Vissza a tartalomjegyzékhez

SZŰCS EMESE
Japán magyar fórum

Második alkalommal rendezték meg a héten az autóipari beszállítói fórumot. Két évvel ezelőtt, 1997-ben a magyar elektronikai ipart képviselő cégek találkoztak a potenciális japán vevőkkel. Ez alkalommal a Magyar Járműalkatrész-gyártók Országos Szövetsége (MAJOSZ) közreműködésével az autóipari alkatrészeket és részegységeket előállítók kereshettek partnereket a Magyarországra érkező japán autóipari vállalatok között.


Egy vadunatúj Renault. Mi is beszállnánk...    Fotó: MTI

A magyar járműiparban megtelepedett nemzetközi nagyvállalatokat (Audi, Opel, Suzuki, Ford) jelenleg 250-300 beszállítói audittal rendelkző hazai cég szolgálja ki. Többségük más iparági beszállításokban is érdekelt.
A szerdán megnyitott autóipari beszállítói fórumon 80 magyar alkatrész- és részegységgyártó kapott lehetőséget arra, hogy bemutassa termékeit, technológiai kapacitásait és műszaki szolgáltatásait annak a több mint negyvenkét japán érdekeltségű járműgyártó csoportnak, akik a fórumra érkeztek. A találkozók célja a hazai és regionális beszállítói teljesítmények növelése. A közvetlen kapcsolatfelvétel lehetőséget nyújt a műszaki és kereskedelmi tárgyalások megkezdésére.
A magyar külkereskedelmi termékforgalomban a gépek, gépi berendezések kivitelén belül a közúti járművek exportja igen dinamikusan, 26 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest, ez 1,35 milliárd dolláros tételt jelentett. Az ágazat fejlődésének dinamikája jól követi a gépipar egészének fejlődési dinamikáját.
A magyarországi külföldi tőkével megvalósult járműipari beruházások értéke alapján vezető pozíciót foglalnak el az amerikai (38 százalék), a német (35 százalék) és a japán (11 százalék) cégek. A tulajdoni megoszlás szerint a járműipari cégek 67 százaléka magyar, 18 százaléka vegyes, míg a fennmaradó rész külföldi tulajdonban van.