Vissza a tartalomjegyzékhez

Hetek-összeállítás
Halálos cinizmus

A londoni robbantások tettesei után való nyomozásban már látszanak annak a kamera- és megfigyelőrendszernek az eredményei, amelyek által London a világ egyik legjobban bekamerázott városa. 

Ennek a megfigyelőrendszernek köszönhetően sikerült beazonosítani a tetteseket, akik a felvételek szerint nem sokkal a robbantások előtt együtt nevetgéltek a King’s Cross metróállomáson. A londoni metróhálózatot körülbelül mintegy hatezer kamera figyeli éjjel-nappal, és ez a szám elenyésző a városban található összes videokamerához képest. A londoni lakosok utazását, vásárlását, sorban állását, egyáltalán mindennapjait több mint négymillió kamera veszi, így egy átlagos londoni lakosról napi több száz felvétel készül. 
A kameraerdő feladata a bűnmegelőzés, illetve a nyomozás elősegítése, bár egyes vélemények szerint a bűnözés mértéke egy idő múlva nem fog csökkenni, mivel a bűnözők előbb-utóbb rájönnek, hogy nem minden kamera mögött van valaki. Eddig mindenesetre jó eredményekkel büszkélkedhet a londoni monitorrendszer: tavaly például sikerült azonosítani egy tizenkét éves fiút, aki fegyveres rablást követett el, megtalálni egy eltűnt orvost, elfogni egy sorozatban nemi erőszakot elkövető férfit. A rendszer tehát nagyon hatékony, csak éppen sokban emlékeztet az Orwell által vázolt totális megfigyeléshez. A kontroll azonban mindenképpen csak nőni fog az elkövetkező időben. A robbantásokat követően Charles Clark belügyminiszter az Európai Unió belügyminisztereinek találkozóján olyan jogszabályok megalkotását javasolta, amelyek kötelezik a szolgáltatókat a telefonhívások, sms-ek, e-mailek adatainak (nem a tartalmuknak) meghatározott idejű tárolására. Ezt a javaslatot természetesen sokan nem fogadták kitörő örömmel: „amikor ellenőrzik a magánbeszélgetéseinket, üzeneteinket, e-mailjeinket, akkor rendőrállamról kell beszélnünk”, jelentette ki Lilli Gruber olasz EP-képviselő. Charles Clarke azonban úgy véli, hogy „alapvető emberi jog az európaiak számára, hogy ne úgy menjenek dolgozni reggelente, hogy terroristaakció áldozataivá válnak.”