Vissza a tartalomjegyzékhez

Hetek-hírösszefoglaló
A gumiháború sebeitől vérzik a Forma–1

Az Indianapolisban megrendezett USA Nagydíj egy színjátékkal is felért. A Michelin abroncsokon futó autók ugyanis a felvezető kör után elhagyták a pályát, így a hat rajthoz álló, Bridgestone abroncsokkal versenyző autó már a startnál biztos pontszerző helyről vágott neki a 73 körös futamnak.


Életképek a versenyről: Egy autó, majd hosszú szünet a pályán. Szitkozódó szurkolók a lelátókon Fotó: DPPI/Reuters

Mint ismeretes, a verseny előtti edzésen Ralf Schumacher - ugyanott, ahol tavaly is - komoly balesetet szenvedett a Michelin abroncs hibája miatt, nagy sebességgel a falnak ütközött. A francia abroncsgyártó kivizsgálta az ügyet, és biztonsági okokból egy másfajta összetételű, de már tesztelt abroncsot akart hozatni Franciaországból. A Nemzetközi Autós Szövetség (FIA) erre azonban nem adott engedélyt. A Michelin ezek után azt kérte, hogy a célegyenes előtti utolsó gyors kanyart alakítsák át, hogy így a pálya biztonságosabb legyen. Ezt az ötletet is elvetette az FIA, így a michelines csapatok bojkottálták a nagydíjat. A csonkafutamon Michael Schumacher szerezte meg a győzelmet, aki így az egyéni ponttábla harmadik helyére ugrott.
„Ez egy kicsit különösre sikeredett nagydíj volt, és furcsa volt látni a rajt előtt, ahogy a többiek a bokszutcába tartottak. Szégyen, hogy nem küzdhettünk szokásos versenykörülmények között, mivel az erős autónk révén nyerhettünk volna úgy is. Rajtunk kívül álló okok miatt történtek így a dolgok, de nem ismerem a részleteket. Azt viszont tudom, hogy mi otthon hagytuk azokat az abroncsokat, melyek tartósabbak és jobban teljesítettek volna” - mondta Schumacher.
A verseny nagy vesztesei a Forma-1-ért rajongók, akiktől a csapatok természetesen nyilatkozatban kértek bocsánatot. A közönség döntő többsége csalódottan reagált az eseményekre. „Átutaztam egész Dél-Amerikát, Bolíviából jöttem a futamra. Szurkolni akartam, de erre nem adtak esélyt. Soha többet nem megyek Forma-1-es versenyre - mondta a Gustavo nevű drukker. - A világ minden tájáról jöttek az emberek, és csak hat hülyét láthattak körözni. Visszaköveteljük a pénzünket, hiszen elvették a szórakozásunkat” - tette még hozzá. Hétfő óta már több felháborodott szurkoló indított kártérítési pert a Michelin, az FIA, az FOCA (Konstruktőrök Szövetsége) és a pályát üzemeltető Indianapolis Motor Speedway ellen. Max Mosley, az FIA elnöke szerint minden nézőt kártérítés illet: „Több mint 160 ezren látogattak ki a futamra, átlagosan 100 dolláros jeggyel. A Michelinnek és a hét istállónak valamilyen módon ki kell engesztelnie őket.” A Michelin a történtek után is szerepet kíván vállalni a Forma-1-ben. „Meg vagyunk győződve róla, hogy profi döntést hoztunk, összhangban a százszázalékos biztonságra törekvő vezérelvünkkel. Nem hiszem, hogy ez az eset befolyásolná jövőbeni Forma-1-es szerepvállalásunkat - nyilatkozta a gyártót Indianapolisban képviselő Frederic Henry-Biabaud. - Látva a pénteki balesetet, el tudják képzelni, mi lett volna, ha engedjük versenyezni a csapatokat, és történik valami? Úgy gondolom, hogy inkább kerüljünk mi abba a helyzetbe, amiben most vagyunk, mintsem hogy baleset történjen” - mondta. 
A kirobbant botrány után az újságok főcímei még arról harsogtak, hogy a Forma-1 soha többet nem tér vissza a fontos piacnak számító Egyesült Államokba. Kedden azonban az Indianapolis Motor Speedway (IMS) elnöke, Joie Chitwood a The Indianapolis Star című napilap hasábjain finoman utalt rá, hogy az amerikai pálya nem feltétlenül akar hátat fordítani a Forma-1-nek. „A döntés rengeteg embert érint. Fontos, hogy erre tekintettel legyünk, ismerjük a saját szerepünket, és helyes döntést hozzunk. Azt biztonsággal kijelenthetjük, hogy a megfelelő emberekkel tárgyalunk a következő lépésekről. A vasárnapi események kellemetlenek voltak, de szeretnénk, ha a verseny itt maradna” - erősítette meg Chitwood. 
Az FIA hétfői közleményében jelenlegi szabályaira emlékeztette a Michelin céget, és a történtek tisztázása érdekében jövő szerdára beidézte párizsi központjába a gumiabroncsokat biztosító vállalat képviselőit és a hét bojkottáló istállót.
„A Forma-1 egy verseny. Hogy jól működjön, szigorú szabályokra van szükség. Ezeket pedig nem lehet minden egyes alkalommal vitatni, amikor az egyik szereplő nem megfelelő felszereléssel érkezik egy-egy futamra” - áll a közleményben. A szövetség emlékeztette a cég illetékeseit arra a június 1-jén kelt körlevelére, amelyben felszólította a csapatokat biztonságos abroncsok használatára. „Mindegyik csapatnak lehet kétféle gumikészlete. Az egyik az optimális, a másik a lassúbb, de sokkal biztonságosabb. Úgy tűnik, ez utóbbit a Michelin egyik partnere sem hozta el Indianapolisba.”