Hozzászólás: A horthysta rinocérosz szerepében: Lezsák Sándor http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/ Fri, 08 Sep 2017 20:19:22 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.1 Szerző: Geyza http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181710 Wed, 26 Aug 2015 22:44:11 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181710 Bizony bizony Lezsák , a Figyelő nagyon kegyetlen !
Mi ahhoz képest a Vörös Terror ??!

]]>
Szerző: Figyelő http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181704 Wed, 26 Aug 2015 20:54:42 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181704 Ille István

2015 augusztus 26
4:48 du. Én csak válaszoltam.
Horthyról sem volt szerintem.

]]>
Szerző: Figyelő http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181703 Wed, 26 Aug 2015 20:51:34 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181703 DonGolo

2015 augusztus 26
4:06 de.
Csak most vettem észre, hogy ezt nekem címezte.
A MONTREALI antólógiát, “Mozaik, Mosaic, Mozaique címen, három nyelvn adtuk ki. Ti. három nyelvű rövid cikkek, elbeszéléseket és verseket tartalmaz. A magyar és az angol, francia nyelvű szöveget, a montreali magyarok festményeinek, rajzainak, szobrainak fényképei vállasztják el.
Igen, a Magyar Irodalmi Társaság 1986 -ban létesűlt, és 15 évig működött. Mikor is több tagunk meghalt közben, és a Társaság elnöke is más városba költözött. Két antólógiát adott ki a társaság, a Mozaikot 1993-ban, a másikat Visszatekintés-t 1996-ban,a magyar honfoglaslás emlékére.
A Mozaikot én szerkeztettem egyedűl. Elküldtem a Szécheny könyvtárba is.

]]>
Szerző: Ille István http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181702 Wed, 26 Aug 2015 20:48:39 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181702 Figyelő: Lezsákról van szó, és nem a vörösterrorról.

]]>
Szerző: Ille István http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181700 Wed, 26 Aug 2015 20:44:27 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181700 Figyelő, örülnék, ha nem állítana valótlanságokat.

]]>
Szerző: Figyelő http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181697 Wed, 26 Aug 2015 20:35:50 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181697 Ami meg Lezsákot illeti, bizony a vörös terror nagyon kegyetlen volt, mindenkit felakasztottak, még a falusi jegyzőt, tanitót is ha úgy találták jónak, vagy ha valaki feljelentette.
Mert a magyarok a feljelentéshez, igazán értenek…
Azt mondják, minden akciónak van reakciója. Mit csodálkoznak?

]]>
Szerző: Figyelő http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181696 Wed, 26 Aug 2015 20:32:17 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181696 Horthyről nem írhattam korábban sem jót,
általában nem kedveltem, már gyerekkoromban sem. .
Ille, örülnék, ha nem hozna ide valótlanságokat.

]]>
Szerző: Ille István http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181668 Wed, 26 Aug 2015 13:53:11 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181668 Figyelő figyelmébe:
http://www.atv.hu/belfold/20150826-lezsak-szerint-a-feherterror-rendteremtes-volt
Van még kérdés?

]]>
Szerző: Ille István http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181667 Wed, 26 Aug 2015 13:27:25 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181667 Besancon: szegény Bencsics valszeg könyvgyűjteményt akart írni, de hát, mint jól érzékelhető, már ő sem a régi…
Amúgy Figyelő sem közömbös a Horthy-érával kapcsolatban, írt ő is arról jó néhány pozitív hozzászólást – persze, lehet, hogy csak szokásos jusztis üzemmódjában, mivel mi negatívan szóltunk a lovastengerészről.

]]>
Szerző: Besancon http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181665 Wed, 26 Aug 2015 13:15:36 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181665 Kedves Figyelő!

Mi a fenét tud Ön Lezsákról ? Pusztán annak alapján nyilatkozik róla, és tartja intelligensnek, hogy elfogadta az Önök által felajánlott és megküldött “antológiát”?

Lezsák nem alapított könyvtárat – ahhoz azért több kell mind agyban,mind anyagiakban,sőt még intelligenciában is!

Tehát nem igazán érthető a talányos “könyvtárat biztosított” kifejezés, hacsak nem úgy, hogy a magyarországi könyvtárak felügyelete hozzátartozik (ilyesmiről ne tudunk) és mondjuk utasítja valamennyit, hogy ha a világban szétszórt magyarság tagjai közül bárki óhatatlan vágyat érez,hogy magyar területre jöjjön mert ott feltétlenül könyvtárba akar menni – akkor nosza olvasójegy, ill. tagsági igazolvány nélkül is engedtessék be oda!
Esetleg kijelöl egy adott könyvtárat Magyarország területén, ahova elsősorban a világban szétszórt magyarok léphetnek – ezzel is biztosítva nekik a helyet és időt – mindenki más csak akkor, ha ők már kitombolták magukat könyvtárilag! Bocsánat, de az Ön által írtakat nem lehet másként értelmezni!

Látható tehát, hogy a könyvtárbiztosítás nem különösebben nagy tett, tekintve, hogy a könyvtárak tagjának lenni ma nem megfizethetetlen és a közkönyvtárakat általában minden oda beiratkozott állampolgár igénybe veheti – ha nincs éves belépője, akár napi jeggyel!

A “felbecsülhetetlen irodalmi munkásságát” pedig Ön vajon minek alapján ítéli meg? Egyáltalán miért gondolja, hogy alkalmas Ön ennek megítélésére?

Lezsák irodalmi munkássága ugyanis minden csak nem felbecsülhetetlen: volt két verseskötete – mert hogy állítólag költő is – érdekelne hány példányban kelt el, hányan olvasták ? Ön tudja? Tehát, mint költő nem igazán értékelhető. Tud valami verset, gondolatot hozzákötni?

Pályafutását tekintve, volt segédkönyvtáros (talán innen a könyvtári kapcsolat – igaz, kicsit más viszonylatban) aztán volt képesítés nélküli tanító egy tanyai iskolában, majd elvégzett egy magyar-történelem szakos főiskolai képzést,onnantól ő a tanár úr!
Majd Lakiteleken ( vigyázat, nem …telepen!)ahol élt, műkedvelői szinten színjátszó – szakkört működtetett, gondolom a helyi és a környékbeli fiatalokból verbuvált csapattal!
Sem további képzések, magasabb stúdium, tudományos fokozat, sem nyelvismeret, publicisztikák stb nem rontják az önéletrajzát…
Pedig azon a poszton ahol van, kivált, hogy felbecsülhetetlen munkásságáról és intelligenciáról írnak egyesek, ez azért elvárható lenne – nem ?

Nos, Ön szerint melyik ezek közül a pótolhatatlan irodalmi munkásság? Ne jöjjön azzal hogy két amerikai- magyar kitüntetést kapott, mert pontosan tudjuk Ön is én is (de lehet hogy csak én ) hogy ez min alapul!
Önök ( amerikai magyarok) elszármaztak az óhazából és odakinn a kommunisták okozta sebeiket nyalogatva ( vagy vélt sebeiket) mindenkit aki nem volt MSZMP, vagy MSZP közeli,tehát nem Kommunista (?) azt jobbról jövőnek érzékelik – függetlenül attól, hogy itt már egy ideje nincs se jobb se bal, csak egy óriási katyvasz – de főleg a fejekben ! Úgy látom, ott sem más a helyzet!

Ennyi aztán már elég is Önöknek – hátha még árvalányhajas jó reggelt is kíván a harmatos muskátlis magyar hazából valaki, Önök már keblükre ölelik és rokonlelkekként tüntetgetik ki, hisz akkor biztosan nem kommunista!
Sajnos az a gond Önökkel – nincs egyedül ugyanis a műfajában – hogy valami oknál fogva megállt önökkel az idő, és képtelenek mást is ill. másként érzékelni dolgokat, mint ahogy itt hagyták X évvel ezelőtt!

Ez a kitétel kizárólag az Önhöz hasonló “turbómagyarokat” jellemzi – de őket aztán nagyon – míg tudván tudom, hogy élnek kinn másféle, és másként gondolkodó magyarok is – hála Istennek! Ők némileg másként fogalmaznak, másként éreznek, következésképp másként is alkotják a véleményeiket, de még az is lehet, hogy egyszerűen tárgyi ismereteik is vannak, miután nem zárták be a szemüket, fülüket a valós tények előtt.

Lezsák tehát klasszikus példánya a jókor volt jó helyen esetének: ha nincs a rendszerváltás, alighanem ma is a helyi művelődési ill. ma már korszerűbb nevén a Közösségi házban gyakoroltatná a francia királylány szerepét A Jancsi és Juliskából, ill. nyugdíjasként elkvaterkázna a lakiteleki kiskocsmában néhány “értelmiségivel” a reménytelen politikai és társadalmi életről – bár korántsem biztos, hogy ha nincs rendszerváltás akkor is olyan elviselhetetlennek érezné a nyomást, mely alatt sínylődnie kell!?
Sokan lettek nagyon bátrak – amikor már nem járt különösebb kockázattal!

Ám 1990-ben sok minden megváltozott, és a 2-3 vonalbeli (ahogy A.M.nagyon helyesen írta) Lezsák is úgy gondolhatta eljött az ő ideje: most vagy soha!

Csupa reménytelen, kisstílű pofa fedezte fel magában a markáns politikust, és mi is van akkor ha 4-5 magyar összehajol?
Jött Antall és még néhány elméleti szakember vélhetően jó és világmegváltó szándékkal de semmire nem elég politikai tudással , tapasztalattal és Lezsáknak onnantól nem kellett törnie, a fejét, hogy megél e majd a nyugdíjából – az elmúlt 25 évben pusztán azzal, hogy annak idején ott volt ahol volt, bedolgozta magát a “politikai életbe” – ha kellett sunyiba is átment, amikor veszélyben érezte a politikai létezését, és mint MDF alapító simán átnyergelt a Fideszbe, mikor úgy látta ott biztos amiért a másik “helyen” kockáztatnia kellene!

Különben sem viselte túl jól, hogy az MDF tagsága a 1998-as sikertelen választás után Dávid Ibolyát választotta elnökének. Megalakította tehát az elégedetlenkedők táborát azaz a “lakiteleki legényegyletet” és nyolcad magával úgy hagyta ott az MDF-tagságot, hogy hátra sem nézett!

Az 1993-as Horthy újratemetés nem tett jót az MDF-nek, sok egyéb mellett nagy valószínűséggel ez is hozzátartozott az 1994-es veszteségükhöz, de Lezsák valószínű ezt már végképp nem érzékelte, miután 2013-ban a H. temetés 20. évfordulóján külön beszédet mondott a kenderesi helyszínen, “bátor és méltó tettnek” nevezve az akkori újratemetést!
Tehát kedves Figyelő – magával ellentétben – nem csak hogy érdekli őt Horthy személye, hanem kifejezetten letette a voksát mellette!( próbáljon egy kicsit utána olvasni a dolgoknak, az sem ártana ha az előtt tenné mielőtt hozzászól valamihez )

Ha valaki,Lezsák egy született túlélő – kellően sunyi és kellően vastag a bőr a képén mindahhoz, hogy végrehajtsa amit a mindenkori kurzus várt és vár tőle, és bármikor bármelyik sorba beáll, ha az hoz valami talmi dicsőséget, vagy legalább valamit a konyhára!

Semmi mást nem akar mint élni, a tetejébe jól élni, látszólagos befolyással, fontos emberként – de sosem az élvonalban, mert ahhoz sem tudása, sem bátorsága sem karizmája, sőt alapvető felelősségvállalási szándéka sincsen.
Ennyire már ismeri magát, nem kockáztat ezt mondjuk a javára írom – menjen csak más elől, jó neki a második, sőt a harmadik sorban is – a lényeg, hogy ott legyen: mindig és mindenhol!
Ha az egy Horthy megemlékezés és méltatás, akkor ott !
Ám ott sem elsőként szólt: megvárta, míg nála fajsúlyosabbnak ítélt egyének megadják a zenei Á-t, aztán lett nagyon okos.

]]>
Szerző: Ille István http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181658 Wed, 26 Aug 2015 12:45:15 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181658 DonGolo: szerintem az anatómia – mi több, a gerontológia – jobban illene rájuk.

]]>
Szerző: KORDON BLUED http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181649 Wed, 26 Aug 2015 08:42:18 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181649 A magyar jobboldal az egész rendszerváltást egyfajta horthysta reneszánszként, sőt az elvesztett II.Világháború (1945.) revánsaként ünnepelte és éli meg.
Ezeknek tudható be a Horthy temetéssel megnyitott legális fasiszta restauráció folyamata, melynek Lezsák éppúgy központi figurája, mint Boross, és az utóbbi lassan húsz évben már Orbán is, aki immár kulcsfigurájává lépett elő e sötét politikai manipulációnak…

]]>
Szerző: DonGolo http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181647 Wed, 26 Aug 2015 08:06:18 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181647 Figyelő !
Csak nem maga is szereplője ennek a Montreáli Magyar Társaság “antológiájának”? Kissé nagyképűen hangzik, bár nem zárható ki ez sem, hisz’ egy szűk körű, kisebb létszámú “irodalmi”(?) körből könnyű válogatást készíteni ott, ahol a “magyar” – ez esetben jelzőként – a laikus olvasó számára valamilyen nagyobb közösséget sejtet és feltételez mögötte, mint amekkora az valójában… Mintha ez az antológia is egy nagy, tíz-milliós egész részét képezve, az óriási magyar irodalom kanadai jelességeit 🙂 mutatná be, többek közt Zrinyi, Batsányi, Ady, József Attila, Radnóti, Krúdy Gyula irodalmi óriások társaságában…
Véleményem szerint még a Piripócsi Irodalmi Kör kiadványa is jobban tarthatna igényt a kitüntető >antológia< babérkoszorúval felérő jelzőjére, mint egy, az élő nyelv mindennapi nyelvgyakorlástól már rég elszakadt, ám magát mégis irodalminak becéző emigráns sejt… 🙂

]]>
Szerző: Geyza http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181624 Tue, 25 Aug 2015 16:51:25 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181624 Bencsics:
Há lehet hogy nem horti-párti a Lezsák , de akkor miért méltatta pár éve a tévében ?
( Egy időben sűrűn került képernyőre. Most nemtom hogy odakerül e mert pár éve nem láttam magyartévét.Tévéadást. Műsort na.’Gyanis nemvok hajlandó egy büdös petákot se áldozni rá. Nemhogy 35 jó amerikai dollárt egy ilyen digit-dekóderre.)

]]>
Szerző: Geyza http://kanadaihirlap.com/2015/08/24/a-horthysta-rinocerosz-szerepeben-lezsak-sandor/#comment-181617 Tue, 25 Aug 2015 15:16:27 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=22699#comment-181617 Rímbe szettem :
Ha egy nép a történelmét megérteni képtelen ,
Keserves éveit átélni lesz ismét kénytelen .

]]>