részt. Tanulmányait a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Főiskolai Karán, a holland Hogeschool Brabant International Business School képzésén, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalomtudományi Karán folytatta. Jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Kommunikáció Doktori Programjának hallgatója. A telekommunikációs eszközöket és a televízió által definiált interaktív alkalmazásokat kutatja.
Írásai:
InterActivity [2010 ősz]
1999–2000-ben a Kent Institute-ban tanult Sydneyben, Ausztráliában, ahol Business Management diplomát szerzett. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán 2002-ben végzett. Ezt követően 2003-ban a strasbourgi Emberi Jogok Nemzetközi Intézetében tanult, ahol a Nemzetközi Emberi Jogok kurzuson szerzett diplomát. 2005–2006-ban a University College London, Faculty of Law mesterképzésén vett részt, ahol LL.M. diplomát szerzett. PhD-fokozatát a PPKE JÁK Doktori Iskolájában, 2008-ban szerezte. 2002 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának oktatója, jelenleg egyetemi adjunktus. Tudományos tevékenységét 50 megjelent szakpublikáció, illetve számos konferencia-előadás tanúsítja; 2006 óta a PPKE JÁK tudományos folyóiratának, a Iustum Aequum Salutarénak a szerkesztője.
Írásai:
A közszolgálati média fogalma [2007 nyár]
Reklámjog és szólásszabadság [2009 tavasz]
A média tartalmi szabályozásának alkotmányossága az új magyar médiaszabályozásban [2011 ősz]
A médiahatóság döntései és azok bírósági felülvizsgálata a gyűlöletbeszéd tárgyában (2001–2013) [2013 ősz]
Főiskolai tanár. Nyelvészetből szerzett PhD-t az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és habilitált a Debreceni Egyetemen. Informatikus könyvtárosokat oktat a Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti Karán és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központjában.
Írásai:
Médiaműveltség, média-írástudás, digitális írástudás [2009 tél]
E-könyvek: technológia és birtoklás [2010 ősz]
Az RTL Klub hírigazgatója, az ELTE ÁJK politológia szakának PhD-hallgatója. Politológiát tanít a Zsigmond Király Főiskolán. Különböző szakkönyvekben több írása jelent meg a propagandáról és a sajtótörténetről.
Írásai:
Leni Riefenstahl: Emlékeim 1902-1945 [2006 nyár]
Kulturális antropológus, 2009-ben a Miskolci Egyetem szerezte BA-diplomáját. Jelenleg az ELTE kisebbségpolitika mesterszakos hallgatója. Érdeklődési területei a romaintegráció kérdésköre Közép-Kelet-Európában, illetve az európai kisebbség- és romapolitika.
Írásai:
Kit érdekelnek a programok? (társszerzők: Bársony Fanni – Gyenge Zsuzsanna) [2011 tavasz]
A New Jersey-i Rutgers University doktori hallgatója. Ugyanitt 1999-ben, a Közép-európai Egyetemen pedig 1997-ben szerzett M.A. Fokozatot politikatudományból. Amerikanisztikából, valamint francia nyelvből és irodalomból az ELTE-n szerzett diplomát.
Írásai:
A rendkívüli megismerése. A politikus diszkurzív konstrukciója a magyar sajtóban [2001 tavasz]
a Széchenyi István Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola (NYME–KTK) doktorandusza. 2010-ben végzett vállalkozásfejlesztés mesterszakon. Kutatásai során annak okait keresi, miért elhanyagolt célcsoport az idős fogyasztó a média, a marketing és a vállalatok számára.
Írásai:
Hogyan zajlott a televíziós digitális átállás hazánkban, és mekkora nyomot hagyott? [2016 tavasz]
Az ELTE filmelmélet és filmtörténet szakán diplomázott, illetve az ELTE pszichológia szakának végzős hallgatója. 2005 és 2009 között a Metropolis filmelméleti és filmtörténeti folyóirat szerkesztőségi munkatársaként dolgozott. Jelenleg az ORTT tudományos munkatársa.
Írásai:
„Ezek az emberek nem tudják elfogadni a szabályokat, nem képesek a beilleszkedésre” (társszerző: Monori Áron) [2010 nyár]
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatástudományi Karán a Kommunikációs Tanszék adjunktusa.
Írásai:
Web2.0–ás alkalmazások a kormányzati és az önkormányzati kommunikációban [2012 tavasz]
Politológus-közgazdász, a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (BKÁE) ösztöndíjas PhD-hallgatója. 2000-ben végzett a BKÁE-n, szakdolgozatában az 1998-as országgyűlési választások kampányát vizsgálta. 2001-ben M.A. fokozatot szerzett a Közép-európai Egyetem (CEU) Politikatudományi Tanszékén. Tervezett doktori disszertációjának témája az internethozzáférés-politikák összehasonlító elemzése. Alapító tagja az eDemokrácia Műhely Egyesületnek.
Írásai:
Az online Baja [2001 tél]
Részvételi televíziózás [2004 nyár]
Egyetemi tanár, Institute für Publizistik, Johannes Guttenberg Universitat Mainz.
Írásai:
A demokratikus újságírás [2001 nyár]
2009-ben diplomázott a BKF kommunikáció és médiatudomány alapszakán, jelenleg a PPKE BTK kommunikáció és médiatudomány mesterképzésénfolytatja tanulmányait.
Írásai:
A magyarországi számítógépes játékokkal foglalkozó magazinok, 1987–2009 [2010 tavasz]
2010-ben francia nyelv és irodalom szakon végzett az ELTE Bölcsészettudományi Karán, majd 2011-ben ugyanitt kommunikáció szakos diplomát szerzett. Újságírói szakmai gyakorlatát az Index.hu Külföld rovatánál töltötte.
Írásai:
Ambivalens narratívák a transzplantáció tárgyalásában [2011 nyár]
2009-ben szerzett BA-diplomát az ELTE-BTK kommunikáció- és médiatudományi szakán, jelenleg ugyanitt MA-képzést végez. 2008-tól az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológus-lelkész szakos hallgatója. Elsősorban az egyházak mai helyzete és lehetőségei, valamint az egyháztól függetlenül megmutatkozó spirituális megjelenési formák foglalkoztatják.
Írásai:
A vallási élet posztmodern formái a „Miért éppen Alaszka?” című sorozat bemutatásán keresztül [2010 ősz]
Az ELTE BTK negyedéves történelem- és szlavisztika–szerb szakos hallgatója, szakdolgozatát a Gyömrő környéki 1945-ös politikai gyilkosságok elemzéséből készíti. 2009-ben érettségizett a Baár-Madas Református Gimnáziumban. 2011 őszétől a tiszazugi arzénes mérgezéseket elemző kutatócsoport tagja, a sajtóanyag feldolgozásában vesz részt.
Írásai:
Arzén a Tiszazugban (társszerzők: Fülöp Márton – Hamrák Dóra – Kenesei Zsófia – Mravik Patrik – Mécs Bálint) [2014 ősz]
Kutató szociológus. 1998-ban végzett az ELTE Szociológiai Intézetében. Kutatási területei: az életmód, a fogyasztói döntések, a médiapiac és a választói magatartás kölcsönhatásai, magyarázó modelljei. 1999-től a Szonda Ipsos Média-, Vélemény- és Piackutató Intézet kutatója. Az ELTE Társadalomtudományi Kar szociológia PhD-programjának hallgatója.
Írásai:
A hanghordozó-piaci kereslet szerkezete és a zeneipar kilátásai a digitális technológia korában [2005 nyár]
A 168 Óra című közéleti hetilap újságírója, cikkei jelentek meg a Marketing és Média című szaklapban, valamint az Antenna Magazin médiarovatában.
Írásai:
A parlamenti ülések és a nyilvánosság [2006 ősz]
Hazai „breaking news” [2006 tél]
Visszaküldő szolgálat [2008 tél]
Médiakáosz [2010 tavasz]
Kik és miért szerepelnek a kibeszélő show-kban? [2010 nyár]
Médiaszabályozás: pró és kontra. Simon Éva, Széky János, Hanák András, Polyák Gábor, Koltay András, Nyakas Levente és Lapsánszky András a 2010‐es médiatörvény‐csomagról [2011 tél]
Néprajzkutató, szövegfolklorista, az MTA Néprajzi Kutatóintézet főmunkatársa. Fő kutatási területei: a magyar történeti mondák műfajelméleti és rendszerezési kérdései, a lokális emlékezet jelenségei, a Habsburg- és az 1848-as folklór. Publikációinak jegyzéke: http://etno-joomla.etnologia.mta.hu/index.php/hu/tudmunk/114-landgraf-ildiko.
Írásai:
A Halley-üstökös és más égi jelek. Jövendölések a világháborúkról és a világvégéről [2010 tavasz]
Szociológus. 1970-től 1989-ig a Tömegkommunikációs Kutatóközpontban, illetve annak jogutódjában, a Magyar Közvélemény-kutató Intézetben dolgozott tudományos munkatársként. 1989-ben egyik alapítója volt a Medián Közvélemény- és Piackutató Kft.-nek, 1994 nyarán a Marketing Centrumban létrehozta a Közvélemény- és Médiakutató Üzletágat. 1995 tavaszától 1996 márciusában bekövetkezett haláláig az MTA–ELTE Kommunikációelméleti Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársa volt. A felnőtt lakosság nemzeti identitása a kisebbségekhez való viszony tükrében című kandidátusi értekezését 1995-ben védte meg (in: Terestyéni Tamás, szerk.: Többség–kisebbség, Osiris/MTA–ELTE Kommunikációelméleti Kutatócsoport, Budapest, 1996).
Írásai:
A szocialista nyilvánosság történetének alapvonala [2006 tavasz]
Újságíró. Több mint egy évtizedig a Magyar Hírlap belpolitikai rovatvezetője, főmunkatársa. Jelenleg a Budapest Portál felelős szerkesztője és a Localinfo című önkormányzati havilap főszerkesztője. Az eDemokrácia Műhely Egyesület elnöke.
Írásai:
Sms- technológia a közigazgatás és a köz szolgálatában (társszerző: Vég Olga) [2004 nyár]
Szociológus, informatikus, tanár. Fő kutatási területe a demokratikus szocializáció. Tizenkét éve vezeti a Kurt Lewin Alapítványt, amely többek között a www.romapage.hu és az Egál című műsor (Radio Café) működtetője. Fontosabb könyvei: Módszertan (Héra Gáborral, 2005) CSR-a társadalmi felelősségvállalásról (2007).
Írásai:
Kisebbségek és bevándorlók a médiában [2007 ősz]
Esztéta, képzőművész. Jelenleg művészettörténeti, esztétikai előadásokat tart. 2013-ben meghívott előadó volt a Budapesti Gazdasági Főiskolán.
Írásai:
Médiumtudatos terápia [2013 nyár]
Újmédia-művészet és a felejtés útvesztője [2015 nyár]
A Colosseum Budapest Kft. (www.colosseumbp.hu) ügyvezetője, a Károli Gáspár Egyetem adjunktusa, ahol közgazdaságtant és digitálismédia-gazdaságtant oktat. PhD-tanulmányait a Corvinus Egyetemen és a London Business Schoolon folytatta. Az elmúlt öt-hat évben a hírközlés, a média és a fejlesztéspolitika területen közel 50 stratégiai, ágazati és hatásvizsgálati projektben vett részt. Ezek közül néhány: Nemzeti Szélessávú Stratégia (2005), a Digitális Átállás Stratégiája (2007), Nemzeti Audiovizuális Média Stratégia (2008), Digitális Írástudás, Szélessávú és eGazdaság Akciótervek (2009), IKT, járműipari és gyógyszeripari ágazati akciótervek (2010), a Digitális közösségi terek fejlesztésének koncepciója (2011), a KKV-szektor kockázati tőke finanszírozásának GAP-elemzése (2012).
Írásai:
Három kérdés a digitális átállásról (társszerző: Both Vilmos) [2012 tél]
A New York-i székhelyű Committee to Protect Journalists európai és közép-ázsiai programkoordinátora.
Írásai:
Haladás házi őrizetben [2004 tavasz]
Médiaelméletet tanít és doktori hallgató a University of Colorado at Boulder Újságíró és Tömegkommunikáció Intézetében. A KLTE magyar-amerikanisztika szakán végzett, majd a Boulder-i University of Colorado Tömegkommunikáció szakán szerzett M.A. fokozatot.
Írásai:
A netpornográfia és az amerikai gyermek [2000 ősz]
A közszolgálati média helyzete (társszerzők: Cinzia Padovani – Michael Tracey) [2001 tél]
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának tudományos segédmunkatársa. PhD-fokozatát ugyanitt szerezte 17–18. századi magyar prédikációk szövegalkotási kérdéseiből. Fő kutatási területe az intertextualitás, valamint a régi magyarországi irodalom- és művelődéstörténet.
Írásai:
Imakönyvek az első világháborúban [2010 tavasz]
A Budapesti Müszaki Egyetem docense.
Írásai:
Közszolgálat a digitális korban (társszerzők: Csepeli György – Dessewffy Tibor – Hammer Ferenc – Kitzinger Dávid – Monory Mész András – Rozgonyi Krisztina) [2007 nyár]
A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Szociológiai Tanszékének oktatója. Tanulmányait ugyanitt, a Társadalomtudományi szakon végezte, majd újságíróként és szerkesztőként dolgozott.
Írásai:
A romániai magyar média [2000 ősz]
Jogász, az MTA doktora, a Miskolci Egyetem tanszékvezető docense. 19952001 között adatvédelmi biztos, 20082009 között az ORTT elnöke. Alkotmányjogász, szakterülete az információs szabadságjogok, ombudsmani intézmények, alkotmánybíráskodás, médiajog.
Írásai:
Az új médiaszabályozás alapvető hibái
Szociológus-közgazdász, közgazdasági elemzőként dolgozik az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetnél (GVI). A Budapesti Corvinus Egyetem Szociológia Doktori Iskolájának doktorandusz hallgatója, kutatási területe a nemek közötti munkamegosztás gyermekvállalásra gyakorolt hatása.
Írásai:
Az őszödi beszéddel kapcsolatos online sajtómegjelenések néhány jellegzetessége az Index és az Origo hírportálokon [2011 tél]
Gazdasági fogalmak megjelenése a magyar online sajtóban a gazdasági válság előtt és után (társszerzők: Czibik Ágnes – Türei Gergely) [2013 tél]
Egyetemi adjunktus a Pécsi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Az Université Catholique de Louvain kommunikáció-szakán szerzett diplomát, majd doktori disszertációját a Debreceni Egyetem Irodalomtudományok Doktori Iskolájában védte meg. Változatok képregényre című könyve 2010-ben jelent meg.
Írásai:
Ismeretterjesztés és képregény [2007 tavasz]
Tapasztalatok [2009 tavasz]
Keleti típusú képregény Magyarországon és francia nyelvterületen [2014 tél]
Politikaelmélet-szakos előadó, kulturális menedzser, kommunikáció- és médiaszakos bölcsész. Diplomáit a JATE-n és az ELTE BTK-n szerezte. Jelenleg a Zsigmond Király Főiskola docense. A Budapesti Corvinus Egyetemen a Politikatudományok Doktori Iskolájában szerezte meg doktori fokozatát. Oktatott tárgyai a társadalomtudományok, a kommunikációelméletek és a médiatudomány területeit érintik.
Írásai:
A magyar jobboldali (nemzeti) radikálisok és a hazai „gárdák” az internetes kapcsolathálózati elemzések tükrében [2013 nyár]
Az ELTE Szociológiai Intézetében, majd a kommunikációelméleti szakon diplomázott. Jelenleg a Közép-európai Egyetem nacionalizmus programjának hallgatója. Szabadúszó újságíró, írásai többek között a Népszabadságban jelennek meg. A Női Média Lobby (2003) elnöke.
Írásai:
A nők reprezentációja [2002 ősz]
Megalázó szavak fogságában [2003 ősz]
Újságíró, az Eszterházy Károly Főiskola főiskolai tanára. 1990-ben a Magyar Nemzet főszerkesztője, 1995–1996-ban a Magyar Hírlap, 2000 után a Vasárnapi Hírek főszerkesztő-helyettese, 1998 és 2008 között az EKF Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék vezetője. A Joseph Pulitzer Emlékdíj Alapítvány Kuratóriumának tagja.
Írásai:
Ha Ausztriát kizárják Németországból [2012 tavasz]
A Budapesti Corvinus Egyetem ötödéves szociológushallgatója, a Krolify Vélemény- és Szervezetkutató Intézet gyakornoka. Érdeklődési területe tartalom- és szövegelemzés, illetve a kvantitatív adatok statisztikai elemzése.
Írásai:
A menekültügy képe a magyarországi nyomtatott sajtóban 2005-ben és 2006-ban (társszerzők: Vicsek Lilla – Keszi Roland) [2008 ősz]
Történész, kutatási területe a 19. századi Európa kultúr- és társadalomtörténete. Az ELTE Történeti Intézetének oktatója. Monográfiája Törvényszéki játszmák: válás Debrecenben 1793–1848 címmel 2006-ban jelent meg, jelenleg egy prostituált-gyilkosság médiarecepcióján dolgozik.
Írásai:
A Magyar betyár életei a médiában (társszerző: Csepeli György) [2001 ősz]
Rémhírek [2002 nyár]
Egy prostituált lemészárlása: a Város, a Nő és a Bűnöző [2003 ősz]
A reformkor alulnézetben [2007 ősz]
Egy nődandy karrierje: képek Batthyány Apraxin Júlia életéből [2009 tél]
Újságíró. Jelenleg az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának Nemzetközi Tanulmányok MA szakos hallgatója, emellett egy kecskeméti online médiumnál, a hiroshir.hu weboldalnál újságíróként dolgozik. Kutatási területe: hazai és külföldi politikusok választópolgárokkal való kapcsolattartása az interneten keresztül.
Írásai:
A magyar országgyűlési képviselők interaktivitás-kutatása (társszerzők: Merkovity Norbert – Harkai Ágnes) [2012 nyár]
2006-ban végzett kommunikáció szakon. Jelenleg politikai kommunikációt oktat az SZTE Állam- és Jogtudományi és Bölcsészettudományi Karán. Kutatási területe: információs hálózatok szerepe a politikai kommunikációban.
Írásai:
Barack Obama elnöki kampányának sajátosságai [2009 tavasz]
Párthonlapok az országgyűlési választások idején [2010 ősz]
A magyar országgyűlési képviselők interaktivitás-kutatása (társszerzők: Major Stella – Harkai Ágnes) [2012 nyár]
Az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának főmunkatársa és a CEU Center for Policy Studies vendégkutatója. Bernáth Gáborral közösen több, a magyarországi romák médiaképét vizsgáló elemzés szerzője. Több, mint 15 éve kutatja az etnicitás, a kisebbségek, a társadalmi kirekesztés folyamatait és intézményeit (oktatás, munkaerőpiac, lakhatás, média) és az ezzel kapcsolatos közpolitikai válaszokat.
Írásai:
Roma szereplő a „Barátok közt”-ben: Az első fecske (társszerző: Bernáth Gábor) [2001 tavasz]
Változás és állandóság [2003 nyár]
Süketek beszéde [2004 tavasz]
Szélre tolva (társszerző: Bernáth Gábor) [2012 tavasz]
Bedarálva (társszerző: Bernáth Gábor) [2015 tél]
A Magyar Rádió Hírszerkesztőségének felelős szerkesztője. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán orosz-román szakon végzett. 1991 óta a hírszerkesztőség külső, majd főállású munkatársa.
Írásai:
A rádiós hírszerkesztés alapjai (társszerző: Dr. Herman József) [2001 ősz]
Okleveles kommunikáció- és médiaszakértő. A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán szerzett mesterdiplomát 2015-ben. A közösségi marketinget, illetve a késő modern médiakörnyezetben zajló kulturális és nyelvi változásokat kutatja. A Social Mix alapítójaként közösségimarketing-tanácsadással foglalkozik, valamint a digitálisan megjelenő PixelDesigners Magazine Social Media-rovatának vezetője. Az Anyanyelvápolók Szövetségének tagja.
Írásai:
Nyelvi változások a késő modern médiakörnyezetben [2015 tél]
A pesthidegkúti Waldorf Általános Iskola és Gimnáziumban érettségizett 2010-ben. Az ELTE BTK történelem-szakos hallgatója, 2011 őszétől a tiszazugi arzénes kutatócsoport sajtórészlegének tagja.
Írásai:
Arzén a Tiszazugban (társszerzők: Fülöp Márton – Hamrák Dóra – Kenesei Zsófia – Lakatos Sára – Mravik Patrik) [2014 ősz]
Szociológus, 1997-ben diplomázott a JTKF pedagógus–művelődésszervező szakán (kommunikáció és néprajz szakirányon), majd 2003-ban az ELTE szociológia szakán. Főbb munkahelyei: KSH, majd NRC Piackutató. Kutatási területei: szociális és gyermekjóléti alapellátások, segélyezés, szociális ellátások, internet és médiakutatás.
Írásai:
Kábítószerkép a nyomtatott sajtóban (társszerző: Kenyeres László) [2005 ősz]
Politológia szakos egyetemi hallgató az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, 2004 és 2005 között kulturális antropológiát hallgatott az ELTE Társadalomtudományi Karán, 2006 áta a berlini Freie Universitat beiratkozott hallgatója politológia szakon.
Írásai:
Zengő-konfliktus a napisajtóban [2007 nyár]
Az ELTE esztétika és kommunikáció szakának, valamint a Mathias Corvinus Collegium média szakirányának hallgatója.
Írásai:
Médiaerőszak: tények és mítoszok (társszerző: Stachó László) [2003 tél]
Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, majd az ELTE Bölcsészettudományi Karának esztétika szakán szerzett diplomát. Védés előtt álló doktori értekezését az ELTE Alkotmányjogi Tanszékén írta szólásszabadság-jogi kérdésekről. 1994-től 1999-ig az ELTE BTK média szakán, 2002-től az ELTE Szociológia Tanszékén tanít szólásszabadság-jogot. 1990 és 1998 között országgyűlési képviselő, 2001-től az ORTT Panaszbizottságának tagja.
Írásai:
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – Agárdi Péter – dr. Bayer Judit – Cseh Gabriella – Gellért Kis Gábor – Haraszti Miklós – dr. Nahlik Gábor – Szalai Annamária – Szekfű András) [2003 tél]
Médiaelemző, az ORTT tudományos munkatársa, a Budapesti Gazdasági Főiskola Társadalmi Kommunikáció és Média Intézeti Tanszékének óraadó oktatója, lapunk felelős szerkesztője. Könyvei: Antiszemita közbeszéd Magyarországon (társszerk., 2006), A rendszerváltás és az újságírók (szerk., Bajomi-Lázár Péterrel, 2007).
Írásai:
Egy antiszemita lap és egykori szellemi előfutára [2002 tavasz]
A numerus clausus és a magyar katolikus sajtó 1919–1920 [2003 nyár]
Esti főműsoridős híradók a magyarországi televíziókban (társszerző: Bajomi-Lázár Péter) [2007 ősz]
„Ezek az emberek nem tudják elfogadni a szabályokat, nem képesek a beilleszkedésre” (társszerző: Kozma Kriszta) [2010 nyár]
2011-ben szerzett diplomát az ELTE BTK néprajz-alapszakán, jelenleg ELTE – Unesco Kisebbségszociológiai Tanszékének Kisebbségpolitika mesterszakos hallgatója.
Írásai:
Cigány csillagok (társszerzők: Munk Veronika – Szabó Kitti) [2012 tél]
2012-ben az Eötvös József Gimnáziumban érettségizett. 2012 ősze óta az ELTE Bölcsészettudományi Karának történelem BA-szakos hallgatója, a tiszazugi arzénes mérgezéseket feldolgozó kutatószeminárium tagja.
Írásai:
Arzén a Tiszazugban (társszerzők: Fülöp Márton – Hamrák Dóra – Kenesei Zsófia – Lakatos Sára – Mécs Bálint) [2014 ősz]
2006 óta az ELTE BTK kommunikáció- és médiatudomány szakos hallgatója. 2007-ben dolgozatot készített az MTA Judaisztika Kutatócsoportja számára „Sajtó és vallásrecepció” címmel. 2007-ben és 2008-ban csapatban megnyerte a Kamera Hungária Televíziós Műsorfesztivál diákversenyét. 2009 áprilisában első helyezést ért el a XXIX. OTDK Társadalomtudományi Szekció Média- és Kommunikációtudományi Tagozatán.
Írásai:
A tévémaci tudatformáló szerepe [2009 nyár]
A romániai Politikai és Adminisztratív Tanulmányok Iskolájának oktatója. Doktori fokozatát politikai pszichológiából szerezte a Iasi-i Egyetemen. A Román Újságírószövetség és a Román Politikatudományi Egyesület elnökségi tagja, 1997-98-ban a Román Televízió hírigazgatója.
Írásai:
Államiból közszolgálatit [2001 tél]
Újságíró, szociológus, az Index.hu munkatársa. 2002-ben az ELTE TÁTK szociológia- és az ELTE BTK médiaszakán szerzett diplomát, jelenleg az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézete Film-, Média- és Kultúraelméleti Doktori Program hallgatója. Kutatási területe a kisebbségek médiaképe.
Írásai:
Sztárság, elméletben [2009 tavasz]
Cigány csillagok (társszerzők: Morvay Judit – Szabó Kitti) [2012 tél]
A romák reprezentációja a többségi média híreiben az 1960-as évektõl napjainkig [2013 nyár]
a Magyar Szabadalmi Hivatal Szerzői Jogi Osztályának munkatársa. Tanulmányait Budapesten, Heidelbergben és Firenzében végezte. 1993-tól a Báthory és Társa Ügyvédi Irodában helyezkedett el, majd 1998 és 2000 között az Igazságügyi Minisztérium Európai Közösségi Jogi Főosztályán dolgozott. Számos szerzői jogi tárgyú publikációt jelentetett meg szakfolyóiratokban, valamint lexikonszócikkekben. Több munkája is foglalkozik a szomszédos jogi jogosultakkal, így a rádió- és televízió-szervezetekkel, az adatbázisokkal, az audiovizuális előadó-művészi teljesítményekkel.
Írásai:
Néhány gondolat a rádió- és televízió-szervezetek szomszédos jogi védelmét érintő nemzetközi szerződéstervezetről [2004 nyár]
PhD a Nyugat-magyarországi Egyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének tanszékvezető docense. Tudományos fokozatát a Pécsi Tudományegyetem kommunikáció programján szerezte. Egyebek között az emlékezet médiumait, különösképpen a film és az emlékezet kapcsolatát kutatja. Könyve: Film és kollektív emlékezet (2008).
Írásai:
A kortárs emlékezet alakzatai [2008 ősz]
Meggyőzés és vizuális élvezet [2010 nyár]
Helyzetfüggő. A kontextus szerepe a személyes emlékezet társas szerveződésében (társszerző: Tóth Eszter Zsófia) [2011 tavasz]
Magánörömök, közállapotok (társszerző: Tóth Eszter Zsófia) [2011 nyár]
„Doktor úr kérem …” (társszerző: Tóth Eszter Zsófia) [2012 ősz]
Médiakutató, kommunikációs szakember. 2006-ban a Pécsi Tudományegyetemen szerezte intézményes kommunikáció- szakirányú kommunikációs, illetve magyar tanári diplomáját. Jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalmi Kommunikációs Doktori Iskolájának doktorjelöltje. Kutatási területe a kommunikáció- és médiaelmélet, a médiaelemzés.
Írásai:
Médiaelméletek és a késő-modern médiakörnyezet [2010 nyár]
A késő-modern médiapolisz filozófiai alapvonalai [2011 nyár]
Remény, forradalom, kiábrándulás? [2015 ősz]
habil PhD 1972-ben született Budapesten. Hat diplomáját a legkülönbözőbb (műszaki, közgazdasági, politológiai, tanári, jogi, egészségügyi) tudományterületeken szerezte. Pedagógiából doktorált és habilitált, a Selye János Egyetem egyetemi docense, Bolyai ösztöndíjas, a Kecskeméti Főiskola Iuvenis kutatóműhelyének kutatója. Az Új Ifjúsági Szemle és a Civil Szemle szakperiodikák alapító-főszerkesztője, a Magyar Pedagógiai Társaság Szabadidőpedagógiai Szakosztályának elnöke, a Magyar Szociológiai Társaság Ifjúságszociológiai Szakosztályának alelnöke, a Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsának volt elnöke. Kutatási területei: szabadidő-pedagógia, ifjúságügy és civil világ.
Írásai:
Offline helyett online szabadidő? (társszerző: Fazekas Anna) [2016 nyár]
Az ELTE Bölcsészkarán szerzett diplomát magyar, esztétika és kommunikáció szakon, majd öt évig Pekingben élt, ahol a Tsinghua Egyetemen kínai nyelvet tanult. 2005–2006-ban a Népszabadságot tudósította Kínából. Jelenleg az ELTE Film-, Média- és Kultúraelmélet programjának doktorandusz hallgatója.
Írásai:
Harc a valóságért [2010 nyár]
Szociológus-hallgató. 2012-ben szerzett alapképzéses diplomát az ELTE-n. Jelenleg a Közép-Európai Egyetem szociológia szakos hallgatója. Kutatási témái: a halál szociológiája, orvosi szociológia, politikai szociológia.
Írásai:
Jó élet és jó halál a magyarországi gyászjelentések tükrében [2012 tél]
A közgazdaságtudományok kandidátusa, a Magyar Televízió alelnöke (1992–94), az ORTT tagja (1996–2002), 2002-től tanszékvezető egyetemi docens a Veszprémi Egyetem Gazdaságtudományi Kar Alkalmazott Gazdaságtan Tanszékén.
Írásai:
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – Agárdi Péter – dr. Bayer Judit – Cseh Gabriella – Gellért Kis Gábor – Haraszti Miklós – Molnár Péter – Szalai Annamária – Szekfű András) [2003 tél]
A finnországi Tampere Egyetem Újságírás és Tömegkommunikáció Tanszékének kutatója.
Írásai:
Az európai digitális televíziózás: a jövő szabályozási dilemmái [2003 nyár]
Jogász, politológus, az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetének docense, a Fidesz–Magyar Polgári Szövetség elnöki kabinetfőnöke.
Írásai:
Politikai kommunikáció 2004 (társszerzők: Hegedűs István – Szilágyi-Gál Mihály – Sipos Balázs) [2005 tavasz]
Szulettett=1956 Az ELTE magyar, történelem és ógörög szakán végzett, majd a kölni egyetemen posztgraduális tanulmányokat folytatott. Az ELTE és a Debreceni Egyetem Ókortörténeti Tanszékének professzora. Az MTA doktora, a Barcelonai Királyi Akadémia levelező tagja. Több mint húsz könyve és száz tanulmánya jelent meg Magyarországon és külföldön az ókori görög-római történelemről és felirattanról.
Írásai:
Hogyan nyerjük meg a választásokat? [2005 tavasz]
A Harvard International Journal of Press/Politics szerkesztője, a Joan Shorenstein Center on the Press, Politics and Public Policy kutatásokért felelős igazgatóhelyettese, politológiát oktat a Harvard Egyetemen. Számos kötet szerzője és szerkesztője, köztük a Digital Divide (2001), A Virtuous Circle (2000), The Politics of News (1998), Elections and Voting Behaviour (1998), Politics and the Press (1997), Gender and Party Politics (1993), című ké.
Írásai:
Angyali kör? A politikai kommunikáció hatása a poszt-indusztriális demokráciákra [2001 ősz]
a Budapesti Metropolitan Egyetem (korábban Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola) hódmezővásárhelyi campusán végzett, kereskedelem és marketing szakos hallgatója. Az intézmény 2014. évi házi TDK-ján kommunikáció szekcióban 1. helyezést ért el. Product placement témában cikke jelent meg a Marketing és Média szaklapban.
Az Alkalmazott Kommunikációtudományi Intézet tudományos munkatársa, egyetemi tanársegéd a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának Médiajogi Tanszékén. Diplomáit az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán és a Bölcsészettudományi Kar Média szakán szerezte. Fő kutatási területe az európai, ezen belül a közösségi audiovizuális politika és szabályozás, amely folyamatban lévő PhD-értekezésének is alaptémája.
Írásai:
A magyar médiaszabályozás lehetőségei az európai audiovizuális politika fényében [2008 nyár]
Tanársegéd és doktori hallgató a Storrs-i University of Connecticut Politikatudományi Tanszékén. Első diplomáját az amerikai Bowling Green State University-n kapta közigazgatás-tudományból, majd az ELTE angol szakán végzett.
Írásai:
Mennyire szabad az amerikai média [2000 ősz]
a Budapesti Corvinus Egyetem tudományos segédmunkatársa. Kutatási területe a médiafogyasztás változása, a médiatechnológia fogyasztói elfogadása és használata, a média- és reklámpiaci trendek alakulása.
Írásai:
Vége a hagyományos tévézésnek? (társszerző: Urbán Ágnes) [2010 ősz]
Mindenki másképp vesz részt (társszerzők: Csordás Tamás – Horváth Dóra) [2012 ősz]
A Wroclawi Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézetének tanára. 1990-ben politikatudományból Ph.D fokozatot szerzett, 1997-ben nemzetközi kapcsolatokból habitált. Kutatási területe a nemzetközi kommunikáció, valamint a kelet-európai közszolgálati média.
Írásai:
A lengyel média átalakulása [2001 tavasz]
Újságíró. Pályafutását 1990-ben kezdte a Népszabadságnál, majd a Magyar Hírlap és a Figyelő munkatársa volt. 1997 és 98 között az RTL Klub hírműsorainak gazdasági szerkesztőjeként dolgozott, innen került 1998 őszén az Élet és Irodalomhoz. Jelenleg egy internetes vállalkozás ügyvezetője.
Írásai:
A valóság nyomában (társszerző: Vajda Éva) [2001 nyár]
A University of Colorado at Boulder Tömegkommunikációs Kutatóintézetének kutatója, Ph.D. fokozatát az egyetem Újságírás és Tömegkommunikáció Intézetében szerezte. A University of Colorado at Boulder Filozófia Tanszékén filozófiából M.A. fokozatot szerzett.
Írásai:
A közszolgálati média helyzete (társszerzők: Michael Tracey – Lustyik Katalin) [2001 tél]
Szabadúszó újságíró, tanulmányait az ELTE történelem szakán folytatta.
Írásai:
Félig tele, félig vízió, avagy gondolatok a hazai médiarendszer reformjához (társszerző: Berkó Gergely) [2007 tél]
Könyvtáros, történelemtanár. 1990-ben diplomázott a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán. 1996-ban a KLTE TTK informatikus könyvtáros szakán, 2008-ban az ELTE BTK mozgókép- és médiaismeret szakirányú továbbképzésen szerzett diplomát. 2005-től a Nemzeti Audiovizuális Archívum tartalomvezetője.
Írásai:
A képi kultúra megőrzése. [2009 tél]
Jelenleg a Temple Egyetem Műsorszórási, Távközlési és Tömegkommunikáció szakán (Department of Broadcasting, Telecommunications, and Mass Media) az M.A. program vezetője, adjunktus. Szakmai érdeklődési körébe tartozik az online önreprezentáció, a virtuális közösségek és az új média politikai használata.
Írásai:
A virtuális szféra [2003 tavasz]
A Budapesti Metropolitan Egyetem Marketing Intézetének vezetője, egyben általános rektorhelyettes. A Magyar Marketing Szövetség alelnöke. A tanulmány témájában megjelent könyve: Márkázott szórakoztatás (Akadémiai Kiadó, 2014).
Középiskolai tanár. 1992-ben diplomázott a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán. 1995-ben az ELTE BTK német nyelvtanári szakán, majd 2007-ben az ELTE Mozgókép- és médiaismeret szakirányú továbbképzésén szerzett diplomát. Jelenleg német nyelvet, gazdasági ismereteket, valamint mozgókép- és médiaismeretet tanít Budapesten.
Írásai:
Áll az alku, avagy a televíziós műfajhatárok összemosódásáról [2007 tél]
Szociológus. A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem másodéves mesterszakos hallgatója. A Max Weber Szociológiai Szakkollégium tagja, korábban elnöke. A Ballassi Intézet Márton Áron Szakkollégiumának kutató ösztöndíjasa.
Írásai:
Napiszar, „az internet pöcegödre” [2014 tavasz]
A budapesti Teleki László Intézet Közép-Európai Tanulmányok Központjának kutatója. Szociológiát végzett a Temesvári Nyugati Tudományegyetemen, majd tanulmányait az ELTE-n és a CEU-n folytatta. A romániai magyar nyilvánosság a kilencvenes években című disszertációját az ELTE Szociológia Továbbképző Intézetének doktori programja keretében készítette.
Írásai:
Az eltűnt hokimeccs nyomában. Diskurzuselemzés egy sportesemény ürügyén [2001 tavasz]
A romániai magyar újságíró-társadalom [2004 tél]
PhD, jogász, médiaszociológus, az Országos Kriminológiai Intézet tudományos főmunkatársa.
Írásai:
A média azt üzente... (társszerzők: Szabó Judit – Virág György) [2016 nyár]
A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem végzős hallgatója, kutatási területe a politikai szociológia.
Írásai:
A kolozsvári BBTE magyar diákjainak médiafogyasztási szokásai (társszerző: Péter László) [2002 tél]
A Szegedi Tudományegyetem Angol és Amerikai Tudományok Intézetének volt angol szakos hallgatója. Jelenleg diplomaján dolgozik, amely a magyarországi napilapok feminista szempontú elemzésével foglalkozik.
Írásai:
Gyűlölködni szabad (?) (társszerzők: Barát Erzsébet, Dr. – Pócs Kata Rita) [2004 tavasz]
A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) előbb szociológusi diplomát, majd magiszteri oklevelet szerzett, ezután a bukaresti SPSS és Statisztikai Iskolát végezte el. 2001 januárja és júniusa között a Yale Egyetem Szociológia Tanszékének munkatársa volt, jelenleg a BBTE oktatója.
Írásai:
A kolozsvári BBTE magyar diákjainak médiafogyasztási szokásai (társszerző: Pásztor Gyöngyi) [2002 tél]
Szociológus. Az ELTE Doktori Iskolájának hallgatója, a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet munkatársa. Több médiakutatás tervezője és vezetője, módszertani szakértőként számos empirikus kvalitatív és kvantitatív kutatásban működött közre, több publikáció szerzője. Érdeklődési területe a kutatásmódszertan, elsősorban az online kutatási módszerek felhasználása a médiakutatásokban.
Írásai:
Az erőszak képei a magyar médiában (társszerzők: Ságvári Bence – Galácz Anna) [2007 ősz]
Az ELTE-BTK magyar szakán szerzett bölcsész tanári diplomát 2006-ban. Jelenleg az ELTE-BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola hallgatója a Romantika programon. Az 1840-es évek irodalmi divatlapjait kutatja.
Írásai:
Sajtókutatás – divatlapkutatás [2013 tél]
A Szegedi Tudományegyetem Angol és Amerikai Tudományok Intézetének volt angol szakos hallgatója. 1999-től 2002-ig a Szegedi Társadalomtudományi Szakkollégium tagja. Jelenleg diplomaján dolgozik, amely az identitás narratív modelljének feminista nézőpontú vizsgálatával foglalkozik a magyar társadalomtudományos beszédmód elemzése kapcsán. 1999-től 2002-ig a Szegedi Társadalomtudományi Szakkollégium tagja.
Írásai:
Gyűlölködni szabad (?) (társszerzők: Barát Erzsébet, Dr. – Pataki Kinga) [2004 tavasz]
2005-ben végzett a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán, jelenleg a PPKE JÁK Doktori Iskolájának és a Cambridge University Introduction into European and English Law programjának hallgatója. 2005 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának oktatója a Polgári Jogi Tanszéken, a Kar Nemzetközi Kapcsolatok Irodájának koordinátora, valamint az Országos Tudományos Diákköri Konferenciák kari titkára. 2006-tól a Magyar Szerzői Jogi Fórum Egyesület aktív tagja. 2007 és 2008 között a Radboud University Nijmegen Faculty of Law képzésén vett részt.
Írásai:
Koltay András: A szólásszabadság alapvonalai [2009 tél]
A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának docense. Kutatási területe a médiaszabályozás műszaki, gazdasági és társadalomtudományi összefüggései és piacszabályozási vonatkozásai.
Írásai:
Biztonság az interneten [2001 ősz]
Média-jog-tudomány [2002 tavasz]
Megjegyzések a digitális kor médiapolitikájához [2002 ősz]
A digitális televíziózás egyes médiapolitikai kérdései [2004 ősz]
Értékelési szempontok a műsorszolgáltatók kiválasztására irányuló eljárásban [2007 nyár]
Konvergens piac, konvergens hatóság? [2008 nyár]
A médiapiac szabályozása az új médiatörvényben
Médiaszabályozás és gazdasági mozgástér [2012 ősz]
Az adatvédelmi hatásvizsgálat módszertana (társszerzők: Balogh Zsolt György – Böröcz István – Kiss Attila – Szőke Gergely László) [2014 tél]
Az Essex-i egyetem doktorandusz-hallgatója és a Political Transformation and the Electoral Process in Post-Communist Europe (http://www2.essex.ac.uk/elect) című kutatásának munkatársa. Kutatási területe a tömegkommunikációs eszközök szerepe a politikai kommunikációban.
Írásai:
Befolyásolja-e a szavazókat a Magyar Televízió kormánypárti propagandája? (társszerző: Tóka Gábor) [2002 tavasz]
Pszichológus és pszichológia szakos tanár, 2010 óta a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Karának oktatója, valamint az SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központban személyes pszichológiai tanácsadásokat tart. 2010 óta az SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola hallgatója, kutatási területe a média, a testkép és a kötődés kapcsolatának vizsgálata. 2013-ban megkezdte tanulmányait az ELTE PPK Tanácsadó szakpszichológus szakirányú továbbképzésén.
Írásai:
A média testképre gyakorolt hatása fiatal felnőtt nők körében [2014 ősz]
Történelem-földrajz szakon végzett, jelenleg a Debrecen Egyetem Történelmi Intézetének egyetemi docense. Kutatási területe a politika intézményrendszer a Horthy-korszakban, illetve az arisztokarisztokrácia a 20. század első felének Magyarországán. Önálló kötete: A magyar felsőház története 19271945 (2000), A Horthy-rendszer (2006).
Írásai:
Két választási kampány és a helyi sajtó a két világháború közötti Debrecenben [2010 tél]
2000-ben szerzett diplomát az ELTE angol-kommunikáció szakán. 1991 és 2000 között a Magyar Rádió szerkesztőjeként dolgozott. 1998-ban jelent meg Kábítószeretet című, drogos fiatalokról szóló riportkötete. Az Élménymozgalom (Független Fiatalműhely) országos prevenciós mozgalom egyik alapítója.
Írásai:
Egy fejezet a BBC történetéből [2001 nyár]
A Magyar Rádió Külföldi Adások Főszerkesztőségének 1972 óta főállású munkatársa. Az ELTE szociológia szakának kommunikáció-szociológia szakirányán szerzett diplomát.
Írásai:
Mesekommunizmus [2002 tavasz]
Pulitzer-emlékdíjas újságíró, az Élet és Irodalom szerkesztője, a Mozgó Világ és a Beszélő külső munkatársa. 1971-ben végzett az MKKE-n. 1971-től 2001-ig a Magyar Rádió munkatársa, majd vezető szerkesztője volt. Interjúkötete: Pénzügyminiszterek reggelire (2001).
Doktori hallgató a University of Illinois at Urbana-Champaign politikatudományi tanszékén. A Rutgers egyetemen szerzett M.A. fokozatot média és politológia-történelem szakon. Az elmúlt három évben újságíróként dolgozott különböző napilapoknál és magazinoknál. Lengyelországban született és élt 13 éves koráig.
Írásai:
Megosztott ellenzék. A független sajtó Lengyelországban 1976 és 1980 között [2001 ősz]
PhD, főiskolai tanár, a Miskolci Egyetemen végzett 1996-ban. A digitális kultúráról írt doktori disszertációját 2004-ben védte meg. Jelenleg a Budapesti Kommunikációs Főiskola Kommunikációtudományi Intézetének oktatója. Kutatási területe az online újságírás és a digitális kultúra. 2001-2004 között az EOJA (European Online Journalism Awards) bírája, 2005-től az EADIM (European Academy of Digital Media) instruktori hálózatának tagja.
Írásai:
Közösségi hálózatok és médiadisztribúció: (társszerző: Ferencz Bettina) [2011 ősz]
Szociológus, újságíró. Az ELTE szociológia szakán diplomázott, 1991 és 2005 között a Népszabadság munkatársa. Kutatási területe a nők közéleti participációja és a politikai kommunikáció. Előkészületben van Rendszerváltó nők – motivációk, életutak, szerepek a politikában című munkája.
Írásai:
Csak ha vészmadár vagy [2006 tavasz]
Ha nem lett volna Dávid Ibolya… [2006 nyár]
Hírközlési és médiajogász. 2004 és 2010 között a Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsának tagja, alelnöke, majd elnöke, így az egyik kormányzati felelőse a hazai digitális átállási folyamatnak. Jelenleg a BBC Media Action által felkért jogi és szabályozási szakértőként a szerb kormány tanácsadója a szerbiai digitális földfelszíni televíziózás bevezetésében egy több éves EU IPA-projekt keretében. Emellett a Világbank szakértőjeként Közép-Ázsia és a Kaukázus országaiban vezet hírközlés-szabályozási képzéseket. Az International Journal of Digital Television szerkesztőbizottságának tagja.
Írásai:
Közszolgálat a digitális korban (társszerzők: Csepeli György – Dessewffy Tibor – Hammer Ferenc – Kitzinger Dávid – Magyar Gábor – Monory Mész András) [2007 nyár]
A digitális átállás folyamata és helyzete Magyarországon – régiós kitekintésben [2012 tél]
Szociológus. Az ELTE Társadalomtudományi Karán szerzett diplomát 2001-ben, jelenleg ugyanott doktori disszertációját készíti. Az Ithaka Kht. kutatási igazgatója. Az elmúlt években számos médiakutatás és egyéb kutatási projekt vezetője, illetve közreműködője, több publikáció szerzője. Kutatási területe: a technológiai változások, az új média társadalmi hatása; kreatív és kulturális gazdaság; a kutatás-fejlesztés szociológiai kérdései.
Írásai:
Az erőszak képei a magyar médiában (társszerzők: Pillók Péter – Galácz Anna) [2007 ősz]
Etnográfus, 2000-ben végzett az ELTE BTK-n. Jelenleg az ELTE Művelődéstörténeti Doktori Program doktorjelöltje, a Duna melléki Református Egyházkerület Ráday Gyűjteményének munkatársa. Kutatási területe a nőtörténet.
Írásai:
„Családi élet őrizői, magyar református anyák, asszonyok...” [2009 tavasz]
Az egyházi „társadalmi nyilvánosság szerkezetváltozása” [2013 tavasz]
történész-muzeológus. 2004-ben a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen szerzett történelem szakos diplomát. 2011-től az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Történelem Doktori Iskola hallgatója. Időközben a Szatmár Megyei Múzeumban dolgozott, jelenleg pedig a Maros Megyei Múzeum munkatársa. Kutatási területe a magyar kormányok 1940 és 1944 közötti nemzetiségpolitikája Észak-Erdélyben.
Írásai:
„Zsidóbarátok és szabadkõmûvesek elõnyben”? [2016 tavasz]
Sárdi-Bak Ivett PhD-hallgató, tanár. A Pécsi Tudományegyetem angol-kommunikáció szakán végzett 2009-ben, jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Irodalomtudományi Doktori Iskola Kultúratudományi Programjának hallgatója, főállásban gimnáziumi angoltanár. Kutatási témái: tabloidizáció és celebkutatás.
Írásai:
Sztárkultusz régen és ma: a múlt hősei és a modern sztárok. [2013 tavasz]
A média, amely átgyúr mindent [2014 tavasz]
Televízió és sztárság – ismerősök a képernyőről [2015 tavasz]
1980-ban végzett az ELTE Állam- és Jogtudományi karán. 1990-ig jogtanácsos, gazdasági jogi tanácsadó. 1991-től ügyvéd médiajogi és gazdasági területen. Számos egyetemen állandó, illetőleg meghívott médiajogi és reklámjogi oktató. 2000-től a Magyar Reklámszövetség elnökségi tagja, az MRSZ Jogi Bizottságának elnöke, valamint tagja a Szerzői Jogi Szakértői Testület elnökségének. 2006. augusztus 1-jétől a Miniszterelnöki Hivatal médiáért felelős politikai főtanácsadója. Könyve: Médiajogi írások (2005).
Írásai:
A közszereplők személyiségvédelme a bírói gyakorlatban [2006 ősz]
Balázs Béla-díjas, érdemes művész, az 1970- es, 80-as évek legendás reklámfilmjeinek meghatározó alkotója. Magyar–pszichológia szakot végzett. Az utóbbi években elsősorban reklámelméleti kérdésekkel: reklám- és fogyasztáspszichológiával, média- és kommunikációkutatással foglalkozik. Címzetes főiskolai docens, számos hazai és külföldi egyetem és főiskola előadója. Az általa is alapított Kommunikációs Akadémia igazgatója. Művei: Reklám és pszichológia (2005), Az ötletes reklám (2007), Reklám a jóért (2010), Reklám és pszichológia a webkorszakban (2012). Bővebben: www.sasistvan.hu
Írásai:
A „visszabeszélőgép”, avagy az üzenet Te vagy! [2008 ősz]
Média előre- és hátradőlve! – avagy bedőlünk-e az „új médiának” [2013 nyár]
Az Erlangen-Nürnberg-i Egyetem Tömegkommunikációs és Politikatudományi Intézetének vezetője.
Írásai:
Mi kell a minőségi újságíráshoz? [2002 tavasz]
1996 óta foglalkozik átfogóan kommunikációval elméletben és gyakorlatban egyaránt. Pályáját egy bankban kezdte public relations területen, szakmai tudását megmérte a profit szférában és az államigazgatásban is. Effie- és ARC-pályázat-díjazott. Elméleti tapasztalatot kutatóként, egyetemi oktatóként szerzett, az SZTE-n, az SZTE-BMI-n, a CEU-n és az ELTE ÁJK-n oktatott kurzusainak, előadásainak szerteágazó tematikáit a participáció és az intencionalitás fűzi össze.
Írásai:
Korszakkonstruálás és közösségi média [2014 ősz]
Újságíró. 1989–1992: a Kiskapu Könyvkiadó ügyvezető tulajdonosa. 1994–2001: a Magyar Hírlap belpolitikai rovatának újságírója, riportere, majd szerkesztője. 2001-2003: a Magyar Nemzet politikai szerkesztője, majd a belpolitikai rovat vezetője. 2003-tól a Budapest Portál (www.budapest.hu) webszerkesztője.
Írásai:
Sms: a valóságshow – któl a politikai választásokig (társszerző: Csont Szandra) [2004 nyár]
az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszékének habilitált egyetemi docense, a Zsigmond Király Főiskola Kommunikáció- és Művelődéstudományi Intézetének intézetvezető-helyettese, lapunk szerkesztője. Legutóbbi könyve: Sajtó és hatalom a Horthy-korszakban (2011).
Írásai:
Irodalom és újságírás viszonya a 20. század első felében Magyarországon [2002 tél]
Politikai kommunikáció 2004 (társszerzők: Hegedűs István – Szilágyi-Gál Mihály – Navracsics Tibor) [2005 tavasz]
A távírótól a web 2.0-ig? [2008 nyár]
Az első világháború médiahatásai [2010 tavasz]
Hogyan kerül(t) a jelentés a moziba? [2013 tavasz]
Amerika mint modernizációs példa, utópia és disztópia a Horthy-korban [2015 tavasz]
2008-ban végzett ez Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának történelem szakán. Jelenleg néprajz szakos hallgató.
Írásai:
Magyar filmsztárok a két világháború közötti Magyarországon [2008 ősz]
A Pécsi Tudományegyetemen végzett magyar és pszichológia szakon.
Írásai:
Hogyan főzzünk szappanoperát? [2003 tél]
Az ELTE pszichológia szakának és a Mathias Corvinus Collegium média szakirányának hallgatója.
Írásai:
Médiaerőszak: tények és mítoszok (társszerző: Molnár Bálint) [2003 tél]
Az Oxfordi Egyetem Politikai és Nemzetközi Tanulmányok Tanszékén a Média és demokrácia Kelet- Közép-Európában projekt kutatócsoportjának tagja. A brno-i Masaryk Egyetemen szociológiából szerzett doktori fokozatot. 2006 és 2009 között ugyanitt a Média- és Újságírás Tanszéken a médiáról, a modernitásról és a globalizációról, valamint a médiakutatás módszertanáról tartott kurzusokat. Több európai összehasonlító vizsgálatban vett részt, köztük a COST A30 Action East of West: Setting a New Central Eastern European Media Research Agenda című projektjében (20072009) és az Európai Unió Kids Online című kutatásában (2006 2009).
Írásai:
Közszolgálati televíziózás az Európai Unióban (társszerzők: Bajomi-Lázár Péter – Sükösd Miklós) [2010 tél]
Filmkritikus, filmtörténész. Az ELTE TTK matematika tanári szakán és a Színház-és Filmművészeti Egyetem mozgóképtudomány szakán szerzett diplomát. Jelenleg az Élet és Irodalom filmkritikusa, a Színház- és Filmművészeti Egyetem docense.
Írásai:
Feltépett sebek [2011 ősz]
Szociológus, politológus, médiakutató. A Harvard Egyetem Szociológia Tanszékén szerzett MAfokozatot, a politikatudomány kandidátusa. 2009-ig a Közép-Európai Egyetem (CEU) Politikatudományi Tanszékének docense, a CEU Média- és Kommunikációtudományi Központjának akadémiai igazgatója. 2009 óta egyetemi docens a Hongkongi Egyetem Újságírás- és Médiatanulmányi Központjában. Kutatási területei: politikai kommunikáció és médiapolitika Kínában és Közép- és Kelet-Európában, környezeti kommunikáció. Több mint húsz könyve jelent meg magyarul és angolul. Legutóbbi könyve: Media, Nationalism and European Identities (szerk., Karol Jakubowiczcsal; CEU Press, 2011).
Írásai:
A törvény ereje. A médiatörvény értékelése felé (társszerző: Cseh Gabriella) [2001 tavasz]
Kommunikációs deficit Magyarország európai uniós csatlakozásának médiabemutásában [2003 tél]
Mobildemokrácia [2004 nyár]
Mobilmarketing, -hírszolgáltatás és -közösségépítés; az sms-tartalomszolgáltatás trendjei (társszerző: Erdős Ildikó) [2004 nyár]
Ma már csak emlék? [2004 tél]
Közszolgálati televíziózás az Európai Unióban (társszerzők: Bajomi-Lázár Péter – Vaclav Stetka) [2010 tél]
A szamizdat mint tiposzféra [2013 nyár]
Újságíró, tanár. 1993-tól a Magyar Rádió külsős munkatársa, szerkesztő-riporter. 2003-tól a budapesti Szent László Gimnázum mozgóképkultúra- és médaiismeret-tanára.
Írásai:
Karnevál a médiában [2005 ősz]
2010-ben diplomázott a PPKE-BTK germanisztika alapszakán, majd 2012-ben kommunikáció- és médiatudomány mesterszakon, multimédia specializációval. Kutatásaiban megjelenő érdeklődési köre: a videojátékok fejlődéstörténete, felépítése, társadalmi hatása és médiavisszhangja.
Írásai:
(Don’t) Hail to the King, baby! [2013 nyár]
Tanár, az ELTE BTK magyar–orosz szakán végzett. Jelenleg magyart, valamint mozgókép- és médiaismeretet tanít.
Írásai:
A Hajós-jelenség [2006 ősz]
2011-ben szerzett diplomát az SZTE szociológia alapszakán, jelenleg az ELTE- Unesco Kisebbségszociológia Tanszékének Kisebbségpolitika mesterszakos hallgatója.
Írásai:
Cigány csillagok (társszerzők: Munk Veronika – Morvay Judit) [2012 tél]
Az ELTE történelem szakos hallgatója.
Írásai:
A személyzet bosszúja: Mailáth országbíró meggyilkolása [2002 nyár]
Evangélikus lelkész, teológus, tanszékvezető egyetemi tanár. 1993-tól a Gyakorlati Teológiai Tanszék vezetője az Evangélikus Hittudományi Egyetemen. 1998 és 2006 között, majd 2010. augusztus 1-től az egyetem rektora. Fő tevékenysége az egyház igehirdetésének, valamint a gyülekezeti közösség életének és építésének kutatása. Több teológiai tanulmány, imádságos és meditációs kötet, valamint igehirdetés-gyűjtemény szerzője illetve szerkesztője.
Írásai:
A liturgia, az egyházi rítusok, a szimbolikus funkciók és a tömegkommunikáció kapcsolata [2010 ősz]
Végzős hallgató az ELTE angol-kommunikació szakán.
Írásai:
Katasztrófamaraton avagy „a tények gigantikus elkendőzése” [2004 tél]
PhD, jogász, pszichológus, az Országos Kriminológiai Intézet tudományos munkatársa.
Írásai:
A média azt üzente... (társszerzők: Parti Katalin – Virág György) [2016 nyár]
Irodalomtörténész, egyetemi tanár, az MTA doktora, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Médiatudományi Tanszékének vezetője.
Írásai:
A médiatörténet és a sajtótörténet viszonyáról [2005 tavasz]
Történelem és politikaelmélet szakon végzett az ELTE BTK-n. A Miskolci Egyetem Irodalomtudományi Doktori Iskolájának hallgatója. Kutatási területe az 1945 és 1956 közötti politikai kommunikáció és publicisztika.
Írásai:
Fordulat vagy a fejlődés betetőzése? [2003 tél]
Egy folyóirat politika- és sajtótörténete [2010 ősz]
A nyelvtudomány, a médiatudomány és a történettudomány metszéspontjában [2011 ősz]
Főiskolai adjunktus, a Fidesz-MPSZ országgyűlési képviselője.
Írásai:
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – Agárdi Péter – dr. Bayer Judit – Cseh Gabriella – Gellért Kis Gábor – Haraszti Miklós – Molnár Péter – dr. Nahlik Gábor – Szekfű András) [2003 tél]
Jogász, a Médiatanács Médiatudományi Intézetének (MTMI) tudományos munkatársa. Az MTMI összehasonlító médiajogi projektének keretén belül a magánélet védelméhez való joggal és annak részjogosultságaival foglalkozik, ezen felül az intézet további projektjeiben az uniós államok médiaszabályozását és médiarendszerét vizsgálja.
Írásai:
A képmás polgári jogi védelme és a hazai szabályozás alapvonalainak áttekintése európai példákon át [2014 tavasz]
Médiaszociológus, filmtörténész, 1969-től 1990-ig a Tömegkommunikációs Kutatóközpont (fő)munkatársa. Cége a Szignum Média Consulting. A salzburgi és bécsi egyetemeken, az ELTE-n, a Kodolányi János Főiskolán és a Budapesti Kommunikációs Főiskolán tanított. A PTE Kommunikációs Tanszékének adjunktusa. Médiaszociológiai publikációi mellett monográfiát írt Jancsó Miklós filmjeiről (Fényes szelek, fújjátok, Budapest: Magvető, 1974).
Írásai:
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Szente Péter – Agárdi Péter – dr. Bayer Judit – Cseh Gabriella – Gellért Kis Gábor – Haraszti Miklós – Molnár Péter – dr. Nahlik Gábor – Szalai Annamária) [2003 tél]
A hulli, az essexi és a manchesteri egyetemeken tanult szociológiát és politológiát, az Open Universityn tanított, majd a BBC különböző részlegeiben dolgozott; 1995-ben a magyar osztály vezetőjeként ment nyugdíjba. 1994–98 között az Európa Tanács médiabizottságának, 1996–98 között az Magyar Televízió kuratóriumi elnökségének, 1998–2002 között az ORTT Panaszbizottságának, jelenleg a Magyar Rádió kuratóriumi elnökségének tagja.
Írásai:
Médiapolitikai vázlat [2001 tél]
A közszolgálati média lehetetlensége [2002 tavasz]
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról (társszerzők: Agárdi Péter – dr. Bayer Judit – Cseh Gabriella – Gellért Kis Gábor – Haraszti Miklós – Molnár Péter – dr. Nahlik Gábor – Szalai Annamária – Szekfű András) [2003 tél]
Vita egy új médiatörvény-koncepcióról II. [2004 tavasz]
Irodalomtörténész, kritikus. Jelenleg az MTA Irodalomtudományi Intézetének tudományos segédmunkatársa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem óraadója és az Új Forrás irodalmi, művészeti és társadalmi folyóirat szerkesztőségének tagja. Fő kutatási területei a 20. századi magyar katolikus irodalom története, a keresztény hagyomány és a 20. századi magyar líra kapcsolata, valamint a konzervatív kritika és az irodalmi modernség viszonya.
Írásai:
A Nyugat első periódusa értelmiségtörténeti nézőpontból. [2010 tél]
Az ELTE BTK magyar és kommunikáció szakán szerzett diplomát 2000-ben, jelenleg az ELTE Ph.D. programjának hallgatója. Újságíró, a Kreatív című szaklap Média rovatának a vezetője.
Írásai:
A szexualitás nyilvánossága a századforduló Budapestjén [2002 tavasz]
Big Brothel [2002 tél]
Benne lettek a tévében [2005 nyár]
Az ELTE BTK kommunikáció- és médiatudomány (MA) szakos hallgatója. Kutatásban megjelenő érdeklődési területe: társadalmi nemi szerepek reprezentációja a populáris kultúrában.
Írásai:
A maszkulinitás paradoxona és a populáris kultúra [2010 ősz]
Irodalomtörténész, tanár. PhD-fokozatát és diplomáit (német-olasz, illetve mozgókép- és médiaismeret) a Szegedi, illetve az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen szerezte. Jelenleg a Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógiai Karán magyar és német gyermekirodalmat, valamint médiaismeretet oktat.
Írásai:
Üzenet a múltból és a jövőből [2012 tél]
Tanár, jelenleg lektor a Maribori Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Intézetében. A KLTE magyar-orosz-lengyel szakán végzett, a Debreceni Egyetem Nevelés- és Művelődéstudományi Ph.D. programjának doktorjelöltje. Médiapedagógiai és médiaelméleti tárgyú írásai szakfolyóiratokban jelentek meg.
Írásai:
A média tantárgy a magyar közoktatásban [2001 tél]
1996-tól Ph-D tanulmányokat folytatott a berlini Humboldt Egyetem Európai Etnológia Tanszékén, doktori disszertációját 1999-ben védte meg. 1999 óta a Pécsi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének vezetője. 2010-ben habilitált az ELTE Bölcsészettudományi Karán. Kutatási témája a kúltúra- és médiaelmélet, a mindennapi élet antropológiája.
Írásai:
A kommunikáció- és médiatudomány helyzetéről [2015 nyár]
Újságíró, 1994-től az Új Ember munkatársa, majd főmunkatársa. 2004-től a Magyar Katolikus Rádió közéleti főszerkesztője, 2006-tól a Magyar Távirati Iroda Tulajdonosi Tanácsadó Testületének tagja. 2000-ben választották meg a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége elnökévé.
Írásai:
Otthon leszek-e általa? Alternatív gondolatok a médiáról [2009 tél]
Médiakutató, jelenleg az ORTT külső munkatársa. Az Universitaet Wien kommunikációtudomány és publicisztika szakán szerzett 1998-ban magiszteri fokozatot.
Írásai:
A kiskorúak védelme és a televízió (társszerző: Baranyai Eszter) [2002 ősz]
Az ELTE Művészetelméleti- és Médiakutatási Intézetének adjunktusa. Filozófiai és politológiai tanulmányait az ELTE-n, a Közép-európai Egyetemen, Tübingenben és Debrecenben folytatta, ahol 2007-ben doktorált filozófiából.
Írásai:
Verseny a verseny ellen? [2000 ősz]
A kommunikáció mint az eltérő igények etikája [2001 tél]
Szabadság vagy félelem? [2003 nyár]
Politikai kommunikáció 2004 (társszerzők: Hegedűs István – Sipos Balázs – Navracsics Tibor) [2005 tavasz]
Napirenden egy könyv [2006 ősz]
A politika mint termék? [2011 nyár]
Felszabadító határok [2014 tavasz]
Az internet mint anarchia [2015 nyár]
Nyelvész, doktorandusz. 2009-ben kitüntetéses oklevelet szerzett az ELTE BTK amerikansztika, illetve olasz szakán, kognitív nyelvészeti specializációval. 2009-től az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájának hallgatója; kutatási területe a vizuális kommunikáció, azon belül is a reklámplakátok – kognitív és gender nyelvészeti – vizsgálata.
Írásai:
A reklám mechanizmusának elemzése a H&M ünnepi kampányának tükrében [2012 tavasz]
Történész-muzeológus, HM HIM Hadtörténeti Múzeumának gyűjteményvezetője. Kutatási területe a koraújkori és újkori katonai művelődéstörténet.
Írásai:
Az első világháború médiumai (társszerző: Závodi Szilvia) [2010 tavasz]
„A modern harcztér teljesen hű mása” – a Pasaréti Lövészárok [2010 tavasz]
1999-ben végzett a BME-VIK Mikrohullámú Híradástechnika Tanszékén. 2002-től tanársegéd és laborvezető a Szélessávú Hírközlő Rendszerek és Villamosságtan Tanszéken. Szakmai területe: rádiótechnikai rendszerek, RF áramkörök, műsorszóró rendszerek.
Írásai:
Digitális földfelszíni rádió-műsorszórás: a T-DAB bevezetése és a digitalizáció hatása a hangzótartalom-szolgáltatásra (társszerzők: Hargitai Henrik – Tímári Sándor – Sütő László – Bálint Irén – Balla Éva – Biró József) [2006 tél]
A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tudományos segédmunkatársa, a Pécsi Tudományegyetem belső adatvédelmi felelőse. Kutatási területe az adatvédelmi jog, a szerzői jog, az elektronikus kereskedelem joga.
Írásai:
Az adatvédelmi hatásvizsgálat módszertana (társszerzők: Balogh Zsolt György – Böröcz István – Kiss Attila – Polyák Gábor) [2014 tél]
Irodalomtörténész, interneteskommunikáció- és médiakutató, a Kodolányi János Főiskola Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének főiskolai tanára. 2007-ben szerzett doktori fokozatot az ELTE-n, disszertációját az online médiáról és a hipertextről írta. Kutatási területe a hipertextualitás, az online média és kommunikáció, a populáris és a vizuális kultúra.
Írásai:
Az augmentált valóság média– és kommunikációelméleti hatásai [2011 ősz]
Az internetes kommunikáció története és elmélete. [2012 tavasz]
Gutenbergtől az internetig [2012 tél]
Takács Róbert: Politikai újságírás a Kádár-korban [2013 nyár]
A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársa. Kutatási területe a koalíciós időszak sajtó- és tájékoztatástörténete, valamint az 1945 és 1947 közötti magyarországi indexek története.
Írásai:
Az 1945. júliusi papírbotrány reprezentációja a korabeli politikai sajtóban [2014 nyár]
Nonprofit szervezetfejlesztő tréner, konzultáns. 2001 óta dolgozik a civil szervezetek hatékonyságának növelésével. A Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán (1998), majd a Magyar Iparművészeti Egyetemen (2002) szerezte diplomáit.
Írásai:
Cuba libre [2009 tavasz]
A Politikatörténeti Intézet tudományos munkatársa. Szakterülete az 1945 utáni magyar történelem. Legfőbb publikációi a politikai újságírás, a kelet-nyugati kulturális kapcsolatok és transzferek, valamint a politikai humor témáiban születtek. Legutóbbi könyve: Politikai újságírás a Kádár-korban (2012).
Írásai:
Nevelni és felkelteni a gyűlöletet [2003 tavasz]
A polgári sajtó, a koalíciós időszak és a személyi kultusz újságírásának reprezentációja a Kádár-korszakban [2004 tavasz]
Sajtóirányítás és újságírói öncenzúra az 1980-as években [2005 tavasz]
Újságírói szerepfelfogások 1954 és 1956 között Magyarországon [2006 tél]
A csehszlovák sajtóirányítás a hatvanas és a hetvenes évek fordulóján, Budapestről nézve [2008 tél]
A sajtóirányítás szervezete a Kádár-korszakban [2009 ősz]
A Népszava „hiányzó” negyven éve [2013 tél]
Szűts Zoltán A világháló metaforái. Bevezetés az új média művészetébe című könyvéről [2014 nyár]
Tehenészgiccs a kultúra bölcsőjébe [2014 ősz]
A Szegedi Tudományegyetem Történelemtudományi Doktori Iskolája Mondernkor Alprogramjában szerzett fokozatot 2012-ben. Disszertációjában (Nemzetiségi sztereotípiák – összehasonlító perspektívában) élclapok nemzetiségi sztereotípiáit elemezte. Fő kutatási területe a nemzetiségi sztereotípiák vizsgálata az Osztrák-Magyar Monarchiában és a két világháború között.
Írásai:
Megrajzolt hírek [2014 nyár]
Kriminológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi karának oktatója, tudományos főmunkatárs. Kutatása a nemek és a bűnözés, különösen a férfiak deviáns viselkedésének vizsgálatára irányul. Monográfiája: Bűnös áldozatok. A családon belüli erőszak férfi szereplői (2005).
Írásai:
Sztereotípiák virágzása: a média és a női terroristák [2009 tél]
Alapszakon az ELTE BTK-n művészettörténetet, valamint filmelméletet és filmtörténetet tanult, majd a mesterképzést a BME GTK kommunikáció- és médiatudomány szakának vizuális kommunikáció szakirányán végezte el. Alapszakos és mesterszakos diplomamunkáját is fotótörténeti témában írta.
Írásai:
Sajtó és fotó a sajtófotó előtt [2014 tél]
A Nyugat-magyarországi Egyetem SEK BTK adjunktusa. Az 1990-es évektől mérnöki, majd kommunikációs tanulmányokat folytat, szakdolgozatában a képek társadalomtörténetével foglalkozott. Dolgozott rádiós, televíziós és fotográfiai munkákon. A fényképhasználat kulturális, társadalmi és módszertani kérdéseit kutatja. A Pécsi Tudományegyetem BTK Nyelvtudományi Doktori Iskola Kommunikáció programjának doktorandusza.
Írásai:
Miről szólnak a képek? [2012 tél]
Nyelvész-szociológus, kommunikációkutató, az MTA–ELTE Kommunikációelméleti Kutatócsoport főmunkatársa, egyetemi magántanár (ELTE), a Jel-Kép című kommunikációtudományi folyóirat főszerkesztője. Fontosabb publikációi: Konvencionális jelentés – kommunikációs jelentés (1981), Közszolgálatiság a médiában (szerk., 1995), Médiakritika (szerk., 1997), Magyarországi médiumok a közvélemény tükrében (szerk., 2002), Kommunikációelmélet. A testbeszédtől az internetig (2006), Média, nyilvánosság, közvélemény (társszerk., 2007).
Írásai:
Vizsgálat a „Vasárnapi Újság” című rádióműsorról [2003 tavasz]
A sajtó roma vonatkozású tartalmai a 2002-es parlamenti választások kontextusában [2004 nyár]
Televíziós híradóműsorok összehasonlító vizsgálata [2007 tél]
A pártok politikai hirdetései a 2008. március 9-ei népszavazás kampányában [2008 ősz]
38 éves villamosmérnök. 15 éven keresztül a Magyar Rádióban végzett széles körű szakmai munkát. Többek között a Központi Kapcsolóterem vezetője és a Regionális stúdióhálózat műszaki koordinátora volt. Jelenleg a szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó Infopatika Kft. ügyvezető igazgatója és a professzionális stúdiótechnikával foglalkozó Audmax Broadcast Kft. műszaki igazgatója. Szakterületei: digitális hordozható multimédiás eszközök (MP3, MP4, PMP), analóg és digitális kapcsolómátrix rendszerek, audio kodekek, digitális riporteri eszközök, digitális műsorhang összeköttetések, digitális rádiózás (DAB).
Írásai:
Digitális földfelszíni rádió-műsorszórás: a T-DAB bevezetése és a digitalizáció hatása a hangzótartalom-szolgáltatásra (társszerzők: Hargitai Henrik – Sütő László – Bálint Irén – Balla Éva – Biró József – Szombathy Csaba) [2006 tél]
Kultúrakutatóként a kommunikációs technológiák társadalmi megalkotásával, újságírással és populáris zenei színterekkel foglalkozik; kommunikációs szakemberként leginkább az önszabályozás és a digitális média közpolitikái, tartalomfejlesztési stratégiái érdeklik. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szociológia és Kommunikáció Tanszékének adjunktusa, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) főtitkára és az MTA Médiatudományi Kutatócsoportjának tagja. 2012–13-ban a Columbia Egyetem Fulbright-ösztöndíjas kutatója, 2011–12-ben az Indiana University Bloomington Rézler Gyula-ösztöndíjas kutatója volt.
Írásai:
Média a törvényen túl? [2013 tél]
„Újságíró bárki lehet” (társszerzők: Weyer Balázs – Horvát János – Hammer Ferenc – Szalai Zoltán) [2015 tavasz]
Digitális technológia, kultúra és az újságírás határai: Hogyan formálja a kultúra technológiát? [2015 ősz]
A Közép-európai Egyetem oktatója és a Tocqueville Kutatóközpont (www.t-rc.org) társigazgatója. 1990 óta publikál tanulmányokat a választói magatartás, a pártfejlődés és a politikai attitűd-kutatás témakörében. Főbb művei: Inventory of Political Attitude and Behaviour Surveys in East Central Europe and the former Soviet Union 1989-97 (Bergisch Gladbach: Edwin Ferger Verlag, 2000) és (Herbert Kitschelt, Zdenka Mansfeldova, és Radoslaw Markowski társszerzőjeként) Post-Communist Party Systems: Competition, Representation, and Inter-Party Cooperation (Cambridge: Cambridge University Press, 1999)
Írásai:
Befolyásolja-e a szavazókat a Magyar Televízió kormánypárti propagandája? (társszerző: Marina Popescu) [2002 tavasz]
2006 óta az ELTE BTK kommunikációés médiatudomány-szakos hallgatója.
Írásai:
Médiakutató, politológus. 2010-ben végzett a Közép-európai Egyetem politológia szakán. Jelenleg az Open Society Institute „Mapping Digital Media” projektének magyar rapportőre.
Írásai:
PhD történész, a Magyar Országos Levéltár főlevéltárosa, az ELTE Gazdaság- és Társadalomtörténet doktori iskola oktatója. Fő kutatási területe az 1945 utáni társadalomtörténet (oral history, gender). Önálló kötetei: Puszi Kádár Jánosnak. Munkásnők élete a Kádár-korszakban mikrotörténeti megközelítésben (2007), Kádár leányai (2010).
Írásai:
Helyzetfüggő. A kontextus szerepe a személyes emlékezet társas szerveződésében (társszerző: Murai András) [2011 tavasz]
Magánörömök, közállapotok (társszerző: Murai András) [2011 nyár]
„Doktor úr kérem …” (társszerző: Murai András) [2012 ősz]
A Budapesti Corvinus Egyetem Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskolájának doktorjelöltje. Főbb érdeklődési területei közé tartozik a kommunikációs folyamatok modellezése, a globalizációfilozófia és a digitális média; disszertációjának fókusza a világalkotó kommunikációmodellekhez felhasznált teoretikus tudásanyag diverzitásának növelése. 2012-től megbízott óraadó a Károli Gáspár Református Egyetemen, ahol egyebek között kommunikációs technológiákat és digitális újságírást oktat. 2016-tól a Kodolányi János Főiskola Kulturális, Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetének adjunktusa.
Írásai:
Az open access publikálás elõnyei és hátrányai bölcsészettudományos területen [2016 tavasz]
Az ELTE BTK magyar nyelv és irodalom szakán szerzett diplomát 1999-ben, jelenleg az egyetem Kommunikáció Tanszékének hallgatója.
Írásai:
Szóla Rádió. Közösségi rádiózás Debrecenben [2001 ősz]
Diplomáját 2014-ben szerezte a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának kommunikáció és média-szakán. Fő érdeklődési és kutatási területe az udvariasság és az udvariatlanság jelenségének zociopragmatikai, illetőleg kommunikációtudományi keretben való értelmezése.
Írásai:
Hogyan szórakoztat az udvariatlanság? [2013 tavasz]
Prozódia és udvariatlanság az „X-faktor” interakcióiban [2014 tél]
2009-ben végzett az ELTE szabad bölcsészet alapszakán, kommunikáció szakirányon. A Közelkép Hírügynökség portálján több cikke jelent meg a fogyatékkal élő emberekről. Korábban az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet gondozásában kiadott, Új horizontok az együttnevelésben című kötetben jelent meg publikációja a befogadó nevelésről.
Írásai:
Nekem a Balaton a Riviéra [2009 ősz]
Jogász-politológus. A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának doktorandusza. Kutatási területe a területi autonómia kérdése a nemzetközi (kisebbségi) jogban, valamint az afrikai integráció jogi vonatkozásai, különös tekintettel az Afrikai Unióra.
Írásai:
Az Åland-szigetek médiastruktúrája, avagy a média szerepe a kisebbségi identitás megőrzésében [2007 nyár]
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett biológia–kémia szakos tanári diplomát. Oktatott az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és a Berzsenyi Dániel Főiskolán. Jelenleg a Zsigmond Király Főiskolán tanít. Érdeklődési területe az evolúciós viselkedéstudományok, illetve a személyközi kommunikációs, valamint a médiahatás-vizsgálatok összekapcsolásának lehetősége.
Írásai:
Miért vonzó a rossz hír? [2005 tél]
A médiahatás-kutatás problémái: az agresszió és az erőszak rekonceptualizálása [2007 tél]
A PTE Bölcsészettudományi Karának mozgóképkultúra és médiaismeret szakos hallgatója. Érdeklődési területei: filmtudomány, az új média és a szimulációra épülő technológiák.
Írásai:
Szimuláció és narratíva a számítógépes játékokban [2011 nyár]
Irodalomtörténész, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet XIX. Századi Osztályának munkatársa. Kutatási területe: az írói életpályák és a sajtókiadványok kapcsolatának vizsgálata, az irodalom társadalmi használatának kérdései a 19. század második felében. Monográfiája Petelei István és az irodalom sajtóközege. Média és társadalomtörténeti elemzés címmel 2011-ben jelent meg a Ráció Kiadónál.
Írásai:
Korona és lant [2015 tavasz]
Az SZTE-BTK történelem-média szakán végzett. 2002 őszétől az SZTE Történettudományi Intézetének Ph.D. hallgatója levelező tagozaton.
Írásai:
Szerbiai sajtópropaganda az 1990-es évek elején és közepén [2002 tél]
Civilizációs médiaapartheid [2005 tél]
A University of Colorado at Boulder tanára, az egyetem Tömegkommunikációs Kutatóközpontjának vezetője, korábban a londoni Műsorszolgáltatási Kutatóintézet vezetője, a BBC Közösségi Programok Egysége tanácsadója, a Nemzetközi Kommunikációs Intézet kurátora. Ph.D. fokozatát a University of Leicester-en szerezte. Legutolsó könyve: The decline and fall of public service broadcasting (Oxford University Press, 1998)
Írásai:
A közszolgálati média helyzete (társszerzők: Cinzia Padovani – Lustyik Katalin) [2001 tél]
Történelem és politológia szakon végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Jelenleg ugyanott a Bölcsészettudományi Kar doktorandusz hallgatója. Kutatási területe, egyben a doktori disszertációjának témája, a két világháború közötti Horthy-kultusz története.
Írásai:
Vezérkultusz és nyilvánosság [2010 nyár]
Horthy-képek a magyar sajtóban 1945 és 1956 között [2014 tél]
Műfajelmélettel, mindenekelőtt a hírműfajokkal és a nyomtatott sajtó előállításával, illetve tipológiájával, azon belül a regionális és lokális sajtóval foglalkozik.
Írásai:
Újságíró-kutatás Szlovákiában (társszerzők: Svetlana Hlavčáková – Elena Hradiská – Jozef Vatrál – Imrich Jenča) [2003 nyár]
Szulettett=1989 Az ELTE TÁTK alkalmazott közgazdász BA-szakos hallgatója, az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) gyakornoka.
Írásai:
Gazdasági fogalmak megjelenése a magyar online sajtóban a gazdasági válság előtt és után (társszerzők: Makó Ágnes – Czibik Ágnes) [2013 tél]
A PPKE Kommunikáció Intézetének oktatója, a Budapester Zeitung című német nyelvű hetilap külső munkatársa. Tanulmányait Szegeden, Greifswaldban, Bécsben és Münchenben végezte magyar–német szakon, majd az ELTE-n doktorált irodalomtudományokból, német nyelvű irodalmak szakterületen. Doktori értekezését Max Nordau pesti publicisztikájából írta. Kutatási területe a dualizmus kori magyar-német kultúrkapcsolatok a korabeli sajtó tükrében. Több tanulmány, cikk és lexikonszócikk szerzője hazai és külföldi kiadványokban.
Írásai:
Max Nordau útirajzai a Pester Lloydban [2004 ősz]
A Budapesti Corvinus Egyetem Marketing és Média Intézetének adjunktusa. Kutatási területe az interaktív szolgáltatások terjedése, az új média (internet, digitális televíziózás) üzleti modelljeinek kialakulása és a fogyasztói szokások változása.
Írásai:
A televíziós piac átrendeződése [2000 ősz]
A magyarországi televíziós piac stabilizálódása [2004 tavasz]
A digitális televíziózás terjedésének fő kérdései [2004 ősz]
Vége a hagyományos tévézésnek? (társszerző: Nyirő Nóra) [2010 ősz]
Az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett kommunikáció BA-diplomát médiatudomány szakirányon. Jelenleg az ELTE BTK kommunikáció MA-képzésének és magyar szakának hallgatója.
Írásai:
Rendszerváltás és szimbolikus kommunikáció [2009 ősz]
„Történelemgyártás” és virtuális közösség. [2011 tél]
Médiamunkás. Legutóbbi könyve: Eörsi István (Pozsony: Kalligram, 2003).
Írásai:
WAParadicsom avagy információs társadalom keitai denwára hangolva [2003 tél]
Újságíró. Pályafutását 1991-ben kezdte a Magyar Rádióban, ahol 1997-ig szerkesztő-riporterként dolgozott. Eközben a Magyar Narancs állandó külsős munkatársaként tevékenykedett. 1998 nyarán került az Élet és Irodalomhoz. Jelenleg a Népszabadság Online belpolitikai rovatvezetője.
Írásai:
A valóság nyomában (társszerző: Ószabó Attila) [2001 nyár]
Közgazdász, kultúrakutató, a Pécsi Tudományegyetem Kommunikációs Doktori Iskolájának hallgatója. 2002 óta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szociológia és Kommunikáció Tanszékén működő Média Oktatási és Kutató Központ munkatársa és a Tilos Rádió DJ-je.
Írásai:
Az alulról jövő kulturális globalizáció és az internet [2004 nyár]
Informatikus, japanológus. Hosszú évekig tanult és dolgozott Japánban. Japán nyelvi és informatikai ismeretei képessé tették több, a japán nyelv tanulását és a japán nyelvhasználatot elősegítő elektronikus megoldás kidolgozására, magyaroknak is használható japán szótár kifejlesztésére. A Shirokuma szakfordító kft. és könyvkiadó ügyvezető igazgatója.
Írásai:
Japán identitáskeresési kísérletei és a digitális kommunikáció (társszerző: Hidasi Judit) [2014 tavasz]
Az ELTE-BTK történelem-média szakos hallgatója, a Café Babel szerkesztőségi titkára.
Írásai:
Gender a gépben [2002 nyár]
Mérnök. Diplomáját a Széchenyi István főiskolán és a Budapesti Műszaki Egyetemen szerezte. Jelenleg a Pécsi Tudományegyetem PhD hallgatója. Érdeklődési területe a technológia és a társadalom fejlődésének egymásra hatása, a digitális televíziózás bevezetése. [Vásárhelyi Mária] Szociológus. A Tömegkommunikációs Kutatóközpontban média- és közvélemény-kutatásokat végzett, részt vett a Medián Közvélemény- és Piackutató Kft. megalapításában, majd az MTA-ELTE Kommunikációelméleti Kutatócsoportjának főmunkatársa lett. 1976 óta a szociológiai kandidátusa; nyolc monográfiája és számos szerkesztett kötete jelent meg.
Írásai:
Szűk keresztmetszetek. Az állam szerepe a digitális átállásban [2009 tavasz]
A földfelszíni televíziós műsorszórás jövője [2016 nyár]
A CE BTK Zsurnalisztika Tanszékének vezetője, szlovák sajtótörténettel, tipográfiával, az időszaki sajtó dizájnjával és az új médiával (internet) foglalkozik.
Írásai:
Újságíró-kutatás Szlovákiában (társszerzők: Andrej Tušer – Svetlana Hlavčáková – Elena Hradiská – Imrich Jenča) [2003 nyár]
újságíró. 2001-ben végzett a Kodolányi János Főiskolán, szakdolgozatában a hírek – mint objektív sajtóműfaj – torzulásait vizsgálta a napilapok politikai preferenciáinak tükrében. 2000-ben Fogyasztóvédelemért Nívódíjban részesült. Újságíróként a szociálpolitikában, a fogyasztóvédelemben, az egyházpolitikában és az önkormányzatiságban szerzett tapasztalatokat.
Írásai:
Sms- technológia a közigazgatás és a köz szolgálatában (társszerző: L. László János) [2004 nyár]
Első diplomáját a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Karán szerezte 2005-ben, majd három évre rá – ugyanezen intézményben – kezdte el közgazdász Msc-képzését. 2012-ben jelentkezett a Corvinus Egyetem Kommunikáció és Médiatudományok Doktori Iskolájába, ahol jelenleg is PhD-tanulmányokat folytat. 2004- től két évig marketingszakértőként és projektmenedzserként dolgozott a Kreatív Magazinnál és a kreativ.hu-nál, ahol online és offline kampányok tervezésével, projektmenedzsmenttel és egyéb marketingfeladatokkal foglalkozott. Ezután marketing- és kommunikációs vezető pozícióban csatlakozott DGAP Deutsche Gesellschaft für Ad-hoc- Publizität mbH leányvállalatához, majd 2008 márciusától a Geomédia Kiadói Zrt. lapigazgatójaként, illetve a MOHA Magazin alapítójaként tevékenykedett. 2008 januárjától a mai napig külsős újságíróként ír cikkeket a Sanoma Média Budapest Zrt.-nek, a vezess.hu oldalon.
Írásai:
Üzletimodell-kihívások a lapkiadás piacán [2015 nyár]
Szociológus, újságíró. Diplomáit az ELTE szociológia és média szakán szerezte. Több Vas megyei lapnál dolgozott újságíróként és több éves rádiós gyakorlatot is szerzett. Jelenleg a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központjának Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén főiskolai adjunktus, a PTE BTK Kommunikáció Doktori Programjának résztvevője. A Savaria Egyetemi Központ Berzsenyi Rádiójának főszerkesztője. A közösségi rádiózást és a helyi kommunikációs rendszereket kutatja.
Írásai:
Újságok, újságírók és olvasók: átmenet a famentes jövőbe [2009 tél]
Nyelvész, közgazdász, újmédia-kutató. Az ELTE BTK adjunktusa, magyar és német szakos bölcsész és tanár, a Filológia.hu MTA-folyóirat szerkesztője. Kutatási területei: az infokommunikációs technológia hatása a nyelvre; a modern filológia; a beszélt nyelv grammatikája; a marketing, a péer és a nyelvészet kapcsolódási lehetőségei (marketolingvisztika). Honlap: www.veszelszki.hu E-mail: veszelszki.agnes@gmail.com
Írásai:
Konfliktuskezelés a közösségi médiában [2015 nyár]
Bolyai-ösztöndíjas kutató, egyetemi docens a Budapesti Corvinus Egyetem Szociológia és Társadalompolitika Intézetében. Az utóbbi években főként az orvosi és az agrár biotechnológiák társadalmi aspektusairól végzett kutatásokat. Publikációi jelentek meg ebben a témakörben egyebek között a New Genetics & Society, a Science Communication és a Science as Culture című nemzetközi szakmai folyóiratokban.
Írásai:
Beszélgetések a prostitúcióról [2003 ősz]
A menekültügy képe a magyarországi nyomtatott sajtóban 2005-ben és 2006-ban (társszerzők: Keszi Roland – Márkus Marcell) [2008 ősz]
Biotechnológiai kockázatok és előnyök a médiában és a közönség körében: őssejtkutatás és őssejtkezelések (társszerző: Bauer Zsófia) [2012 ősz]
Kapcsolódások a biotechnológiai nyilvánosság színterei között [2015 tavasz]
Jogász, korábban bíró, majd kodifikátor, parlamenti szakértő, ügyvéd volt. 1992 óta foglalkozik médiajoggal. A Médiajogfigyelő internetes médiajogi szakportál főszerkesztője.
Írásai:
A közmédia lopakodó átalakítása [2012 nyár]
A médiatörvények módosításai [2012 tél]
PhD, pszichológus, az Országos Kriminológiai Intézet igazgatóhelyettese, az ELTE ÁJK Kriminológia Tanszékének tanára.
Írásai:
A média azt üzente... (társszerzők: Parti Katalin – Szabó Judit) [2016 nyár]
Nyelvtanár a Budapesti Gazdasági Főiskolán. Gazdasági, bölcsész- és jogi diplomákat szerzett. Jelenleg a Pécsi Egyetem Nyelvészeti Doktori Iskoláját végzi. Kutatásokat alapvetően a szociolingvisztika területén, azon belül a gazdasági, jogi és politikai nyelvhasználat területén végez.
Írásai:
Milyenek a magyar politikusok honlapjai? [2013 nyár]
A Debreceni Református Hittudományi Egyetem Kommunikáció- és Társadalomtudományi Intézetének vezetője, PhD docens, irodalmár, vizuáliskommunikáció-kutató. Magyar-francia szakon végzett a Kossuth Lajos Tudományegyetemen (1989), kulturális antropológiából 2002-ben szerzett doktori fokozatot a Debreceni Egyetemen, a DRHE Mediárium című folyóiratának alapítója (2007), felelős szerkesztője; 2006 óta Néző Pont című szerzői folyóiratát írja és szerkeszti. Kutatási területei között szerepel a naiv művészet vizuális antropológiai és kommunikációs szempontú modellezése, a vizuális nevelés kreatív kommunikációs ágenseinek, valamint a képi reprezentációnak a vizsgálata a szakrális kommunikációban. Legutóbbi monográfiája 2011-ben jelent meg Protestáns könyvjegyek címmel a Tiszántúli Református Egyházkerület kiadásában; 2012-ben jelenik meg a Holló László művészete című elemző nagymonográfiája.
Írásai:
Hazudik-e a sajtófotó? [2012 nyár]
Jogász, korábban bíró, majd kodifikátor, parlamenti szakértő, ügyvéd volt. 1992 óta foglalkozik médiajoggal. A Médiajogfigyelő (http://mediajogfigyelo.hu) főszerkesztője.
Közgazdász, újságíró, a HVG alapító főszerkesztője, előtte a Világgazdaság munkatársa, majd rovatvezetője. 1988 és 1990 között Washingtonban a Világbanknál szerkesztő, majd főszerkesztő a TESZT Magazinnál, a Napi Gazdaságnál, a Magyar Hírlapnál, a HVG Online-nál, a Business Hungarynál. 2002–2010 között az MTI Zrt. elnöke. Jelenleg a MÚOSZ tiszteletbeli elnöke.
Írásai:
Az ingyenesség ára – miért nem kell díjmentes hírügynökség? [2012 nyár]
Doktorandusz a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Nyelvtudományi doktori iskolájában. Kutatási területei: nyelvpolitika és nyelvi identitás a kétnyelvű régiókban; kisebbségi sajtó Nyugat-Európában; a kisebbségi média hatása a nyelvi identitásra.
Írásai:
A nyelvpolitikai perspektíva megjelenése a finnországi svéd sajtóban [2008 tavasz]
Kétnyelvűség, média- és nyelvválasztás [2008 tél]
Közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem doktorjelöltje, a médiagazdaságtan, a médiaszabályozás és a közönségkutatás kutatója és oktatója. Fő kutatási területe a nyomtatott és az online médiapiac, azon belül kiemelten a médiumok közönségmérése. A médiakoncentráció területén több publikáció szerzője, illetve társszerzője.
Írásai:
Az új médiakoncentráció–szabályozás első vizsgája: (társszerző: Gálik Mihály) [2011 ősz]
2009-ben kommunikáció- és médiatudomány szakirányon alapszakos szabad bölcsész diplomát szerzett az ELTE-n. Jelenleg ugyanezen szak mesterképzésének hallgatója, valamint az Első Pesti Egyetemi Rádió szerkesztője. Főként a magyar – különösen az 1947–1949 és 1955–1956 között keletkezett – folytatásos rádiójátékokat kutatja.
Írásai:
„Rólunk szól.” [2010 tavasz]
Történész. Az ELTE BTK magyar–történelem szakán végzett. 1998-ban szerezte meg a történelemtudomány kandidátusa fokozatot. Az MTA Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. Könyve: „A múltat végképp eltörölni”? Történelmi személyiségek a magyarországi szociáldemokrata és kommunista propagandában 1890–1919 (MTA Történettudományi Intézete, 2004).
Írásai:
Két rendszer, két halott, két temetés [2004 ősz]
Különböző politikai rendszerek – hasonló humoros alkotások? [2009 tél]
Nemzeti Park, Vilmos Császár út és a Hősök Söre [2010 tavasz]
Történész, Ph.D. hallgató a University of Chicago Történelem Tanszékén. Egyetemi tanulmányait a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem történelem szakán végezte, majd M.A. fokozatot szerzett a Közép-európai Egyetem Közép-európai Történelem Tanszékén. Kutatási területe a zsidó identitás és asszimiláció az Osztrák-Magyar Monarchiában a 19. században.
Írásai:
Judapesti Buleváron [2003 tavasz]
Szociológus, újságíró. 2000-ben az SZTE kommunikáció szakán, 2004-ben az ELTE TÁTK szociológia szakán szerzett diplomát. Korábban újságíróként a hvg.hu, piackutatóként a Marketing Centrum munkatársa volt. Jelenleg a Ringier Kiadó kutatója, és a PTE BTK Kommunikáció Doktori Programjának hallgatója. Kutatási területe az újságírók társadalmi szerepe. Önkéntesként részt vesz a Gőbölyös József Soma Alapítvány munkájában.
Írásai:
Hogyan mondjam el neked? [2004 tél]
Betegség vagy állapot? (társszerző: Hermann Irén) [2007 tavasz]
Az elnök emberei – munka közben (társszerző: Dull Szabolcs) [2008 tél]
a Romerikes Blad című norvég napilap főszerkesztője és a Norvég Sajtó-panaszbizottság elnöke.
Írásai:
Etikai önszabályozás a norvég sajtóban [2004 nyár]
Történész, információstársadalom-kutató, a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékének egyetemi docense. Számos, információs társadalommal és információtudománnyal foglalkozó kurzus kidolgozója, szakkönyv és tanulmány szerzője. A Kar Kiváló Oktatója (1999), Széchenyi-Ösztöndíjas (2000-től). Főbb kutatási témái: az információs társadalom születése, elméletei, az internet kultúrtörténete, információtörténelem, közoktatás és tudomány az információs társadalomban. Közel húsz szakkönyv és kétszáz tanulmány szerzője.
Írásai:
Horizontokat tágító és civilizáló erő [2014 nyár]
Filmelmélet és filmtörténet–történelem szakon végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Jelenleg doktorandusz hallgató az ELTE BTK Filozófia Doktori Iskola Film-, Média- és Kultúraelméleti Doktori Programjában. Kutatási területe az 1945 előtti magyar filmes intézménytörténet, különös tekintettel a Horthy-korszak filmcenzúrájára.
Írásai:
Filmcenzúra Magyarországon a Horthy-korszak első évtizedében [2012 nyár]
A KLTE történelem-népművelés szakán végzett. Az MTA Történettudományi Intézetében dolgozott, majd hetilapokat szerkesztett. Jelenleg felsőoktatási intézményekben tanítja a médiapolitika és a helyi médiumok történetét. Eddig nyolc, többnyire sajtótörténeti jellegű könyve jelent meg.
Írásai:
A glokális sajtó [2001 tél]
Két vas a tűzben [2002 nyár]
2009-ben fejezte be tanulmányait az ELTE kommunikáció-skandinavisztika szakán, emellett elvégezte a pszichológia kar drogprevenció programját is. Két éve rendszeresen publikál a Figyelő című hetilapban társadalmi témákban, korábban a Manager Magazinban is jelentek meg cikkei.
Írásai:
Addikciók a médiában [2009 ősz]
Politológus. A Syrucuse Universityn (USA) szerezte doktori fokozatát. A Zsigmond Király Főiskola Nemzetközi és Politikai Tanulmányok Intézetének docense. Kutatási területe a kisebbségpolitika, a demokráciaelmélet és a politikai szocializáció.
Írásai:
A média szerepe a kanadai nemzeti tudat formálásában és a demokratikus lét erősítésében [2006 tél]
A Debreceni Egyetem végzett, pszichológia szakos hallgatója. Doktori tanulmányait az ELTE Klinikai Pszichológia és Addiktológia programjában kezdi 2015-ben. Érdeklődésének középpontjában a japán vizuális kultúra médiumai, valamint az anime szubkultúra viselkedéses jellemzőinek megismerése áll a személyiség és az érzelmi működés, továbbá a viselkedéses addikciók kontextusában.
Írásai:
Yaoi-jelenség a magyar anime szubkultúrában (társszerzők: Bernáth Ágnes – Inántsy-Pap Judit) [2015 tél]
Szociológus; a Szegedi Egyetem Kommunikációs Tanszékén, a Miskolci Egyetem Szociológia Tanszékén, valamint az egri Politikai Főiskolán oktat. Főbb művei: Médiaháromszög (EU-Synergon 2002), Tömegkommunikációs elméletek (EU-Synergon 2002), Médiaetika (EU-Synergon 2001).
Írásai:
A „Big Brother” szociálpszichológiája [2002 tél]
„Szomszédok közt” pódiumbeszélgetés
Kérdez: Bajomi-Lázár Péter Médiakutató
Válaszol: Kovács M. András és Lányi Balázs forgatókönyvíró
Magyar Kommunikációtudományi Társaság
Sajtószabadság Központ (rendszeres tevékenységét források hiányában megszüntette)