A rendszerváltás óta nem volt történelmi kérdésekről oly élénk vita Lengyelországban, mint az utóbbi hetekben. Középpontjában a lengyelek történelmi felelőssége áll, és könnyen érthető, ha emiatt mind a katolikus egyház, mind a lengyel állam és kormány vezetői megnyilatkoztak már. Annál is inkább, mivel ki-ki attól tart, hogy a vita kihathat az ősszel esedékes parlamenti választásokra is.
A lengyel püspöki kar Józef Glemp bíboros, prímás vezetésével a héten engesztelő ima keretében kért bocsánatot mindazokért a bűnökért, amelyeket lengyelek követtek el a második világháború alatt zsidók ellen Jedwabne városában vagy bárhol másutt lengyel földön. A varsói Mindenszentek templomában megtartott imaesten jelen volt Maciej Plazynski, a Szejm elnöke, Wladyslaw Bartoszewski külügyminiszter, Tadeusz Mazowiecki volt kormányfő, az államfői és a miniszterelnöki hivatal vezetői, és számos hívő.
Az imaest keretében a püspökök bocsánatot kértek Istentől a Jedwabnéban meggyilkolt zsidókért, és imádkoztak a gyűlölet minden áldozatáért, azokért a lengyelekért is, akik zsidókat mentve vesztették életüket. Az esemény végén felolvasták II. János Pál pápának a zsidó népért felajánlott imáját.
A kedélyeket felborzoló vita hullámait Jan T. Gross New York-i szociológus könyve indította el. A Szomszédok című munka egy tragikus eseményről szól: 1941. július 10-én az északkelet-lengyelországi Jedwabne városkában néhány tucatnyi helybeli lakos a német megszállók jelenlétében beterelt egy jókora csűrbe sok száz zsidót, majd rájuk gyújtotta az épületet. (Hetek, 2001. április 7.,
. )
A továbbiakban a plébános elmondta: az antiszemitizmust a zsidók maguk „kreálják”, hogy gyűlöletet kelthessenek a lengyelek ellen, ami meg a jedwabnei zsidókat illeti, azok maguk okozták a vesztüket, mert sok zsidó „kollaborált a Vörös Hadsereggel, és eközben sok lengyelt meggyilkolt. Mint katolikus papnak, az a véleményem - folytatta Jankowski -, hogy nem kell állandóan térden csúszva mentegetőzni a zsidók előtt.”
Jankowski magatartását más lengyel püspökök is helytelenítették. Nagycsütörtökön a legtöbb lengyel templomban a keresztények és zsidók megbékéléséért imádkoztak. Július 10-én a lengyelországi zsidó hitközségek tanácsa és a katolikus egyház országszerte együttes imádkozást kíván tartani.
A lengyel püspöki kar vasárnap elmondott imáján nem jelent meg Michael Schudrich varsói és lódzi rabbi, és a lengyelországi zsidó hitközségek képviselői sem voltak jelen. Schudrich rabbi hivatalosan a sávuót zsidó ünnepére hivatkozva maradt távol, egyes feltételezések szerint azonban a valódi ok Glemp bíboros egy korábbi interjújának az a részlete volt, melyben a bíboros lelkiismeret-vizsgálatra szólította fel a zsidó felet, és a lengyelek megkövetésére azokért a bűnökért, melyeket a zsidók követtek el lengyelekkel szemben, főként a kommunista rendszer elején. A rabbi emlékeztetett rá, hogy korábban már kifejezte sajnálatát e bűnök miatt, azonban - hangsúlyozta - a lengyeleknek meg kell érteniük, hogy ezek a zsidó gyökerekkel rendelkező kommunisták saját népük és felekezetük árulói is voltak.