Vissza a tartalomjegyzékhez

SOMORJAI LÁSZLÓ
Türelmi zónában az erkölcstelenség

A tervek szerint nemsokára földrajzi határok mögé, azaz speciális zónákba terelik a prostitúciót a fővárosban. Legalábbis ezt várják az illetékesek a szervezett bűnözés elleni törvénycsomag részét képező prostitúció-ellenes rendelkezések gyakorlatba ültetésétől. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) átszervezésével már február elsejétől tevékenykedik egy erkölcsrendészeti alosztály, melytől a prostitúcióhoz kapcsolódó „háttér iparágak” visszaszorítását várják.

Egyes becslések szerint Budapesten több ezer prostituált van. Számukra az úgynevezett türelmi zónák - ahol az eddig büntethető prostitúció már nem büntetendő, hanem megtűrt tevékenységnek számít
kijelölésére az érintett önkormányzatok hat hónapot kapnak a törvény szeptemberi hatálybalépésétől számítva. Enynyi időn belül kell kidolgozniuk elvi javaslataikat a Fővárosi Önkormányzat számára, s ezen az időtartamon belül kell döntést hoznia a Fővárosi Közgyűlésnek, valamint a döntés eredményének érvényt szerezni a kerületekben. Ekkor derül majd ki, hogy a gyakorlatban miként viszonyulnak a lányok és futtatóik a felajánlott helyváltoztatáshoz.
Dr. Gotthard Gábor - a prostitúcióval legfertőzöttebb - VIII. kerület alpolgármestere egyáltalán nem biztos abban, hogy e „vállalkozás” apparátusa majd önként és dalolva otthagyja az eddigi helyszíneket és megy a kijelölt zónába. Müncheni tapasztalatokra hivatkozva az alpolgármester úgy látja, hogy a prostituáltak kijelölt helyre történő terelése olyan feladat, amely akár hónapokig is eltarthat, és amit a rendőrségnek erővel kell majd kikényszerítenie. „Mi célszerűnek tartanánk, ha lenne egy rendőri csoport, amelyik a tiltott zónát ellenőrizné folyamatosan” - mondotta az alpolgármester.
Gotthard kifejtette: az lenne a legmegnyugtatóbb, ha csupán egyetlen ilyen területet jelölnének ki a fővárosban. Még azt is el tudná képzelni, hogy ez a Józsefvárosban jöjjön létre, de ott is csak a lakott területen, illetve a történelmi városrészen kívül. Lehetőleg „természetes” határokkal szegélyezve - például amilyet a vasúti sínek jelentenének -, hogy ez a terület ne tudjon tovább terjeszkedni. Így kevésbé zavarnák a lakókat, a gyermekek szemeitől távolabb kerülne, a közbiztonságot és a lakásárakat sem befolyásolná oly negatív mértékben, mint manapság. Ebben az esetben a hatósági kontroll könnyebb feladatot jelentene az illetékesek számára, nem is szólva arról, hogy a főváros többi területe megszabadulhatna ettől az átkos tevékenységtől.
Egy taxisofőr kérdésünkre arról tájékoztatott, hogy Budapest belső kerületei tele vannak bordélyházakkal. Ő „kapásból” egy tucat címet el tudna mondani, noha nem tartozik azok közé a taxisok közé, akik fejpénz ellenében szállítják az utasokat a lebujokba, ami azt
jelenti, hogy a kuplerájok ajtónállói a szállított utasok számától függő pénzösszeget juttatnak a sofőrnek.
Az erkölcsrendészet rendőrnyomozóinak feladata éppen a prostitúcióhoz kapcsolódó vagy arra épülő szervezett bűnözői körök felderítése és visszaszorítása. Amint Dézsi Mihály, a BRFK sajtószóvivője a Heteknek elmondta: Ebbe a körbe - elvileg - akár a beszervezett taxisok is beletartozhatnak. Gyakorlatilag azon súlyosabb bűncselekmények felderítése a fontos - emberkereskedelem, lopások, kábítószer-kereskedelem -, amelyek a prostitúcióhoz kapcsolódva, vagy erre épülve működnek. Az esetek feltárását pedig a nyomozók - a rendőrségi törvénynek megfelelő operatív eszközök és módszerek igénybevételével - titkos módon is folytathatják - mondotta Dézsi.
A zónák kijelölését szabályozó rendelkezések alapján eleve tiltott területnek számítanak majd a főútvonalak és 50 méteres körzetük, az egészségügyi, szociális, kulturális, gyermekvédelmi intézmények, az igazságszolgáltatási és az államigazgatási szerveknek helyt adó épületek, valamint a Magyarországon bejegyzett egyházak szertartásaira szolgáló épületek (a temetőket is beleértve) 300 méteres körzete.