Vissza a tartalomjegyzékhez

Bakó Zoltán
Splash, az újabb mi autónk

Magyarország - 2008 kora tavasza. Tesztautó gördül a fővárosban, ami önmagában nem keltene nagy feltűnést, ha nem a „miautónk” legújabb modelljét látná a szerencsés járókelő. Mert az 1992-es lendületes kezdet óta stabilan piacvezetővé lett márka minden nóvuma bizony nagy eseménnyé vált hazánkban, hiszen szeretné a magyar közönség mihamarabb szeretni az új jövevényt.

AWagon R+-t váltó Splash pedig igyekszik megszolgálni a bizalmat, ezt pedig változatlanul elsősorban az árával teheti meg e tájékon. Mert bizony a magyar autóvásárlók döntéseit még mindig elsődlegesen ez a szempont motiválja. Lehet jó, lehet szép, lehet takarékos, környezetkímélő stb., de a legelső kérdés szinte mindig a mennyibe fog kerülni? Mert azt kevesen tudják, érzékelik itthon, hogy Magyarországra számos autógyár jóval alacsonyabb nettó áron hozza a kis- és alsó középkategóriás modelljeit, mint a fejlettebb európai régiókba. Így eshet az meg, hogy számos német autókereskedő magyar kereskedőktől vásárolja vissza saját országának egyes modelljeit.
Ezt a magas fokú árérzékenységet természetesen ismeri a Suzuki is, s emiatt egy kevéssel a Swift ára alatt kezdte el kínálni az új modellt, holott a 2 cm-rel rövidebb tengelytáv ellenére több mutatóban kedvezőbbek a Splash adatai (például a csomagtér mérete). Így a 2 millió 185 ezer forintos induló áron kínált újdonság sokaknak jelent majd valóságos alternatívát a Swifttel szemben. Emiatt érthető a Suzuki értékesítési igazgatójának a Splashhez fűzött optimizmusa, hiszen idén a 33 ezer darab körülire tervezett eladásuk több mint harmadát ebből a modellből remélik.
Az ár persze nem minden, s ez remélhetőleg lassan Magyarországon is így lesz. Emiatt az alap, az ezer cm3-es, 65 lóerős motorral szerelt változathoz is elérhető áron kínálnak olyan immár fontos extrákat (a klímaberendezés plusz 200 ezer forint), amelyeket más gyártók, s a Suzuki is a nagyobb modelljeikben szériatartozékként adnak, s egyre több vevő megszokta már. Az alapár feletti extrák tekintetében is fontos tehát az árverseny, hiszen a vevők nem szívesen mondanak le azokról egy-egy újabb autó megvásárlásánál.
A motorválasztéknál a 65 lóerős 1 literest 1,2-es, 86 lóerős benzines és 1,3-as, 75 lóerős dízel egészíti ki, amelyek szintén jó fajlagos teljesítménnyel rendelkeznek, s dinamikusan mozgatják ezt a kisautót is, csakúgy, mint a GM-csoport más márkáinak (pl. Fiat, Opel) modelljeit. Tehát újabb családtag érkezett a napokban a körünkbe, s úgy tűnik, hogy annak ellenére, hogy a „mienk”, mégsem savanyú, s mégsem feltétlenül túl kicsi.
Az autók méretének apránként történő növelése, az egykori extrák alapárba való beépülése, a motorok fajlagos teljesítménynövekedése, s a mindezt tetéző folyamatos árverseny nem csak hazánkban általános jelenség.
A világ autógyártóit egyfelől egyre szigorodó előírások szorítják, mind környezetvédelmi, mind biztonságtechnikai téren, másfelől minden téren folyamatos innovációra, de ezzel ellentétesen ható árversenyre is kényszerülnek. Minden gyár egy-egy számára fontos modelljének sikere vagy kudarca óriási hatással lehet az adott gyártó egész jövőjére. Hazánk nem nagy piac a 170-180 ezer darab körül ingadozó éves újautó-értékesítéssel a 10 millió darab felett járó EU egészén belül, de a cseppben a tenger elve miatt jó példa sok következtetésre. A Splash nem csak nekünk szól, ahogyan a közel 15 év után 2 éve leváltott jelenlegi zászlóshajó, a Swift sem. Minden autógyár igyekszik kategóriákon túlnyúló, egyre több igényt kielégítő modellekkel előrukkolni, azaz egyre ritkábbak az úgynevezett igazán rétegautók. Az új Swiftet például remekül fogadták Európa egészében, sőt az SX-4 testvérmodelljének, a torinói olimpia hivatalos autójának, az egy kicsit terepjáró, egy kicsit személyautó Fiat Seidicinek a gyártását is alig győzi exportra az esztergomi gyár, folyamatos bővítésre, pluszműszakokra késztetve magát. Emiatt a Splash is kilóg a kisautók köréből, azoknál magasabb, nagyobb ülőhelyet, komfortérzetet és tudatosan „nagyobb autó vagyok” hatást biztosítva utasainak.
Szóval minden adva van az új családtag befogadásához, most már csak a vásárlókon múlik, hogy visszaigazolják: jól tippelte-e meg ebből a modellből a Suzuki hazai illetékese idénre azt a 11 ezer darabos mennyiséget?